A JP Morgan bankcsoport befektetési részlegének Londonban kiadott heti világgazdasági elemzése szerint az amerikai gazdaságpolitikai döntéshozók a pénzügyi szektorban terjedő felfordulás láttán "figyelemreméltó sebességgel" léptek akcióba, és ez reményt ébreszt aziránt, hogy a pénzügyi rendszert fenyegető kockázatok most már valóban enyhülnek. A pénzügyi instabilitás csökkentésének ára azonban az, hogy jelentősen növekednek az amerikai közfinanszírozási szektort terhelő kockázatok - áll az elemzésben.
A JP Morgan szerint lehetetlen ugyan pontosan felmérni, hogy az adófizetőknek mennyibe fognak kerülni a kormányzati kezdeményezések. Valószínű azonban, hogy a következő pénzügyi évben a teljes amerikai nettó államadósság-kibocsátás - amely az egyébként is nagy költségvetési deficit mellett a rossz banki portfoliók átvételét is finanszírozza majd - megközelíti az 1500 milliárd dollárt (250 ezer milliárd forintot), ami az éves amerikai GDP-érték hozzávetőleg 10 százaléka.
A nagy nemzetközi hitelminősítőknél az Egyesült Államok szuverén adóskockázati besorolása a lehető legjobb (Fitch Ratings, Standard & Poor´s: "AAA", Moody´s: "Aaa"), és e házak sorra kiadott minapi londoni elemzéseikben egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy ezt nem veszélyezteti a banki mentőakciókkal járó adósságállomány-növekedés.
A Fitch minapi elemzése szerint például az Egyesült Államok "AAA" besorolását a nagy, magas jövedelmű és rugalmas amerikai gazdaság, valamint a kormány korlátlan hazai és külföldi tőkepiaci finanszírozási hozzáférése támasztja alá, és a dollár globális tartalékvaluta-státusát sem fenyegeti semmi.
Az amerikai kormány 700 milliárd dollárt tervez költeni arra, hogy megmentse az összeomlástól az amerikai bank- és pénzügyi rendszert. Az erre vonatkozó tervet a kormány szombaton jutatta el a kongresszus szakbizottságaihoz, amelyek már megkezdték annak tanulmányozását. Megfigyelők arra számítanak, hogy a kongresszus már kedden, vagy szerdán dönt a javaslatról. |
A JP Morgan hétvégi elemzése szerint azonban a pénzügyi válság megoldása ugyan látótávolságba került, a gazdasági válság mindazonáltal "tovább tombol". A gazdasági aktivitás meredeken lassul az egész világon, növelve az évekig tartó, globális recesszió eddig is magas kockázatát, áll bankcsoport világgazdasági elemzésében. Londoni előrejelzések szerint e válság már a következő évben a II. világháború óta ritkán látott szintre fogja emelni a brit kormány kényszerű adósság-kibocsátását is.
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző ház - prognózisa szerint a következő pénzügyi évben 90,1 milliárd font (27 ezer milliárd forint) nettó állami hitelfelvétel válik szükségessé, vagyis jóval több mint a kétszerese a hivatalos célban szereplő 38 milliárd fontnak.
A CEBR számítása szerint ez 6 százalékos GDP-arányos költségvetési deficitnek fog megfelelni. A brit államháztartási hiány a háború óta csak egyszer, az 1993-94-es recesszió idején volt ennél magasabb, 7,8 százalékos.
A Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) nemrég kiadott friss előrejelzése szerint Nagy-Britannia valószínűleg már a recesszió "kezdeti szakaszában jár". Nemrégiben a fejlett ipari térség gazdasági együttműködési és fejlesztési szervezete (OECD) is azt közölte, hogy új előrejelzése szerint a brit gazdaság már recesszióban van.
Bush nem meri kimondani, hogy válság van
Üvegzsebet a bankoknak?
MNB: a kivárás most a legjobb taktika
New York is elhesegeti a tőzsdekeselyűket
PSZÁF: ne féljen a magyar bankoktól
MTI