Nehéz napok a tőzsdéken: nem vállalják a kockázatot
Az amerikai határidős indexek csökkenése azt jelzi, halványulni fognak nyitáskor a meghatározó New York-i részvényindexek: a befektetők aggódnak a globális pénzpiacokon egyre erőteljesebbé váló kockázatkerülés miatt. Az amerikai határidős indexek egyébként az európai részvényekkel párhuzamosan mozognak lefelé, az okok között a jen árfolyamemelkedését is említik. A befektetőknek ugyanis azzal kell szembesülniük, hogy emiatt az árfolyamváltozás miatt a népszerű jen-kölcsönzésen alapuló konstrukciók válnak bizonytalanokká.
A gazdaság állapotáról folytatott vita a keddi zuhanás után felerősödött. A St. Louis Fed elnöke, William Poole recessziós félelmeit osztotta meg hallgatóságával; az előző Fed-elnök, Alan Greenspan szerint lehetséges, bár nem valószínű, hogy a recesszió még az év vége előtt bekövetkezik. Nyomaszthatja majd a részvényárakat az is, hogy a Dell Inc. számítógépgyártó árfolyama 2,7 százalékkal esett az elektronikus kereskedésben, miután a várakozásoknál alacsonyabb bevételről számolt be. A ma esedékes makroadatok közül a University of Michigan fogyasztói bizalmi indexének végső értéke mutathatja meg a fogyasztói költekezés kilátásait.
A milliárdos befektető, Warren Buffett szerint az Egyesült Államok aligha számíthat "sima landolásra", mert az amerikaiak túl sok hitelt vettek fel; Buffettnek a Berkshire Hathaway Inc. részvényeseinek írott gondolatai tovább rontották a befektetők amúgy is megtépázott optimizmusát.
A határidős indexek közül az S&P 500 futures 5,8 ponttal csökkent, számított értéke alatt alakul; 30 pontot vesztett a Dow futures, 15,75 ponttal süllyedt alacsonyabbra a Nasdaq 100 futures.
A Gazdasági Rádió elemzőket kérdezett a világ tőzsdéin korábban végisöprő pánikhullám kapcsán. Részletek: Korrekció, vagy katasztrófa? Beszálljunk?
Kezdő befektetők kedvence: a veszélyes átlagolás
Pénzügyi csúcs: az okosok a gazdaságról
Március 10-én Amerika megtámadja Iránt?!