.jpg)
Göncz Kinga külügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország nem vár az egységes uniós álláspontra a kérdésben, de együttműködik az Európai Bizottsággal.
"Magyarország világossá tette, hogy folytatja a tárgyalásokat a vízummentesség ügyében. Számunkra kiemelten fontos az amerikai vízummentesség, miközben folyamatosan, teljes átláthatósággal informáljuk az Európai Bizottságot" - mondta a külügyminiszter, aki nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy péntekig aláírhatják az előzetes megállapodást.
"Figyelembe vesszük az európai uniós jogszabályokat és fontosnak tartjuk, hogy ne adjunk ki olyan adatokat, amelyek kedvezőtlen hatással lehetnek a többi tagállamra" - tette hozzá. Göncz Kinga szerint lehet egységes uniós álláspont a kérdésben, annak ellenére, hogy látható különbségek vannak a vízummentességet élvező régi és az új tagállamok között.
Németh Zsolt, a Fidesz szakpolitikusa is egyetértett azzal, hogy fontos az Európai Unióval való egyeztetés, de nem kellene várni az EU-ra az amerikai vízumkérdésben.
Jan Krc, az Egyesült Államok budapesti sajtóattaséja elmondta: a kérdés hamarosan megoldódik, de nem tud konkrét időpontot mondani a nyilatkozat aláírására.
A Magyar Külügyminisztérium januárban kapta meg Washingtonból a nyilatkozattervezetet. Magyarország ezt követően elkészítette és visszaküldte a maga válaszát az Egyesült Államoknak. Ebben a külügyi tárca figyelembe vette az észt-amerikai, illetve a cseh-amerikai vízummentességi egyezményt előkészítő dokumentumokat, továbbá az Európai Unió kifogásait is. A nyilatkozattervezet egyebek között adatszolgáltatási kötelezettséget is tartalmaz - tájékoztatta a tárca az MTI-t.
Észtország és Lettország szerdán az Európai Bizottság tiltakozása ellenére írta alá az Egyesült Államokkal a vízummentességről és a légi biztonságról szóló kétoldalú megállapodást. Egy brüsszeli litván diplomata szerint péntekig Magyarország, Litvánia és Szlovákia is megállapodik az amerikaiakkal. Az új tagországok közül először Csehország írta alá a kétoldalú nyilatkozatot.
Az Európai Bizottság mindeközben arra igyekszik rávenni az új európai uniós tagokat, hogy lassítsák kétoldalú tárgyalásaikat. Brüsszel azzal érvel, hogy az egész unió nevében előnyösebb tartalmú megállapodást alkudhatna ki. Az új tagországok azonban azt nem akarják megvárni.
Az Európai Unió tagországai ugyanakkor szerdán felhatalmazták az Európai Bizottságot, hogy tárgyaljon az EU-állampolgárok amerikai vízummentességéről.
A szerdai Financial Times szerint "dühödt veszekedéssé" fajulhat a csütörtökön kezdődő brüsszeli EU-csúcson az amerikai vízummentességi megállapodások feletti vita. Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke úgy vélte, szívélyes, de nehéz megbeszélések várhatók az Európai Unió és az Egyesült Államok között a héten a kérdésben.
A kedden nyilatkozó amerikai külügyi illetékes hangsúlyozta: az Egyesült Államok az EU belügyének tekinti a kérdést.
Észtország és Lettország aláírt
Észtország és Lettország szerdán aláírta az Egyesült Államokkal azt az egyetértési nyilatkozatot, amely lépés ahhoz, hogy a két balti állam polgárai vízumkényszer nélkül lépjenek be az észak-amerikai állam területére. A két volt szovjet tagköztársaság az Európai Unió vezetésének ellenkezésével dacolva írta alá a jegyzőkönyvet.
