MSZP: inkább az SZDSZ, mint a választás
A politikus szerint az adó- és a költségvetési törvényt illető megegyezés nem csak szimbolikusan, hanem valóságosan fontos, és sokkal többről van szó, mint egy kormány sorsa.
Lendvai Ildikó két lehetséges forgatókönyvet vázolt fel, jelezve, hogy az általa "pozitív modellnek" nevezett, a korábbi koalíciós partnerrel megegyezéssel záruló változatnak híve, és pártja is erre törekszik.
"Pontosan tudjuk, hogy minden megegyezésnek ára van. Ennek is. De még nagyobb ára lenne annak, ha nem sikerülne megegyezni" - fogalmazott a frakcióvezető, aki ez utóbbi esetre utalva azt mondta, hogy ekkor a kongresszus dönt majd a hogyan továbbról: vagy egy előre hozott választásra, vagy a parlamenti többség biztosítására ad felhatalmazást a frakciónak.
Az előre hozott választással kapcsolatban Lendvai Ildikó közölte: ezt nem támogatná, mert ugyanazt a gazdasági káoszt hozná, amit a költségvetés elmaradása.
Az SZDSZ-szel folyó megbeszélésekről szólva hangsúlyozta: "nagy nyitottsággal" mennek a tárgyalásokra, s miután az MSZP "letette az asztalra", hogy mit terveznek, most a szabad demokratáktól várnak javaslatokat.
A frakcióvezető szerint a tárgyalásokon a szocialistáknak a gazdasági és a szociális versenyképesség szempontját baloldali és kormányzó pártként egyaránt képviselniük kell.
"Azt tiszteletben tartva, hogy nagy társadalmi csoportok nem szakadhatnak le, nyitott fülekkel hallgatjuk az SZDSZ javaslatait, amennyiben ezek nem a szociális kiadásokra, hanem az állami bürokráciára vonatkoznak" - jegyezte meg Lendvai Ildikó.
Közölte: oktatáspolitikában nem állnak messze az elveik és az elképzeléseik egymástól, szociálpolitikában nyilván fölmerül a rászorultság és az alanyi jogosultság kérdése, de álláspontja szerint csak konkrétan lehet megvizsgálni, hogy melyik ellátásnál ki, mit akar. Hozzátette: adóügyekben várják a javaslatokat az SZDSZ-től arra, hogy hol látnak még mozgásteret.
A rendezvényen Kéri László politológus kifejtette: nem osztja azt a véleményt, amely szerint Magyarországnak dráma, leértékelődés a kisebbségi kormányzás, de azt a fajta optimizmust sem, ami ezt egy könnyen megoldható problémának tünteti fel.
A szakértői kormányzásról szólva úgy fogalmazott, ennek olyankor van értelme, ha a pártok "leteszik a fegyvert" és konkrétan megmondják: "ezt meg azt nem vállalom a saját politikai táborom előtt, kapsz rá fél-másfél évet, hogy megoldd".
"Ezt az érettséget még nem látom távolról sem Magyarországon" - jelentette ki Kéri László.
Véleménye szerint komolyan kell számolnia az MSZP-nek az előre hozott választással, amelyre a baloldal nincs felkészülve; az számára jelenleg katasztrofális eredményeket hozna.
5% ismeri, de mindenki támogatja a Megegyezést
A szocialisták Orbán segítségét kérik
Gyurcsány: változtatni kell
Tárki: az SZDSZ-t most kiszavaznánk
MTI