1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Napokon belül aláírhatja Magyarország az Egyesült Államokkal az amerikai vízummentességről szóló nyilatkozatot - közölte Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter. Kormányzati források szerint a nyilatkozat hasonló lesz a szerdán megkötött észt-amerikai szerződéshez.
Napokon belül aláírhatja Magyarország az Egyesült Államokkal az amerikai vízummentességről szóló nyilatkozatot - közölte Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter.

A távirati iroda úgy tudja, péntekig Magyarország is aláírhatja az előzetes megállapodást az Egyesült Államokkal, az amerikai vízummentességi programhoz kapcsolódóan. Kormányzati források szerint a nyilatkozat hasonló lesz például a szerdán megkötött észt-amerikai szerződéshez.

Göncz Kinga külügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország nem vár az egységes uniós álláspontra a kérdésben, de együttműködik az Európai Bizottsággal.

"Magyarország világossá tette, hogy folytatja a tárgyalásokat a vízummentesség ügyében. Számunkra kiemelten fontos az amerikai vízummentesség, miközben folyamatosan, teljes átláthatósággal informáljuk az Európai Bizottságot" - mondta a külügyminiszter, aki nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy péntekig aláírhatják az előzetes megállapodást.

"Figyelembe vesszük az európai uniós jogszabályokat és fontosnak tartjuk, hogy ne adjunk ki olyan adatokat, amelyek kedvezőtlen hatással lehetnek a többi tagállamra" - tette hozzá. Göncz Kinga szerint lehet egységes uniós álláspont a kérdésben, annak ellenére, hogy látható különbségek vannak a vízummentességet élvező régi és az új tagállamok között.

Németh Zsolt, a Fidesz szakpolitikusa is egyetértett azzal, hogy fontos az Európai Unióval való egyeztetés, de nem kellene várni az EU-ra az amerikai vízumkérdésben.

Jan Krc, az Egyesült Államok budapesti sajtóattaséja elmondta: a kérdés hamarosan megoldódik, de nem tud konkrét időpontot mondani a nyilatkozat aláírására.

A Magyar Külügyminisztérium januárban kapta meg Washingtonból a nyilatkozattervezetet. Magyarország ezt követően elkészítette és visszaküldte a maga válaszát az Egyesült Államoknak. Ebben a külügyi tárca figyelembe vette az észt-amerikai, illetve a cseh-amerikai vízummentességi egyezményt előkészítő dokumentumokat, továbbá az Európai Unió kifogásait is. A nyilatkozattervezet egyebek között adatszolgáltatási kötelezettséget is tartalmaz - tájékoztatta a tárca az MTI-t.

Észtország és Lettország szerdán az Európai Bizottság tiltakozása ellenére írta alá az Egyesült Államokkal a vízummentességről és a légi biztonságról szóló kétoldalú megállapodást. Egy brüsszeli litván diplomata szerint péntekig Magyarország, Litvánia és Szlovákia is megállapodik az amerikaiakkal. Az új tagországok közül először Csehország írta alá a kétoldalú nyilatkozatot.

Az Európai Bizottság mindeközben arra igyekszik rávenni az új európai uniós tagokat, hogy lassítsák kétoldalú tárgyalásaikat. Brüsszel azzal érvel, hogy az egész unió nevében előnyösebb tartalmú megállapodást alkudhatna ki. Az új tagországok azonban azt nem akarják megvárni.

Az Európai Unió tagországai ugyanakkor szerdán felhatalmazták az Európai Bizottságot, hogy tárgyaljon az EU-állampolgárok amerikai vízummentességéről.

A szerdai Financial Times szerint "dühödt veszekedéssé" fajulhat a csütörtökön kezdődő brüsszeli EU-csúcson az amerikai vízummentességi megállapodások feletti vita. Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke úgy vélte, szívélyes, de nehéz megbeszélések várhatók az Európai Unió és az Egyesült Államok között a héten a kérdésben.

A kedden nyilatkozó amerikai külügyi illetékes hangsúlyozta: az Egyesült Államok az EU belügyének tekinti a kérdést.


