Az elmúlt hónapban már arról számolt be a sajtó, hogy elkezdődhet a várva várt keresletélénkülés az ingatlanpiacon. Az ingatlanértékesítési piacon az FHB szakértői idén a kereslet mérsékelt emelkedését várják. A Colliers International ingatlan tanácsadó szerint az irodapiac jelenlegi 26,6 százalékos kihasználatlansága az év végére 20 százalékra csökken, és a mélypont után elindulhat az emelkedés. A Dun & Bradstreet (D&B) nemzetközi cégminősítő az ingatlan adásvétele, bérbeadása területén és az ingatlanügynöki, ingatlankezelési tevékenység alatt működő cégeket vizsgálta. Az elemzés alapján látható, hogy a korábbi 12 százalék közeli cégszám-bővülés néhány év alatt az iparágban 3 százalékra csökkent, és jelentősen megemelkedett a szektor cégeinek bedőlési valószínűsége.
Egész Magyarországon, így az ingatlanügyletek területén is, folyamatosan nő a cégek száma, azonban a növekedés üteme csökken. Az ingatlanügyletekkel foglalkozó cégek növekedésének üteme jelentősen csökkent a válság hatására. 2008-ról 2009-re még közel 12 százalékkal nőtt az iparágban tevékenykedő cégek száma, addig 2010. január 1-jén már csak 5,6 százalékkal több cég működött ezen a területen, mint egy évvel korábban. 2011-re pedig csupán 3 százalékos volt az éves cégszám-növekedés. Azaz a piac gyakorlatilag azonnal reagált a változásokra, és a korábban sikeriparágnak tekinthető ingatlanügyletek szektor igazodott a változó kereslethez. Jelenleg közel 43 ezer vállalat van valamilyen ingatlanértékesítéshez, vagy bérbeadáshoz kapcsolódó főtevékenységgel bejegyezve, ami a magyar cégek 7,6 százaléka.
Az új cégalapítások száma az iparágban szinten a 2008 ősze után bekövetkezett változást erősíti meg, ugyanis 2008-ban még közel 5400 céget alapítottak ingatlanügyletekkel kapcsolatos főtevékenységgel, 2009-ben ez a szám több mint 40 százalékkal volt kevesebb, azaz alig több mint 300 új cég alakult az iparágban. A jelentősen csökkenő cégalapítási szám mellett a válság hatására a felszámolások és végelszámolások száma is a teljes magyar átlag felett nőtt az elmúlt években. Így 2008-ban még jóval az országos átlag alatti, 1,67 százalék volt az iparági bedőlési arány (felszámolások és csődök aránya a cégek számához képest), 2010-ben már elérte a 3,04 %-ot, ami az országos 3,2 százalékos fizetésképtelenségi arányt majdnem eléri.
Az iparág cégeinek kockázatossága a válság hatására jelentősen megemelkedett, ami a jelentősen lecsökkent kereslet hatására nem meglepő. Keleti József, a Dun & Bradstreet ügyvezető igazgatója elmondta, a válság bebizonyította, hogy rövid időn belül is nagy változások következhetnek be a korábban jól működő iparágak esetében is, és az eddig megbízható partnerből kockázatos lehet. Már nem elég csak új üzleti kapcsolat kialakítása esetén alaposan megvizsgálni az adott cég fizetőképességét, hanem folyamatosan nyomon is kell követni azt.
A szektor kockázatnövekedését az iparági fizetési tapasztalatok is alátámasztják. Míg 2009-ben amennyiben késtek az ingatlanügyletek szereplői számláik kiegyenlítésével, a késés mértéke közel 31 nap volt, addig 2010-re az átlagos késés mértéke már megközelítette a 35 napot. Az ingatlan értékesítéséből és bérbeadásból, ingatlankezelésből és közvetítésből élő cégek ráadásul kisebb arányban egyenlítik ki számláikat időben, mint a magyarországi átlag. Hazánkban az elmúlt évben a számlák 52 százalékát fizették ki a cégek időben, az ingatlanügyletekkel foglalkozó cégek csupán a számlák 47 százalékát teljesítették időben.
Az FHB szakértői idén a lakáskereslet mérsékelt emelkedését várják, sőt az üresen álló irodaházak számában is csökkenést várnak a szakértők, ami az ingatlanügyletekkel foglalkozó iparág szereplőinek jó hír, így várhatóan a cégszám-emelkedés továbbra sem áll meg. Az ingatlanpiaci változásokat a bankok is követték, és tavaly az ingatlanfejlesztőkkel újratárgyalták a hiteleket. A hitelezésben is változások álltak be, mivel már csak magas önerővel lehet az új fejlesztésekhez finanszírozást szerezni. A jövőben feltehetően a tőkeerős társaságok tudnak hosszú távon is nyereségesen üzemelni. A keresletnövekedés lassúsága miatt előfordulhat, hogy az iparág cégeink rohamosan növekvő bedőlési aránya még nem állt meg, de remélhetőleg, ahogy a piaci szereplők is várják, hamarosan elindul a stabilizálódás és élénkülés az ingatlanügyletek területén is - derül ki a D&B közleményéből.
Privátbankár