Az Európai Bizottság erőteljesen ellenzi az EU-ba nemrég felvett, többnyire volt kommunista országok különutas tárgyalásait az Egyesült Államokkal, vagyis azt, hogy ezek az országok kétoldalú egyeztetések alapján igyekeznek a washingtoni vízummentességi programhoz csatlakozni. Úgy véli, az érintett tagállamok megsértik a közös vízum- és határőrizeti politikát. Brüsszel terve az, hogy mind a 27 tagállamra érvényes, egységes vízumpolitika révén állapodjon meg az amerikai utazási könnyítések bevezetéséről.
A 2004-ben belépett országok közül csak az EU soros elnöki tisztét jelenleg ellátó Szlovénia ütötte nyélbe a megállapodást az amerikai vízumkényszer törléséről. A másik 11 tagállam, mint ahogy a régi tagok közül Görögország polgárai, továbbra is csak vízum birtokában utazhatnak az Egyesült Államokba. Ezekben az országokban a beutazási engedély beszerzése viszonylag sokba kerül, a vízumkényszer meglehetősen népszerűtlen azoknak az embereknek a körében, akiknek az utazási szabadságát évtizedeken át erőteljesen korlátozták.
Az Európai Bizottság évek óta tárgyal a diszkriminatív intézkedés feloldásáról, de erőfeszítéseit nem koronázta siker. Több tagállam a kudarcok miatt döntött úgy, hogy az EU bírálatai ellenére különtárgyalásokba kezd, és elfogadja a Washington által előírt biztonsági intézkedéseket.
A sort a Cseh Köztársaság nyitotta meg: Washingtonban február 26-án Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter és Ivan Langer, a cseh belügyi tárca vezetője írta alá az úgynevezett egyetértési nyilatkozatot, amely a két ország közötti vízummentességi szerződés alapjául szolgál.
Chertoff szerdán előbb Tallinnban, majd Rigában látta el kézjegyével, az észt, illetve a lett illetékesekkel együtt, a hasonló tartalmú dokumentumot. Az amerikai miniszter útja Rigából Szlovéniába vezet, ahol csütörtökön tárgyal az EU vezetésével az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vízumpolitika kérdéseiről.
Jüri Pihl észt belügyminiszter az aláírás utáni sajtóértekezleten úgy fogalmazott, hogy közös célunk a vízummentes utazás kieszközölése minden EU-tagállam számára, és e cél elérésének reális eszközét az uniós joggal összhangban álló kétoldalú tárgyalások jelentik.
Maris Riekstins lett külügyminiszter, aki Riga nevében írta alá az egyetértési jegyzőkönyvet úgy vélte: az Európai Unió tagjaként támogatjuk a közös európai erőfeszítéseket, de vannak olyan kérdéskörök, amelyeket csak kétoldalú tárgyalások útján tudunk megoldani az Egyesült Államokkal.
Chertoff miniszter hangsúlyozta, hogy Washington és az EU-tagállamok közötti kétoldalú tárgyalások nem ássák alá az unió hatáskörét.
A vízumügy nem szerepel a napirenden
Nem szerepel hivatalosan az európai uniós tagországok és az Egyesült Államok közötti vízummentességi tárgyalások ügye a csütörtöki és pénteki állam- és kormányfői EU-találkozón - szögezte le a soros elnökség egyik képviselője Brüsszelben. Az MTI úgy értesült, az uniós tagállamok megállapodtak abban is, hogy az ülésen nem hivatalosan sem vitatják meg ezt a kérdést.
Az EU és Washington között folynak az egyeztetések arról, hogy lehet-e a témáról a közösség és az Egyesült Államok között tárgyalásokat tartani, de az utolsó ismert amerikai álláspont még mindig az, hogy kétoldalú jellegű kérdésről van szó.
Kanadai vízummentesség: fél évnél rövidebb turistaútra
Elvileg vízummentesség, gyakorlatilag enyhítés
Vízummentesség: durva, mit követel cserébe az USA
MTI