
A Veszély a szögesdrót mögött című egyoldalas Pentagon-jelentés csak körülbelül határozza meg a "tömegzavargás" fogalmát: az őrök elleni támadások, legalább három fogoly közös rendbontó akciói és "egyéb akciók" értendők alatta. A Pentagon a tömegzavargások számának növekedése ellenére megállapította: az őrök elleni támadások száma több mint 60 százalékkal csökkent tavalyhoz képest. Azóta szigorítottak a tábor biztonságán, és több tucat foglyot szabadon engedtek.
A külvilágtól hermetikusan elzárt, jogon kívül eső börtöntáborba a sajtó ritkán jut el, a közvéleménynek alig vannak ismeretei a foglyok életéről. A körülményekre következtetni lehet a jelentés számaiból: egyharmaddal csökkent a testfolyadékokkal történő támadások száma, 180 helyett csak 70 esetben támadtak meg őröket, veszélyes csempészárut 51 helyett 14 esetben észleltek, az önmagukban kárt tevő rabok száma 8-ról 6-ra esett.
Az őrizetesek a jelentés szerint minden óvintézkedés és szigorítás ellenére nagyon veszélyesek. A legkülönfélébb taktikákat alkalmazva rontanak az őrökre, vagy igyekeznek felhívni magukra a nemzetközi közvélemény figyelmét a szabadulásuk érdekében - nyilatkozott Bruce Vargo ezredes a guantánamói börtönkomplexum parancsnoka.
A táborban 2006-ban átfogó biztonsági szigorítások történtek három öngyilkosságot és egy lázadást követően. Guantánamóról tavaly mintegy 100 foglyot engedtek el. Az őrizetesek nagy része naponta 22 órát magánzárkában tölt.
Washington bezárná Guantanamót?
Demokratikus átmenet kell - Amerikában?
Guantanamói módszerek Németországban?
Beszennyezték a guantanamói parasztlány imázsát
MTI