A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint az idei év augusztusában nőtt a bejelentett álláshelyek száma az előző hónaphoz és az előző év azonos hónapjához képest is, előbbi esetében 5,7 százalékkal (2,4 ezer darabbal), utóbbi esetében pedig 61,8 százalékkal (16,8 ezer darabbal). Így a tárgyhónap folyamán 13,3 ezer foglalkoztató összesen 44,0 ezer darab új álláslehetőséget jelentett be a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálathoz. A hónap folyamán összesen 82,2 ezer állás állt rendelkezésre, ebből a zárónapon 38,9 ezer állás maradt betöltetlen.
Az adatok szerint az újonnan bejelentett állások 29,3 százaléka nem támogatott álláshely volt, 70,7 százalékát pedig valamilyen támogatott foglalkoztatási forma keretén belül kínálták a munkáltatók. Tavaly augusztusban ez az arány 52,4 százalék, illetve 47,6 százalék volt.
Az augusztusban bejelentett nem támogatott állások száma 12,9 ezer darab volt, ami számában az előző hónaphoz 6,7 százalékos és előző év augusztushoz viszonyítva 9,5 százalékos visszaesést mutatott. Az új támogatott állások száma augusztusban 31,1 ezer darab volt, ami júliushoz képest és 2010. augusztushoz képest is növekedést mutatott, előbbi esetében 11,9 százalékot, utóbbi esetében 140,4 százalékot.
Az álláskeresők negytizede ellátatlan maradt
A nyilvántartott álláskeresők zárónapi száma 549,0 ezer fő volt, az előző hónaphoz 0,9 százalékos csökkenés (5,3 ezer fős), az előző év augusztushoz viszonyítva pedig 0,5 százalékos (2,9 ezer fős) növekedés figyelhető meg. A legtöbb álláskeresőt továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében találjuk, előbbiben 65,5 ezer főt, utóbbiban 58,0 ezer főt. Az új belépők száma jelentős mértékben 32,8 százalékkal, a visszalépők száma pedig 15,8 százalékkal csökkent a múlt hónaphoz képest.
Forrás: NFSZ
A tartósan (egy éven túl) regisztrált álláskeresők száma tovább mérséklődött. Az augusztusi zárónapon létszámuk 144,2 ezer fő volt, egy hónap és egy év alatt is csökkent a számuk. Arányuk a teljes álláskeresők állományán belül 26,3 százalékot tett ki, ez utóbbi egy év alatt 3,2 százalékponttal csökkent. Az adatok szezonális kiigazítása után megállapítható, hogy augusztusban a szezonális hatások kiszűrése után 1,0 ezer fős csökkenés tapasztalható a nyilvántartott álláskeresők számában az előző hónaphoz képest.
A szezonálisan kiigazított idősor azt jelzi, hogy augusztusban szezonális jellegű többlet-munkaerőkereslet volt megfigyelhető. Különválasztva a pályakezdők és a nem pályakezdők munkaerőpiacát megállapítható, hogy a pályakezdők esetében is többlet-munkaerőkínálat, míg a nem pályakezdők körében továbbra is szezonális többlet-munkaerőkereslet figyelhető meg a szezonális ágazatokban.
Az álláskeresők 57,9 százaléka (317,7 ezer fő) volt jogosult álláskeresési vagy szociális ellátásra és több mint négytizedük (231,3 ezer fő) ellátatlan maradt. Álláskeresési járadékra 100,1 ezren, álláskeresési segélyre 49,3 ezren voltak jogosultak és 168,2 ezren kaptak bérpótló juttatást.
Az álláskeresési ellátásban részesülők száma nőtt, a szociális ellátásban részesülők száma és az ellátatlanok száma csökkent az előző hónaphoz képest.
Nőtt a pályakezdő álláskeresők száma
2011. augusztus hónapban – az iskolarendszerből kilépő fiataloknak betudhatóan – a pályakezdő álláskeresők számában 1,3 százalékos növekedés következett be az előző hónaphoz képest. A pályakezdő álláskeresők zárónapi száma 55,3 ezer főt tett ki augusztusban, arányuk az összes nyilvántartott álláskereső között 10,1 százalékos értéket mutatott (ami az egy évvel korábbi adathoz képest lényegében változatlan)..
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 10,8 százalék, ami a munkaerő-felmérésből a 2011. májusjúliusra a 15–64 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja. Ez az érték az egy hónappal korábban publikált adathoz képest változatlan maradt, 0,2 száőzalék-ponttal pedig kevesebbet tett ki az előző év azonos időszakához képest.
Az idei év augusztusában 12 cég, 400 főt érintő csoportos létszám-leépítési döntést jelentett be a munkaügyi kirendeltségekhez. Az érintett létszámban egy hónap alatt 69,6 százalékos (915 fős), egy év alatt pedig 35,9 százalékos (224 fős) csökkenés ment végbe.
Privátbankár