
A Merrill Lynch londoni elemzői ezzel visszautalnak a ház által még a múlt hétfői monetáris tanácsi bejelentés előtt közölt, "Kísérlet az MNB sarokba szorítására" címet viselő elemzésre, amelyben az állt: az akkori forinteladási nyomást nem a globális hangulat, hanem "spekulatív természetű egyedi tényezők" okozták, és ebben a helyzetben "optimálisnál rosszabb megoldás lenne" a kamatemelés. A cég akkori elemzése szerint az MNB-nek a spekuláció ellen a kamatemelésen kívül egyéb intézkedések "arzenálja" áll bármikor rendelkezésére; ezek közé tartozik a közvetlen piaci beavatkozás, az árfolyamsáv-paritás eltolása, vagy akár a sáv eltörlése. A Merrill Lynch e hétvégén kiadott új londoni elemzése szerint ez utóbbi döntés meghozatala "pozitív szerkezeti jellegű pénzügypolitikai váltás", amelynek célja az euró/forintárfolyam-kamatszint korreláció megtörése vagy gyengítése, és az ebből eredő spekuláció visszaszorítása.
A Merrill Lynch hétvégi londoni elemzése szerint a kamattartásról és a sáveltörlésről hozott döntést kísérő "néhány keményebb MNB-kommentár csak retorika, amelynek az az üzenete, hogy a jegybank ügyel az inflációs kockázatokra". |
Ugyanerre a következtetésre jutottak a sávfelszámolási döntés után kiadott elemzéseikben más nagy citybeli házak is. A Barclays Capital minapi összefoglalója szerint a sáveltörlés azt jelzi, hogy az MNB reakciója tartósabb, további forintgyengülés esetén is jó eséllyel lassabb lesz, mint eddig. A Monetáris Tanács valószínűleg "követi a szomszédok példáját" abban, hogy az árfolyamgyengülést önmagában költségsokknak tekinti, és csak akkor reagál, ha bizonyítékokat lát az e sokkból eredő másodlagos inflációs hatásokra, állt ebben az elemzésben.
A sáveltörléssel kombinált kamattartás mégis azt jelzi azonban, hogy az MNB figyelme az átmenetinek tekintett, egyszeri sokkoktól felhajtott inflációs kockázatról áttolódott a tartósabbnak mutatkozó és szélesebb alapú növekedési kockázatokra. A Merrill Lynch ennek alapján fenntartja azt az előrejelzését, amely szerint az MNB következő lépése kamatcsökkentés lesz, amint a piac stabilizálódik és a dezinfláció folytatódik; ennek legvalószínűbb időpontja a harmadik negyedév, áll az elemzésben.
A ház továbbra is azzal számol, hogy 2008 végére 6,75 százalékra süllyed a magyar jegybanki alapkamat. A sáveltörlést más londoni elemzők is kedvezően fogadták a hét folyamán, ez utóbbi előrejelzéssel azonban többen nem értenek egyet.
A sáveltörlés elfújta az eurót?
Sáveltörlés: tapsolnak az elemzők
Borította az asztalt a jegybank: a sáv is elszállt
FT: Magyarország elismerte vereségét
MTI