A húsvét a keresztények egyik legfontosabb ünnepe, de a tavaszvárás, a tavasz eljövetelének ünnepe is, melyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak. A Biblia szerint Jézus – nagypénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Áldozatával megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. Az eredetileg zsidó ünnep (héberül pészah) az egyiptomi fogságból való szabadulás ünnepe volt. A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel is, melynek elemei a feltámadás, az újjászületés – írja a Wikipedia „Húsvét” szócikke.
A locsolkodás eredetének tisztázásában a husvetvaro.hu segít: A megöntözés pogány és keresztény elemeket, mondanivalót egyaránt tartalmaz. A locsolás kapcsolatban áll az emberiséggel csaknem egyidős termékenységkultusszal, ugyanakkor a vízzel való meghintés utal a keresztség jelére és tartalmára. A szokás napja húsvét hétfő, amelyet valamikor vízbevető, vízbehányó hétfőnek neveztek, ami utal a locsolás egykori módjára, ugyanis gyakran erőszakkal a kúthoz, vályúhoz hurcolták a lányokat, és vödör vízzel zúdították rájuk a vizet. (Ez némileg humánusabb a negyvenkét forintos „kölnivel” történő bőséges locsolásnál.)
Mi volt előbb? A nyúl, vagy a tojás?
A húsvéti tojás, nyúl, csirke és bárány fogalma némileg zavarosabb a locsolkodásnál, pedig a csokoládéipar zsíros profitot hozó ünnepe ezekre a figurákra alapszik.
A tojás és a nyúl az élet, az újjászületés és a termékenység szimbólumai. Ez utóbbi egyáltalán nem meglepő: a nyulak közismerten szaporák, gyakorlatilag professzionális tenyészállatok. A nőstények még terhesen is képesek újból teherbe esni – az utódok ilyenkor természetesen két hullámban születnek. A tavasz, a megújulás ünnepének kiváló szimbóluma a nyúl és a tojás is – a tojásrakó nyúl legendája miatt azonban jónéhány idióta szülőt felelősségre kellene vonni. A tojások miatt néhányan a homlokukra csaptak, így lett szimbólum a csirke is; a bárány pedig – amellett hogy könnyű csokoládéból megformálni – az ünnep vallási gyökereiből eredeztethető.A húsvét előtti napokban a Privátbankár kosarasa is körbenézett az üzletekben: mivel tömhetjük a gyermekek fejét locsolásért cserébe, vagy csak úgy?
Nagy Csokinyúl-csirke-tojás-bárány-teszt a Privátbankáron - lapozzon tovább! >>
( 1 ) | ( 2 ) | ( 3 ) | következő >> |