.jpg)
A sajtóanyag szerint a Magyar Fejlesztési Banknál az idén 16 milliárd forint olyan hitelkeretre lehet pályázni, amelyhez a GKM kamattámogatást nyújt. A most megjelent pályázaton öt jogcímre lehet igényeket beadni.
A nyílászárók cseréjére, illetve utólagos hőszigetelésre pályázók a beruházás értékének 15 százalékát, legfeljebb 264 ezer forintot kaphatnak, amit maximum 1,496 millió forintnyi hitellel egészíthetnek ki.
A fűtés és melegvíz-ellátás korszerűsítését támogató pályázatnál 20 százalékos, lakásonként legfeljebb 400 ezer forint a támogatás-intenzitás, a maximális hitelkeret 1,6 milliárd forint. Ugyanezek a kritériumok vonatkoznak a lakóépületek utólagos hőszigetelését támogató pályázatra.
A komplex energiatakarékossági beruházásokat támogató pályázatnál az elérhető támogatás 720 ezer forint, ami a beruházás összköltségének 18 százaléka lehet. A felvehető maximális hitelkeret 3,28 milliárd forint. Panellakások abban az esetben pályázhatnak, ha egyedi fűtéssel rendelkeznek, tehát ha nincs távfűtés. A távfűtéses lakásokra az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium pályázatai vonatkoznak.
A megújuló energiafelhasználást ösztönző pályázaton lakásonként 1 millió forint támogatást lehet elnyerni, a beruházás értékének 25 százalékáig. A felvehető hitelkeret 3 millió forint.
Kákosy Csaba korábbi energiatakarékossági programok tapasztalatait említve kitért arra, hogy 1-1,2 millió forintos beruházással a hagyományos építésű lakásoknál 20-30 százalékos energia-megtakarítás érhető el. A spórolás átlagos mértéke tüzelőolaj esetén évi 190 ezer forint, földgáz esetén pedig 70 ezer forint háztartásonként. Előbbi esetben a megtérülés jelenlegi energiaárakkal számolva 5-6 év, utóbbinál pedig 14-15 év.
Nem fontos az energiafogyasztás a bérlőknek
Magának köszönheti, aki nem kap fűtéstámogatást
Energiabizonyítvány: ne a tanácsadón spóroljon!
Energiatakarékosság vagy bioüzemanyag?
MTI