A tegnapi záróárhoz képest 42%-kal magasabb, 14 600 forintos fair érték mellett vételi ajánlással kezdte meg az E-Star Alternatív Nyrt. elemzői követését a KBC Securities. A cég elemzője szerint ötszörösére növelheti EBITDA-ját az E-Star 2015-ig, miközben az üzleti modell sajátos felépítésének köszönhetően ellenáll a technológiai és energiapiaci hatásoknak.Több lábon álló, kiegyensúlyozott üzleti modell
A korábban RFV néven forgó E-Star közintézmények fűtési rendszereit modernizálja és üzemelteti Magyarországon, Romániában és Lengyelországban, valamint elavult és gyenge hatékonyságú önkormányzati távhőrendszereket épít újjá. Az üzleti modell fontos pillére a zöld energiaforrások nemcsak környezettudatos, de gazdaságilag is nyereséges alkalmazása. A vállalat tudatosan törekszik arra, hogy a különféle energiahordozókból a helyileg elérhető legjobb energiamixet használja fel ügyfelei számára.
Szentirmai Péter, a KBC Securities kis- és közepes kapitalizációjú vállalatokra szakosodott elemzője szerint a speciális részpiacot megcélzó E-Star pozíciói meglehetősen erősek, hiszen a helyi távhőszolgáltatás a relatíve kis üzemméret és a hőenergia szállításának korlátai miatt nem elég vonzó a nagy nemzetközi energiaszolgáltatók számára, a kis- és középvállalatok pedig a finanszírozás nehézségei miatt nem veszélyeztetik az E-Star üzletét.
A hosszú távú (15-49 éves) projektek jelentős költségmegtakarítást jelentenek az önkormányzatok számára, az E-Starnak fizetett díj részben erre a megtakarításra alapul, részben viszont fix elemeket is tartalmaz. Ez a struktúra jelentős stabilitást ad az E-Star üzleti modelljének, az energiahordozók és technológiák széles palettája miatt ráadásul a cég ellenálló a különféle energiahordozókat érintő piaci hatásokkal szemben, és nem függ specifikus állami támogatásoktól sem.
Erőteljes növekedés Romániában és Lengyelországban
Az E-Star növekedésének motorját a romániai és a lengyelországi távhőpiac adja, a két ország távhőrendszerei jelentős felújításra szorulnak, miközben lényegesen nagyobb üzemméretet kínálnak, mint a kisebb magyarországi projektek. Románia és Lengyelország együttes részesedése éppen ezért 2015-re elérheti a 75 százalékot az E-Star bevételei között.
A román piac specialitása, hogy a magyarországinál lényegesen magasabb a távhő részaránya a fűtési megoldások között. Az E-Star reményei szerint a felújított és modernizált szolgáltatások minősége pedig még több háztartást csábít vissza a távhőszolgáltatásba. Szentirmai Péter ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az első tapasztalatok alapján ez a hatás egyelőre mérsékelt, ezért az alapforgatókönyvükben nem számoltak ilyen bővüléssel.
Az E-Star legnagyobb visszhangot kiváltó lépése a lengyel EETEK csoport közelmúltbeli megvásárlása volt, amely utat nyitott a nagy és stabil környezetet nyújtó lengyel piacra. A felvásárlással megszerzett három lengyel hőszolgáltatási projekt az elemzés szerint 2013-ig 31 százalékkal növeli az E-Star árbevételét, és 22 százalékkal az EBITDA-t. Az átszervezés költségeivel együtt 26 millió euróra rúgó akvizíció fontos hozadéka az új piac mellett, hogy a társaság nagyobb ismertségre tehet szert a lengyel befektetők között, ami a varsói tőzsdei jelenléttel együtt tovább javítja a vállalat későbbi finanszírozási esélyeit.
Több mint 40 százalékkal érhet többet az E-Star
A KBC Securities elemzése az optimizmus mellett kritikusan kezeli az E-Star menedzsmentjének várakozásait, nemcsak a román felhasználóbázis bővülése, hanem az előttünk álló évekre tervezett beruházások terén is. A társaság az EETEK akvizíciója előtt 215 millió euró összértékű beruházást célzott meg 2015-ig, az elemzés viszont csupán 124 millió euróval számol az alapforgatókönyvben. A menedzsment ambiciózus beruházási terveinek a megfelelő finanszírozási források esetleges hiánya szabhat határt, ezért konzervatívabb feltételezésekkel élt modelljében a KBC elemzője.
Mindezek alapján az elemzés középpontjában álló alapforgatókönyv szerint az E-Star részvényeinek fair értéke 14600 forint, ami a keddi záróár alapján 42 százalékos emelkedési potenciált jelent a részvények számára. A fair érték becslésének alapjául szolgáló forgatókönyv mellett két szélsőséges szcenáriót is felvázolt az elemző, apesszimista változatban nem szerepelnek új projektek, a már meglévő üzletek folytatódó készpénztermelése alapján pedig 9800 forintos fair érték adódik a részvényekre, mintegy alsó korlátot adva az elméleti értéknek. Az optimista verzió 17200 forintra értékeli a papírokat.
Túlvállalhatja magát a menedzsment
Nem szabad persze megfeledkezni az általános gazdasági és részvénypiaci tényezőkön túlmutató sajátos kockázatokról sem. Az E-Star részvényeinek likviditása meglehetősen alacsony, ami távol tarthatja a lényeges intézményi szereplőket, miközben a magánnyugdíjpénztárak tetemes részesedésektől váltak meg. A KBC elemzője szerint kockázat, hogy a társaság roppant gyors ütemű nemzetközi terjeszkedést valósít meg, s ez folyamatos csúcsteljesítményt követel meg a menedzsmenttől. Bár a vezetőség elismert szakemberekből áll, ilyen nyomás alatt természetesen a hibázás valószínűsége is emelkedik.
A növekvő külföldi kitettség ráadásul fokozódó devizaárfolyam-kockázatot hordoz magában, elsősorban a forint román lejjel és lengyel zlotyval szembeni árfolyama révén, amit csak részben ellensúlyozhat a devizaszempontból is diverzifikált finanszírozás. A finanszírozás nehézségei lényegesen lassíthatják a projektek bővítését, ha pedig valami hiba csúszik egy-egy projekt irányításába, akkor a költségek a bevételek fölé emelkedhetnek. A speciális árképzés miatt azért erre viszonylag kicsi az esély, de az elvi lehetőséget nem zárja ki a céget elemző Szentirmai Péter sem.
Privátbankár