Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
A londoni feltörekvő piaci elemzők zöme nem vár még kamatcsökkentést az MNB Monetáris Tanácsának hétfői ülésétől, ugyanakkor eltérnek az előrejelzések a szinte biztosra vett pénzügypolitikai enyhítés kezdetének várható időpontjáról
A londoni feltörekvő piaci elemzők zöme nem vár még kamatcsökkentést az MNB Monetáris Tanácsának hétfői ülésétől, ugyanakkor eltérnek az előrejelzések a szinte biztosra vett pénzügypolitikai enyhítés kezdetének várható időpontjáról.
Az MTI által csütörtökön kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett kilenc nagy citybeli befektetési bank - UBS, Crédit Suisse, BNP Paribas, Deutsche Bank, Barclays Capital, JP Morgan, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Dresdner Kleinwort - elemzői közül nyolc egyöntetűen változatlan kamatot jósolt hétfőre, azzal, hogy a következő néhány hónapra várják a kamatcsökkentési ciklus beindulását. Ennek időpontjáról azonban szóródtak az előrejelzések.
Reinhard Cluse, a UBS európai feltörekvő piaci konzultánsa úgy fogalmazott, hogy "júliusban, vagy korábban" várja az első kamatcsökkentést, Olivier Desbarres, a Crédit Suisse londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke júniust nevezte a legvalószínűbb időpontbank. Michal Dybula, a BNP Paribas közép-európai közgazdásza májusra, Radoslaw Bodys, a Merrill Lynch londoni részlegének európai feltörekvő piaci közgazdásza "a következő két hónapra, májusra vagy júniusra" jósolta az MNB kamatcsökkentéseinek beindulását.
A JP Morgannél megerősítették a ház éppen előző nap kiadott átfogó Magyarország-elemzésében foglaltakat. A globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a múlt héten jártak Magyarországon, ahol az erről Londonban kiadott jelentés szerint politikai döntéshozóknál tájékozódtak. A látogatásról közölt átfogó elemzés szerint a ház szakértői a megbeszéléseken olyan jelzéseket kaptak, hogy a forintsáv fenntartásáért az MNB-nek az eddig vártnál potenciálisan meredekebb - egyébként az inflációs fejlemények által is alátámasztott - monetáris enyhítéssel kell "fizetnie". A jelentés szerint a cég alapeseti forgatókönyve változatlanul az, hogy a magyar jegybanki kamat 2008 elejéig másfél százalékponttal 6,50 százalékra süllyed, de a JP Morgan egyre növekvő esélyt lát arra, hogy az MNB ezt a kamatszintet már az idei év végére eléri. A ház emellett előrehozta a kamatcsökkentési ciklus általa valószínűsített kezdetét májusra az eddig prognosztizált júliusról.
Az MNB-beli konszenzus szerint a magas bérnövekedési számokat az okozza, hogy a szigorúbb adóellenőrzések az eddiginél nagyobb kifizetett bértömegrész bejelentésére szorították a vállalatokat, ezt azonban valamelyest megkérdőjelezi a hatóságilag szabályozott szektoron kívüli kosárösszetevők legutóbbi magas inflációja, áll a Goldman Sachs csütörtöki elemzésében.
A Goldman Sachs csütörtökön Londonban kiadott - az éppen aznap közölt februári magyarországi bérnövekedési adatokat kommentáló - elemzésében ugyanakkor azt írta: a ház központi forgatókönyve "július körül" kezdődő kamatcsökkentést prognosztizál, ezt azonban a folyamatosan magas bérkiáramlási adatok késleltethetik addig, amíg a jegybanknak "nem lesz tisztább képe a gazdaság állapotáról".
Ugyancsak a csütörtöki béradatokat kommentálva a Dresdner Kleinwort, a Dresdner Bank londoni befektetési részlege ugyanakkor arra a következtetésre jutott, hogy - tekintve a januárról februárra jelentősen lelassult bérnövekedést, és a Monetáris Tanács retorikájának enyhülését még a "héjának" tekintett tagok részéről is - az aznap ismertetett adatsor "jelentősen" megnöveli a negyed százalékpontos kamatcsökkentés esélyét már az áprilisi ülésen. A ház eddig májusra vagy júniusra várta a monetáris enyhítési ciklus kezdetét.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár