.jpg)
Magyarország kátyúba került, de semmi oka arra, hogy tartósan ott is vesztegeljen. A Gyurcsány-féle reformstop nyomán kialakult koalíciós válság, az erre visszavezethető sorozatos nemzetközi leminősítések, a nemzetközi elemzők véleménye, a közgazdászszakma döntő többségének álláspontja, az OECD és egyéb nemzetközi szervezetek megállapításai álljanak össze egyetlen felkiáltójellé: a kormány és a miniszterelnök vessen véget a kormányzat dermedtségének, kezdje el Magyarország gazdasági bajainak felszámolását! - fogalmazott a liberális politikus.
Kóka János hozzátette: ha ebben nem mennek előre, akkor újabb megszorításokra lehet szükség ahhoz, hogy Magyarország növekedés nélkül is egyensúlyban legyen.
A frakcióvezető Magyarország mostani helyzetét Írország 20 évvel ezelőtti állapotához hasonlította, ahol egy társadalmi és gazdasági szerződés segített, mert a kormány és az ellenzék felismerte, hogy megállapodás híján Írország csak veszíthet.
Kóka János szerint Magyarországon hasonló eredményt hozhatna egy konszenzusos reformszerződés, azonban ezt nem az MSZP-nek és az SZDSZ-nek kell megkötni, hanem az öt parlamenti pártnak. Ezt a megjegyzést a liberális politikus a miniszterelnöknek címezte, azonban Gyurcsány Ferenc nem volt bent az ülésteremben, és a felszólalásra a kormány részéről senki nem is reagált.
Az SZDSZ elnöke közteherviselési reformot és még nagyobb szigorúságot javasolt a költségvetési hiány mérséklésében, a hitelesség erősítése, a kockázatok mérséklése, valamint a növekedés beindítása érdekében. Kóka János szerint meg kellene felezni az adófajták számát, csökkenteni az adóbürokráciát, és tovább bővíteni az adó- és járulékfizetők táborát, hogy többen fizessenek egyenként kevesebb adót, így összességében csökkenhet az adóteher.
Úgy vélte, hogy ennek a döntésnek csak nyertesei lesznek, nyer Magyarország, az adófizetők és a gazdaság szereplői, és a parlamenti pártok is. Kóka János azt mondta, ebből a programból leginkább az MSZP profitálhat, hiszen ha győzni akar 2010-ban, "lesz mire büszkének lenni".
A pártelnök hozzátette: egy ilyen programnak a Fidesz is örülhetne, mert az ellenzéki párt gazdaságpolitikusai tudják, hogy ez a helyes út, de mégsem nekik kell levezényelni az állami költségcsökkentés nehéz programját, "ráadásul a Fidesz felelős ellenzéki pártként tűnhet fel, és ha bízik a következő választás sikerében, akkor egy jobban működő országot vehet majd át".
Kóka János megjegyezte: egy konszenzusos reformszerződéssel az MDF is győztesnek érezheti magát, hiszen a konzervatívoknak kedves az adócsökkentési program, ugyanakkor a liberális szavazók is elégedettek volnának.
Kisebb szóváltás alakult ki Dávid Ibolya MDF-elnök és Kuncze Gábor, az SZDSZ volt elnöke között napirend előtt. A demokrata fórum elnöke nehezményezte, fenyegetésnek nevezte, hogy a liberális politikus korábban azt mondta: nyilvánosságra hozza jegyzeteit a kormányülésekről, míg Kuncze Gábor arra figyelmeztetett: nem helyes, ha valaki az SZDSZ-t akarja bűnbaknak kikiáltani.
Dávid Ibolya felszólalásában koalíciós színjátéknak nevezve az MSZP és az SZDSZ között történteket azt mondta, a választópolgárok joggal hiszik, hogy a koalíciós pártok becsapják őket.
Az SZDSZ úgy akar ellenzéki lenni, hogy közben kormánypárti marad - fogalmazott az MDF elnöke, majd hozzátette: liberális politikusok korábban arról beszéltek, nem engedik összeomlani a kormányt, nem akarnak előrehozott választást, illetve fontosnak tartják, hogy az SZDSZ által delegált felügyelőbizottsági és igazgatótanácsi tagok a helyükön maradhassanak.
Kuncze Gábornak címezve szavait a demokrata fórum politikusa nehezményezte, hogy a liberális párt korábbi elnöke közölte: nyilvánosságra hozza jegyzeteit a kormányülésekről.
Dávid Ibolya felszólalásában elmondta: az MDF arra szólítja fel a kormányt, hogy a nyilvánosság előtt történjen a szabad demokrata miniszterek által vezetett tárcák átadás-átvétele, legyen nyilvános kimutatás e minisztériumok pénzügyi helyzetéről, pályázatairól, szerződéseiről.
Az MDF elnökének felszólalására Kuncze Gábor személyes érintettség okán válaszolhatott. Úgy fogalmazott: nem helyes, ha valakik az SZDSZ-t akarják bűnbaknak kikiáltani. Nem kedvelem, ha valakinek akkor jön meg az esze, amikor különösebb tétje nincs, és akkor nem használja, amikor kellene - mondta Kuncze Gábor, Dávid Ibolya korábbi igazságügy-miniszterségére utalva. A politikus hozzátette: tudja, mit kell mondania, és nem mások által megírt beszédeket szokott felolvasni.
Kókának elege van a bénultságból
Gyurcsány reformokat szeretne, de nem lesznek
Gyurcsány nem az a miniszterelnök, és nem is lesz
Gyurcsány döntött: kisebbségben is marad
MTI