Észtország és Lettország aláírt


Észtország és Lettország szerdán aláírta az Egyesült Államokkal azt az egyetértési nyilatkozatot, amely lépés ahhoz, hogy a két balti állam polgárai vízumkényszer nélkül lépjenek be az észak-amerikai állam területére. A két volt szovjet tagköztársaság az Európai Unió vezetésének ellenkezésével dacolva írta alá a jegyzőkönyvet.

Az Európai Bizottság erőteljesen ellenzi az EU-ba nemrég felvett, többnyire volt kommunista országok különutas tárgyalásait az Egyesült Államokkal, vagyis azt, hogy ezek az országok kétoldalú egyeztetések alapján igyekeznek a washingtoni vízummentességi programhoz csatlakozni. Úgy véli, az érintett tagállamok megsértik a közös vízum- és határőrizeti politikát. Brüsszel terve az, hogy mind a 27 tagállamra érvényes, egységes vízumpolitika révén állapodjon meg az amerikai utazási könnyítések bevezetéséről.

A 2004-ben belépett országok közül csak az EU soros elnöki tisztét jelenleg ellátó Szlovénia ütötte nyélbe a megállapodást az amerikai vízumkényszer törléséről. A másik 11 tagállam, mint ahogy a régi tagok közül Görögország polgárai, továbbra is csak vízum birtokában utazhatnak az Egyesült Államokba. Ezekben az országokban a beutazási engedély beszerzése viszonylag sokba kerül, a vízumkényszer meglehetősen népszerűtlen azoknak az embereknek a körében, akiknek az utazási szabadságát évtizedeken át erőteljesen korlátozták.

Az Európai Bizottság évek óta tárgyal a diszkriminatív intézkedés feloldásáról, de erőfeszítéseit nem koronázta siker. Több tagállam a kudarcok miatt döntött úgy, hogy az EU bírálatai ellenére különtárgyalásokba kezd, és elfogadja a Washington által előírt biztonsági intézkedéseket.
 
A sort a Cseh Köztársaság nyitotta meg: Washingtonban február 26-án Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter és Ivan Langer, a cseh belügyi tárca vezetője írta alá az úgynevezett egyetértési nyilatkozatot, amely a két ország közötti vízummentességi szerződés alapjául szolgál.

Chertoff szerdán előbb Tallinnban, majd Rigában látta el kézjegyével, az észt, illetve a lett illetékesekkel együtt, a hasonló tartalmú dokumentumot. Az amerikai miniszter útja Rigából Szlovéniába vezet, ahol csütörtökön tárgyal az EU vezetésével az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vízumpolitika kérdéseiről.

Jüri Pihl észt belügyminiszter az aláírás utáni sajtóértekezleten úgy fogalmazott, hogy közös célunk a vízummentes utazás kieszközölése minden EU-tagállam számára, és e cél elérésének reális eszközét az uniós joggal összhangban álló kétoldalú tárgyalások jelentik.

Maris Riekstins lett külügyminiszter, aki Riga nevében írta alá az egyetértési jegyzőkönyvet úgy vélte: az Európai Unió tagjaként támogatjuk a közös európai erőfeszítéseket, de vannak olyan kérdéskörök, amelyeket csak kétoldalú tárgyalások útján tudunk megoldani az Egyesült Államokkal.

Chertoff miniszter hangsúlyozta, hogy Washington és az EU-tagállamok közötti kétoldalú tárgyalások nem ássák alá az unió hatáskörét.


A vízumügy nem szerepel a napirenden

Nem szerepel hivatalosan az európai uniós tagországok és az Egyesült Államok közötti vízummentességi tárgyalások ügye a csütörtöki és pénteki állam- és kormányfői EU-találkozón - szögezte le a soros elnökség egyik képviselője Brüsszelben. Az MTI úgy értesült, az uniós tagállamok megállapodtak abban is, hogy az ülésen nem hivatalosan sem vitatják meg ezt a kérdést.

Az EU és Washington között folynak az egyeztetések arról, hogy lehet-e a témáról a közösség és az Egyesült Államok között tárgyalásokat tartani, de az utolsó ismert amerikai álláspont még mindig az, hogy kétoldalú jellegű kérdésről van szó.
 
Kanadai vízummentesség: fél évnél rövidebb turistaútra
Elvileg vízummentesség, gyakorlatilag enyhítés
Vízummentesség: durva, mit követel cserébe az USA

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG