Nagykövete is lesz a Nabucco-nak
Mint mondta, a Nabucco ügye nem csupán energetikai, hanem egyben regionális biztonsági és külpolitikai kérdés is, ezért a tisztségre a külügyminisztérium alárendeltségébe tartozó diplomatát fognak kinevezni.
"Magyarország továbbra is azon országok között van, amelyek elkötelezettek abban, hogy találjunk új forrásokat és új útvonalakat, azaz elkötelezett a Nabucco projekt mellett" - mondta a miniszterelnök újságíróknak az Európai Unió kétnapos csúcstalálkozója után.
Kitért azonban arra is, hogy a magyar elemzésekhez hasonlóan több uniós ország elemzése felteszi a kérdést, "lesz-e elegendő gáz a transz-kaukázusi, transz-kaszpi térségben, amellyel biztosítható a Nabucco vezeték működtetése".
Gyurcsány szerint Azerbajdzsánon kívül "a szóba jöhető ország és forrás - lásd Irán - nagyon súlyos egyéb kockázatokkal küzd". Egyfelől - mondta a kormányfő - érdek fűződik ahhoz, hogy bevonják az iráni gázt Európa ellátásába, másfelől hatalmas a biztonsági kockázat, és jól ismert a külpolitikai-biztonsági vita az Európai Unió és az Egyesült Államok, illetve Irán között. Mint közölte, az unión belül vita folyik arról, hogy miként lehet ebből a konfliktusból kitörni.
"A tegnap esti informális vacsora fő témája az energiapolitika volt. A Déli Áramlatra vonatkozóan sem nyílt, sem rejtett kritika nem hangzott el", senki nem foglalt úgy állást, hogy a Déli Áramlat negatívan befolyásolja a közös európai energiapolitikát - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.
A Nabuccóról oktat az USA, a vízumunkról hallgat
Vagy Nabucco, vagy semmi?
Gázháború: csak az oroszok nyerhetnek
Nincs megállapodás a Nabuccóról
Kettős játszma: összehozzuk a Nabucco-t is?
Putyinék kicsit élezték nyelvüket a Nabuccón
MTI