Az elemzők emlékeztetnek arra, hogy válságos időszakokban, amikor sok minden bizonytalanná válik, felértékelődik az arany szerepe. Manapság szemtanúi lehetünk annak, hogy jól menő vállalkozások, sőt államok kerülnek csődközelbe, az árfolyam-ingadozás beláthatatlan bizonytalanságot szül, így nem csoda, hogy akinek lehetősége van, valami kézzel fogható, ősidők óta értékálló eszközbe szeretné fektetni a pénzét.
A CIB Bank emlékeztet rá, hogy az arany iránti megnövekedett érdeklődés nemcsak a magánbefektetők körében érzékelhető, hanem a jegybanki tartalékok képzésében is. Az elemzők szerint beszédes adat, hogy - több mint két évtized után - tavaly először a világ jegybankjainak összesített aranykereslete meghaladta az eladásaikat. Kína aranykereslete például az ezredforduló óta éves átlagban 14, Indiáé 13 százalékkal nőtt. Ugyanakkor a kereslet növekedésével nem tud lépést tartani a kínálat bővülése, és ez az arany árának emelkedéséhez vezet.
A bank elemzői ugyanakkor nem ajánlják a fizikai arany vásárlását, mert ennek részben magasak lehetnek a járulékos költségei, másrészt a világpiaci mozgásokat követve jelentős veszteséget is leírhat, aki aranytömbön ül. Emiatt javasolják azokat a befektetési eszközöket, amelyekben egyebek mellett arany is van.
Privátbankár