1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ománi üzlet szervesen illeszkedik a Mol stratégiájába, mivel itt partneri együttműködésről van szó, s nem a piac újraosztásáról - mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója
Az ománi üzlet szervesen illeszkedik a Mol stratégiájába, mivel itt partneri együttműködésről van szó, s nem a piac újraosztásáról - mondta Hernádi Zsolt, a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. elnök-vezérigazgatója

Hozzátette: a partnerség azért is tudott kialakulni, mert az ománi tőke befektetési helyet keres a világban, a Mol pedig befektetési lehetőséget keres a szénhidrogén területén.

Áldott Zoltán, a Mol kutatás-termelés divízió ügyvezető igazgatója kifejtette: az együttműködés a tervek szerint nem korlátozódik a mostani üzletre, várhatóan folytatódik a Közel-Keleten és Közép-Európában, nemcsak az olajipari, hanem bármilyen más befektetési területen is.

Hernádi Zsolt elmondta: az ügylet eszközeiről egyelőre nem nyilatkozhatnak, mivel harmadik felek elővásárlási joggal rendelkeznek rájuk, s nem szeretnék, ha a sajtóból értesülnének az ügyletről. Így azt sem közölték, hogy földrajzilag hol helyezkednek el az eszközök. Áldott Zoltán hozzátette: bíznak abban, biztosak benne, hogy nem éri csalódás a piacokat, ha meglátják, miről van szó.

A Mol célja az, hogy az eszközöket szerezze meg, s ezeken haszonra tegyen szert.

Az eseményen közölték, a felek között nincs szavazási megállapodás, s az omániak hosszú távra fektettek be a Molba. A szerződés további részleteiről az eseményen nem nyilatkoztak, hozzátéve: az ománi cég önálló befektető, s önálló döntéseket hoz.

A Mol hétfőn közölte, hogy stratégiai együttműködési megállapodást kötött az Oman Oil Company S.A.O.C-cal. A 2008. március 8-án aláírt megállapodás alapján a Mol 8.774.040 darab A sorozatú törzsrészvényt (az alaptőke 8 százalékát) értékesít 145,429 dolláros részvény árfolyamon az OOC-nek, míg a Mol részesedést szerez nemzetközi eszközökben, valamint készpénzt kap az OOC-től. Az eszközök és a készpénz végső megoszlása még változhat a "harmadik felek jóváhagyásának és a releváns elővásárlási jogok gyakorlásának függvényében". A két partner megegyezett abban is, hogy a jövőben közösen is részt vesz üzletfejlesztési projektekben stratégiai partnerként.
 
A Mol már együtt dolgozik Ománnal, két éve kutat a 43B-jelű tengerparti mezőn.

A Déli Áramlattal kapcsolatban Hernádi Zsolt elmondta: a Mol abban érdekelt, hogy Magyarországra több gáz érkezzen, több forrásból, s nem az, hogy tulajdonosa legyen a Déli Áramlatnak. A cél az, hogy a vezetékek között legyen kapcsolat, s az országok között is legyen verseny.

Hozzátette: a Mol továbbra is érdekelt a Nabucco-projekt felgyorsításában, s abban is, hogy a gyakorlatban is működjön a NETS, a közép-kelet-európai gázszállítási kezdeményezés.
 
Az OMV szóvivője előzőleg azt mondta: a Mol-OOC-megállapodás semmit sem változtat az OMV eddigi, Mollal kapcsolatos álláspontján.


"Üzletileg értelmes a döntés"

Iparági elemzők szerint a Mol és az ománi állami olajtársaság stratégiai együttműködése és azzal együtt az ománi vállalat 8 százalékos betársulása a Molba "üzletileg értelmes" döntés, mert a Mol régóta vágyott olajtermelő lehetőségekhez jut, felszabadítja a korábban visszavásárolt részvényekben lévő pénzt, és segít védekezni az OMV ellenséges felvásárlási törekvésével szemben.

Omán viszonylag kis ország, nincsenek ott akkora játékosok, mint Kuvaitban vagy Szaúd-Arábiában. Ezért egy Mol méretű vállalatnak reális esélye van belépni Ománba - mondta az ING olajipari elemzője, Pletser Tamás a Reuters hírügynökségnek.

A Mol már eddig alaposan védekezett azzal, hogy ellenőrzést szerzett részvényei körülbelül 44 százaléka fölött opciók, részvény-visszavásárlások és szövetségesek segítségével, az utóbbiak közül a cseh CEZ villamos művek 7 százalékot kapott korábban a Molból.

Ám ezek az opciók és részvénykölcsönzési megállapodások drágák, és nem tarthatók fenn a végtelenségig, úgyhogy a Molnak muszáj új befektetőket is találnia, akik hosszabb távon megtartják a részesedésüket, és barátságosak a Mol vezetősége iránt - mondta Pletser.

A KBC bank olajipari elemzője, Tordai Péter ezt mondta: "számunkra világos az ügylet értelme, a Mol olyan tulajdonosi szerkezetet akar kialakítani, amely megóvja az OMV ellenséges felvásárlásától. De mivel az ománi ügylet felszabadítja a Molnál parkoló saját részvényekben lévő pénzt, a döntést pozitívnak tartjuk.
 
Ománban szerzett új jóbarátot a Mol
Visszakéri kölcsönadott részvényeit a Mol
Mol/OMV: Brüsszel elővette a nagyítót
Egy tuti olajtipp: a legjobb védekezés a támadás
Kétségei vannak Brüsszelnek a Mol/OMV-üggyel?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG