1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Oroszország a világ egyik vezető gazdasága a Világbank egy új felmérése szerint, amely 146 ország 2005-ben elért eredményeit vizsgálta, vásárlóerő-paritáson összehasonlítva.
Oroszország a világ egyik vezető gazdasága a Világbank egy új felmérése szerint, amely 146 ország 2005-ben elért eredményeit vizsgálta, vásárlóerő-paritáson összehasonlítva.

A felmérésben első ízben vettek részt az OECD és az EU statisztikai hivatalának szakértői is. A kutatásba első ízben vonták be Kínát. A gazdaság nagyságát tekintve Oroszország a 8. helyre került a világranglistán.
   
Oroszország a 2005-ben érvényes árak szerinti vásárlóerő-paritás alapján számolva 3,09 százalékkal járul hozzá a világ GDP-jéhez, vagyis lényegesen elmarad az Egyesült Államoktól (23 százalék), Kínától (10 százalék) és Japántól (7 százalék), viszont összehasonlítható Franciaországgal (3,39 százalék) Nagy-Britanniával (3,46 százalék) és Indiával (4 százalék).
   
Miközben azonban az orosz GDP meggyőző mértékben növekszik, az állampolgárok jövedelme annál lényegesen lassabban emelkedik. Ez azzal függ össze, hogy az egy főre jutó GDP Oroszországban nem egészen 12 ezer dollárt tett ki 2005-ben. A legnagyobb átlagos lakossági jövedelmet kimutató országokban - Luxemburgban, Katarban, Norvégiában, Bruneiban és Kuvaitban, amelyek összesen a világ GDP-jének 1 százalékát adják, az egy főre jutó GDP 45-70 ezer dollár között volt ugyanakkor. Az Egyesült Államokban a lakosság jövedelme vásárlóerő-paritáson az oroszországinak a 3,5-szöröse volt 2005-ben.
   
Egy elemző azonban ezzel kapcsolatban rámutatott, hogy az orosz lakosság jövedelme az 1998-as összeomlást követően gyakorlatilag nulláról kezdett növekedni, ezért hosszabb idő szükséges ahhoz, hogy utolérjék a nyugati mutatókat. Az illető hozzátette, hogy az összeomlás után az orosz gazdaság példátlan mértékben fellendült Vlagyimir Putyin elnök célratörő politikája és az energiahordozók világpiaci árának emelkedése nyomán.
   
A világbanki jelentés szerint 2005-ben a világgazdaság 55 trillió dollár értékű terméket állított elő, illetve szolgáltatást nyújtott, és ennek mintegy 40 százaléka jut a fejlődő gazdaságokra.
   
A nemzetközi hitelminősítő cégek az oroszországi beruházási klímát stabilnak tekintik, és bizonyosak abban, hogy középtávon az ország hitelképessége nem változik. Rámutatnak továbbá, hogy Oroszország növekvő fogyasztói piacával igen vonzó a beruházók számára.
   
Edward Parker, az európai Fitch Ratings elemzője szerint azonban az orosz üzleti világban változatlanul jelen van egy sor aggasztó tényező, így a hatalom nyomása a külföldi cégekre, a tulajdonjog egyes kéréseinek tisztázatlansága, a korrupció, vagy a bankárok és újságírók ellen elkövetett bérgyilkosságok.
   
Parker szerint a szakértők idén számos tényezőt kísérnek majd figyelemmel, és az ország minősítése megváltozhat, "ha fokozódik a politikai instabilitás, ha az infláció továbbra is a vártnál gyorsabban nő, és makrogazdasági instabilitást okozhat, illetve, ha a piaci helyzet jelentősen romlana, például a bankrendszer likviditási válságával, vagy az energiahordozó- és nyersanyagárak csökkenésével".

Putyin a nyitást szorgalmazta búcsúbeszédében
Már nem haragszunk annyira Amerikára
Még mindig problémás az orosz infláció
Jól áll Oroszország szénája (hanganyag)
Távol tartja a külföldieket az orosz medve

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG