1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke szerint arról kellene valójában politikai alkut kötni, hogy meghatározzuk: a jövőben a közszolgáltatások vonatkozásában mit vállal magára az állam, és mit az állampolgár.
Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke szerint arról kellene valójában politikai alkut kötni, hogy meghatározzuk: a jövőben a közszolgáltatások vonatkozásában mit vállal magára az állam, és mit az állampolgár.

Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke, Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke és Hamecz István, az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója, az MNB korábbi ügyvezető igazgatója az új tervezett közpénzügyi törvénycsomag lehetséges hatásairól, illetve az esetleges költségvetési hivatal felállításáról vitatkozott a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) és az ICEG European Center konferenciáján.

Kovács Árpád szerint a tervezett közpénzügyi törvénycsomag az állami szerkezet újragondolását is felveti, különösen akkor, ha a mostani elképzelések szerint felvázolt költségvetési hivatal is létrejön. Kifejtette: ha például a költségvetés előzetes véleményezése elkerül az Állami Számvevőszéktől, ez az alkotmányt érintő változtatásokat is igényel. Úgy ítélte meg, szerencsétlen lenne, ha az Országgyűlés égisze alatt költségvetési hivatal címén olyan új fiskális intézményt hoznának létre Magyarországon, amely a költségvetéssel kapcsolatos kormányzati felelősséget részben átvállalná.

Kovács Árpád szerint arról kellene valójában politikai alkut kötni, hogy meghatározzuk: a jövőben a közszolgáltatások vonatkozásában mit vállal magára az állam, és mit az állampolgár, majd ehhez kell az állam szerkezetét igazítani.

Szapáry György szerint azért kell a jelenleginél szigorúbb költségvetési tervezési rendszert felállítani Magyarországon, mert nagy a hajlam az egyes országokban, hogy ha jól megy a gazdaságnak, jelentősen megnöveljék a központi büdzsé kiadásait. Ha azonban ez a folyamat dekonjunktúrába fordul, akkor már nehéz a költségvetési kiadásokat lefaragni, ezáltal nagy mértékben megugorhat az államháztartás hiánya. Szapáry György szerint Magyarországon emellett eddig minden egyes parlamenti választás előtt nagy volt a szándék arra, hogy túlköltekezzék az állam, azaz a választási években megugrottak a központi büdzsé kiadásai.

A volt jegybanki alelnök azonban a költségvetési hivatal tervezett felállítása helyett egy költségvetési tanács életre hívását szorgalmazta. Ennek tagjai köztiszteletben álló, a pénzügyek, illetve az állami gazdálkodás területén nagy szakértelemmel bíró szakemberek lehetnének, és a költségvetési tanács munkáját egy szűk szakértői gárda segíthetné. Szapáry György elképzelései alapján a tanács tagjait hat-nyolc évre választanák, és a tagok megbízatását nem lehetne megújítani. A költségvetési tanácsnak, mint testületnek csak  "felügyeleti" jogosítványai lehetnének. Hamecz István ezzel kapcsolatban aláhúzta: ő is inkább a költségvetési tanács pártján áll, azért is, mert az Állami Számvevőszék feladatait, tevékenységét - a mostani elképzelések alapján - részben lefedné a tervezett új hivatal.

Hamecz  István aláhúzta: a hivatal vagy a testület felállítása csak akkor jó lépés, ha tevékenysége hozzáadott értéket hoz létre, vagyis hosszú távon hozzájárul a kiszámítható makrogazdasági egyensúlyi célok megvalósításához.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke sürgetőnek, nemzeti ügynek nevezte a fiskális szabályok bevezetését, illetve a betartásukat ellenőrző intézmény létrehozását. A jegybank elnöke szerint Magyarország a kiigazítási lépéseknek köszönhetően jó úton halad a makrostabilitás felé, a 2007-2008-as célkitűzések teljesíthetők, de 2009-ben már jelentős kockázatokkal is számolni kell. Idesorolta a GDP-arányos adóalap csökkenését, illetve az állami feladatoknál a visszarendeződés veszélyét. Hozzátette: a 2008-ig befagyasztott béreket illetően is nagy a veszélye a kompenzáció megindulásának 2009-ben, és tovább növelik a kiadások elszaladásának veszélyét a közelgő választások is.

Egyebek között ezzel indokolta a fiskális szabályok bevezetésének szükségességét az MNB elnöke, aki szerint mindegy, hogy betartásuk ellenőrzése az Állami Számvevőszéken belül történik meg, esetleg az ellenzéki javaslatnak megfelelően költségvetési tanács, vagy pedig a kormány elképzeléseivel egyezően költségvetési hivatal végzi majd.
A konferencia korábbi felszólalásait itt olvashatja

Simor: a 2011-es euró áldozatokat követelne
Valóban egy hivatalon múlna a felelős büdzsé?
Ecostat: látszik a kiigazítások eredménye

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG