.jpg)
Olivier Desbarres, a Crédit Suisse londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci devizastratégiáért felelős alelnöke ugyanakkor azt mondta: még ezen az árfolyamon is korai lenne magyarországi kamatemelésről beszélni. A forintnak szerinte jóval tovább kellene gyengülnie ahhoz, hogy az MNB ne csak fontolgasson egy kamatemelést, hanem végre is hajtsa azt.
Desbarres szerint ugyanis a gazdasági háttér "különösen gyenge" Magyarországon. Az előző napi kamatdöntő ülés után elhangzott ugyan, hogy volt kamatemelési javaslat, az MNB azonban ezzel a piacnak akarta jelezni, hogy komolyan veszi az inflációs célt, és ellenőrzés alatt akarja tartani az ár- és bérinflációs várakozásokat, mondta a Crédit Suisse vezető londoni elemzője. Hozzátette azonban: nem hiszi, hogy a jegybank jelenleg a tényleges kamatemelést fontolgatná.
Desbarres szerint 1 százalékos gazdasági növekedés mellett kamatot emelni "igen agresszív lépés lenne, a legvégső esetben bevetendő eszköz".
A Crédit Suisse szakértője szerint bármely esetleges kamatemelést szóbeli, majd devizapiaci intervenció előzne meg; kamatemelés akkor válna realitássá, ha a forint a 270-es sáv tetejéig, vagy a 280-as sávig gyengülne. A forint azonban jelenleg nem gyengébb, mint tavaly nyáron, amikor előfordultak 262-es árfolyamkiugrások is; a mostani árfolyamszinteken a jegybanknak nincs oka pánikra - mondta a londoni elemző.
Desbarres szerint a magyar gazdaságot az erős exportteljesítmény valószínűleg megmenti a recessziótól, de a növekedés történelmi összevetésben így is igen gyenge.
Legfrissebb devizaárfolyamok Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás |
A BNP Paribas elemzője szerint ebben a környezetben "pénzügypolitikai hiba lenne" a kamatemelés a jegybank részéről, ő azonban mégis egyharmados esélyt lát arra, hogy az MNB az idén kamatot emel.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzése szerint az idei első félévben valószínűtlen a kamatcsökkentés Magyarországon, és - jóllehet a piac még mindig árazza a pénzügypolitikai enyhítéseket - a forint mostani gyengülése "jelentősen növelte" a kamatemelés kockázatát.
A GS londoni elemzői szerint, ha a forint tartósan - egy hónapig vagy tovább - a 260-as sávban marad, az már aggályokat keltene az MNB-ben az inflációs cél tarthatóságával kapcsolatban, és a jegybank "komolyabban megfontolná" a kamatemelést. Az MNB aggódik amiatt is, hogy az inflációs várakozások beragadnak, ha 2009-ben megint nem sikerül a célszintre leszorítani az inflációt, mert az már a harmadik olyan év lenne egymás után, amikor nem teljesül az inflációs cél.
A Goldman Sachs előrejelzése szerint ebben a hónapban még tovább gyorsul az éves infláció, és jó eséllyel eléri a 7,8 százalékot a múlt havi 7,4 százalék után. A továbbiakban kedvező bázishatások lépnek ugyan be, de a ház várakozása szerint még az idei év végi tizenkét havi infláció is 4 százalék felett lesz.
A Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni kommentárja szerint ugyanakkor - jóllehet az előző napi kamatdöntő ülésen szóba került a negyed százalékpontos emelés - a gyenge növekedés miatt nem valószínű, hogy az MNB Monetáris Tanácsa megszavazna egy kamatemelést, hacsak a globális fejlemények nem gyakorolnak még nagyobb nyomást a forintra. A ház összességében azzal számol, hogy a következő hónapokban nem változik a magyarországi jegybanki alapkamat.
MTI