1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Nabucco-gázvezeték késedelme miatt Magyarország reálisabbnak ítéli meg a Gazprommal való együttműködést a Kék Áramlat meghosszabbításáról
Az Oroszországtól való energiafüggőség enyhítésére tervezett Nabucco-gázvezeték késedelme miatt Magyarország reálisabbnak ítéli meg a Gazprommal való együttműködést a Kék Áramlat meghosszabbításáról - vélekedett kedden az International Herald Tribune (IHT) című napilap.

A Párizsban megjelenő angol nyelvű újság szerint amíg az Európai Unió a közös energiabiztonság-politika létrehozásán erőlködik, a szocialista vezetésű magyar kormány inkább az orosz energiaóriáshoz, a Gazpromhoz csatlakozik, amely Törökországból Bulgárián és Románián keresztül Magyarország felé kívánja meghosszabbítani gázvezetékét. A Kék Áramlat balkáni-közép-európai meghosszabbítása ugyanis teljes mértékben az orosz energiafüggőség enyhítésére tervezett Nabucco versenytársa lesz.  

A magyar álláspont szerint az ország támogathatja az orosz terveket annak ellenére, hogy tagja a Nabucco-konzorciumnak is. Gyurcsány Ferenc kormányfő azt hangoztatja, hogy a jelenleg több, mint nyolcvan százalékban az orosz energiától függő Magyarország továbbra is keresi az alternatív megoldásokat, de az ellenzék úgy véli, hogy a  Kék Áramlathoz való csatlakozással Magyarország még inkább kiszolgáltatottá válik Oroszországgal szemben - hangsúlyozza a lap.

Az IHT szerint Magyarországnak az orosz tervhez való csatlakozásából származó azonnali előnye nem világos. Az ellenzék szerint a kommunista utódpárt vezetőjeként a magyar miniszterelnök a kelet- és dél-európai befolyását növelni kívánó Gazprom mögött álló Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szorosabbra zárta a köteléket. A kormányfő viszont azt hangsúlyozza, hogy Magyarország lehet Közép-Európa nagy gázelosztó központja, amelyre a Kék Áramlat gázvezetékkel hozzáférhetővé váló orosz gázzal nőnek az esélyek - emlékeztet a lap.

A 2011-re tervezett 6 milliárd dolláros project alapján a Kaszpi-térségből származó évente legalább 30 milliárd köbméter fölgázból mind a 27 uniós tagállam részesülne. Jelenleg az Európai Unió gázellátásnak több, mint negyede, évente 150 milliárd köbméter földgáz érkezik Oroszországból.
A magyar kormányfő úgy véli, hogy a Nabucco régi álom, de az országnak nem álmokra, hanem tervekre van szüksége. A Nabuccóval az a baj, hogy kiszámíthatatlan, mikor juthat azon keresztül Magyarország ténylegesen földgázhoz - idézi a lap Gyurcsányt.

Kóka János gazdasági miniszter szerint a magyar álláspontban nincsen semmilyen következetlenség, hiszen az csak a versenyt segíti, de a két egymással konkuráló projectből a Nabucco kevéssé kézzelfogható.

A tavalyi orosz-ukrán gázárvita után az Európai Unió megegyezett a Nabucco háromezer kilométeres gázvezetéke építésének felgyorsításáról, de a befektetői tárgyalásokkal sok a probléma, és az is bizonytalan, hogy egyáltalán szállítható lesz-e a földgáz Iránból - írta az International Herald Tribune.

Visszafogta magát a Lukoil
Valószínű csak jövőre döntenek a Nabucco-gázvezetékről
A Total utódját keresi a Nabucco-csoport
Csökkenteni lehetne a gáz árát
Két év alatt háromszor keményítettek be az oroszok

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG