Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
"Dühödt veszekedéssé" fajulhat a csütörtökön kezdődő EU-csúcs, miután a kelet-európai tagországok egymás után kötnek kétoldalú egyezségeket az Egyesült Államokkal
"Dühödt veszekedéssé" fajulhat a csütörtökön kezdődő brüsszeli EU-csúcson az amerikai vízummentességi megállapodások feletti vita, miután a kelet-európai tagországok egymás után kötnek kétoldalú egyezségeket az Egyesült Államokkal - írta uniós forrásokat idézve a szerdai Financial Times.
A londoni gazdasági napilapnak egy név nélkül idézett uniós nagykövet azt mondta, hogy a hangulat "rendkívül feszült ebben az ügyben ... igen komoly robbanás is lehetséges". A Financial Times felidézi, hogy Csehország, a vitát elindítva, már két hete egyezségre jutott az amerikaiakkal, és a 2004-2007 között uniós taggá vált többi kelet-európai ország is a példa követésére készül. (Észtország szerdán megtette ezt.)
A lap szerint brüsszeli illetékesek és sok nyugat-európai kormány is döbbenten figyeli e "rohanást" a különmegállapodások után, amiben annak jelét látják, hogy az új tagországok nem mutatnak érdeklődést a közös EU-politikák iránt. A nyugat-európaiak szerint az Egyesült Államok - azzal, hogy egymás után nyeri meg a közép- és kelet-európai országokat a vízummentes utazás csábításának - igen előnyös feltételeket tud teremteni saját magának biztonsági ügyekben.
Az új tagállamok szerint azonban azok az országok, amelyek 2004 előtt az unió tagjai voltak, Görögország kivételével már most is mentesülnek az amerikai vízumkötelezettség alól, ezért "könnyen mutogatnak vádlón azokra az országokra, amelyek nem részesülnek ebben a kiváltságban" - áll a Financial Times szerdai cikkében.
A lap szerint az uniós széthúzás ebben a kérdésben hasonlatos az energiabiztonsági EU-politika sok szakember által zűrzavarosnak tartott állapotához. Nagy és kis tagállamok, mint Németország és Olaszország, illetve Magyarország és Bulgária egyaránt engedtek az orosz Gazprommal kötendő energiaellátási egyezmények kísértésének. Brüsszeli illetékesek szerint azonban a vízummegállapodások ettől különböznek, mivel sérülhetnek azok az EU-előírások, amelyek a schengeni egyezség alapján összegyűjtött személyi adatok védelmét célozzák - áll a Financial Times szerdai írásában.
A The Guardian című vezető brit baloldali napilap a múlt hónapban azt írta, hogy egy általa látott, "európai fővárosokban aláírás végett körözött dokumentum" szerint az amerikai kormány mind a 27 tagállamot rá akarja szorítani fegyveres őrök jelenlétének engedélyezésére az unióból felszálló, egyesült államokbeli célállomásra tartó összes amerikai repülőgépen. Emellett az akkori lapértesülés szerint az amerikaiak a vízummentesség megadásának, vagy fenntartásának feltételéül szabnák, hogy az uniós országok az összes olyan utasról is szolgáltassanak személyes adatokat, akik nem szállnak le Amerikában, csak átrepülnek területe felett.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár