1p
Az éves amerikai GDP-érték 10 százalékába is kerülhet az a kormányzati mentőakció, amelynek célja a bankrendszer megszabadítása a rossz pénzpiaci portfolióktól. A súlyos pénzpiaci megingás a brit költségvetési hiány felduzzadását is okozhatja
Az éves amerikai GDP-érték 10 százalékába is kerülhet az a kormányzati mentőakció, amelynek célja a bankrendszer megszabadítása a rossz pénzpiaci portfolióktól. A súlyos pénzpiaci megingás a várt recesszióval együtt a brit költségvetési hiány évtizedek óta nem látott felduzzadását is okozhatja - áll vezető londoni befektetési és gazdaságelemző házak előrejelzéseiben.

A JP Morgan bankcsoport befektetési részlegének Londonban kiadott heti világgazdasági elemzése szerint az amerikai gazdaságpolitikai döntéshozók a pénzügyi szektorban terjedő felfordulás láttán "figyelemreméltó sebességgel" léptek akcióba, és ez reményt ébreszt aziránt, hogy a pénzügyi rendszert fenyegető kockázatok most már valóban enyhülnek. A pénzügyi instabilitás csökkentésének ára azonban az, hogy jelentősen növekednek az amerikai közfinanszírozási szektort terhelő kockázatok - áll az elemzésben.

A JP Morgan szerint lehetetlen ugyan pontosan felmérni, hogy az adófizetőknek mennyibe fognak kerülni a kormányzati kezdeményezések. Valószínű azonban, hogy a következő pénzügyi évben a teljes amerikai nettó államadósság-kibocsátás - amely az egyébként is nagy költségvetési deficit mellett a rossz banki portfoliók átvételét is finanszírozza majd - megközelíti az 1500 milliárd dollárt (250 ezer milliárd forintot), ami az éves amerikai GDP-érték hozzávetőleg 10 százaléka.
   
A nagy nemzetközi hitelminősítőknél az Egyesült Államok szuverén adóskockázati besorolása a lehető legjobb (Fitch Ratings, Standard & Poor´s: "AAA", Moody´s: "Aaa"), és e házak sorra kiadott minapi londoni elemzéseikben egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy ezt nem veszélyezteti a banki mentőakciókkal járó adósságállomány-növekedés.
   
A Fitch minapi elemzése szerint például az Egyesült Államok "AAA" besorolását a nagy, magas jövedelmű és rugalmas amerikai gazdaság, valamint a kormány korlátlan hazai és külföldi tőkepiaci finanszírozási hozzáférése támasztja alá, és a dollár globális tartalékvaluta-státusát sem fenyegeti semmi.
   

Az amerikai kormány 700 milliárd dollárt tervez költeni arra, hogy megmentse az összeomlástól az amerikai bank- és pénzügyi rendszert. Az erre vonatkozó tervet a kormány szombaton jutatta el a kongresszus szakbizottságaihoz, amelyek már megkezdték annak tanulmányozását. Megfigyelők arra számítanak, hogy a kongresszus már kedden, vagy szerdán dönt a javaslatról.

A Standard & Poor´s minapi londoni elemzésében is az állt, hogy az Egyesült Államok adósminőségét továbbra is alátámasztja a magas jövedelemszintű, igen sokszínű, kivételesen rugalmas gazdaság, és azok az egyedülálló előnyök, amelyek a dollár mint elsődleges helyzetű valuta jellegéből adódnak.
   
A JP Morgan hétvégi elemzése szerint azonban a pénzügyi válság megoldása ugyan látótávolságba került, a gazdasági válság mindazonáltal "tovább tombol". A gazdasági aktivitás meredeken lassul az egész világon, növelve az évekig tartó, globális recesszió eddig is magas kockázatát, áll bankcsoport világgazdasági elemzésében. Londoni előrejelzések szerint e válság már a következő évben a II. világháború óta ritkán látott szintre fogja emelni a brit kormány kényszerű adósság-kibocsátását is.
   
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző ház - prognózisa szerint a következő pénzügyi évben 90,1 milliárd font (27 ezer milliárd forint) nettó állami hitelfelvétel válik szükségessé, vagyis jóval több mint a kétszerese a hivatalos célban szereplő 38 milliárd fontnak.
   
A CEBR számítása szerint ez 6 százalékos GDP-arányos költségvetési deficitnek fog megfelelni. A brit államháztartási hiány a háború óta csak egyszer, az 1993-94-es recesszió idején volt ennél magasabb, 7,8 százalékos.
   
A Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) nemrég kiadott friss előrejelzése szerint Nagy-Britannia valószínűleg már a recesszió "kezdeti szakaszában jár". Nemrégiben a fejlett ipari térség gazdasági együttműködési és fejlesztési szervezete (OECD) is azt közölte, hogy új előrejelzése szerint a brit gazdaság már recesszióban van.

Bush nem meri kimondani, hogy válság van
Üvegzsebet a bankoknak?
MNB: a kivárás most a legjobb taktika
New York is elhesegeti a tőzsdekeselyűket
PSZÁF: ne féljen a magyar bankoktól

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG