.jpg)
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport az adatismertetés után tartott, Londonban és New Yorkban meghirdetett helyzetelemző telekonferenciáján elhangzott: az amerikai gazdaságban harmadik hónapja folyamatosan csökken a munkahelyek száma; az erre az időszakra vetített átlagos havi állásvesztés 47 ezer.
A telekonferenciát tartó Amerika-elemző, Bruce Kasman - a JP Morgan főközgazdásza - úgy fogalmazott: ez elégséges egy "olyan állásleépülési összkép meghatározásához, amely arra utal, hogy a gazdaság már recesszióban van". Kasman szerint az első negyedév valószínűleg zéró, az első félév azonban összességében negatív növekedést fog mutatni.
A szakértő szerint ebben a helyzetben valószínűsíthető, hogy a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve legközelebbi, március 18-ai ülésén ismét agresszív, 0,75 százalékpontos kamatcsökkentést jelent be.
Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző csoport, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) - valamelyest eltérő előrejelzéssel - arra a következtetésre jutott pénteki kommentárjában, hogy az aznapi, vártnál rosszabb foglalkoztatási adatok alapján már az első negyedévben negatív GDP-növekedés valószínű az amerikai gazdaságban, ami erősíti a 0,75 százalékpontos márciusi Fed-kamatcsökkentéssel kapcsolatos várakozásokat.
A CEBR ugyanakkor azt várja, hogy a meredek pénzügypolitikai enyhítés révén az amerikai gazdaság gyorsan talpra áll, és a növekedés akár már a második negyedben ismét pozitív tartományban lehet, vagyis az Egyesült Államok technikai értelemben még el is kerülheti a recessziót.
Bruce Kasman, a JP Morgan főközgazdásza azonban a pénteki telekonferencián hangsúlyozta: a cég régóta vallja azt az álláspontot, hogy a recesszió fogalmába nem csupán a GDP-számok összessége, hanem a fogyasztói hangulat is beletartozik.
Hasonló megállapítás szerepelt a Standard & Poor´s nemzetközi hitelminősítő e héten Londonban közzétett elemzésében, amely szerint ha nem is lesz hivatalos visszaesés, "a legtöbb amerikai mégis úgy fogja érezni, hogy van". Az S&P az elemzésben 70 százalékosra tette az esélyét az idei amerikai recessziónak, amely szerinte valószínűleg már el is kezdődött. A ház az idei első félévben várja a GDP-érték reálcsökkenését éves összevetésben, a másodikban már növekedéssel számol.
Az idei amerikai recessziót más nagy londoni házak is jelentős eséllyel jósolják.
Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és -előrejelző cége márciusi globális jelentésében azt írta: számításai szerint az amerikai gazdaság 2008 egészében mindössze 0,8 százalékkal fog növekedni az előző prognózisban szereplő 1,5 százalék helyett, és a tavalyi 2,2 százalék után. Az EIU meredeken visszavette a 2009-es amerikai növekedésre szóló előrejelzését is, az eddigi 2 százalékról 1,4 százalékra.
Az idei 0,8 százalékos amerikai növekedési jóslatban az elemzés szerint benne van az a most már tényszerűként kezelt feltételezés, hogy az amerikai gazdaság az év folyamán valamikor recesszióba süllyed (az EIU korábbi havi előrejelzéseiben ez a lehetőség rendre 40 százalékos valószínűséggel szerepelt).
A ház ennek alapján azt várja, hogy a Federal Reserve folytatja agresszív kamatcsökkentő kurzusát, és már ebben a hónapban a jelenlegi 3,00 százalékról fél százalékponttal, a második negyedévben további negyed százalékponttal csökkenti irányadó szövetségi napikamatcélját. Az EIU szerint ha a gazdasági lassulás még a vártnál is meredekebb lesz, nagy a valószínűsége annak, hogy a Fed az idén 2 százalék alá csökkenti alapkamatát.
Gyanús jelek: mélyül a válság?
Elapadhatnak az ország pénzforrásai?
.Válság-totó: 10 éven múlt, hogy megússzuk ennyivel
MTI