1p
A magyar pénzügyi piac a nehéz 2007-es évben is stabilan, komolyabb megrázkódtatásoktól mentesen működött - olvasható a PSZÁF jelentésében.
A magyar pénzügyi piac a nehéz 2007-es évben is stabilan, komolyabb megrázkódtatásoktól mentesen működött - állapítja meg Farkas István, a Felügyeleti Tanács elnöke a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) 2007-es éves jelentéséhez írt előszavában.

A PSZÁF honlapján olvasható jelentés kiemeli, hogy a hazai pénzügyi szektor 2007 során számottevően romló külső, és az előző évihez hasonlóan nehéz belső körülmények között működött.

A jelentés szerint a külső körülmények romlása az észak-amerikai jelzálogpiaci válságból táplálkozó globális pénzügyi instabilitásban, illetve ennek nyomán – különösen az év második felében – jelentősen dráguló forrásköltségekben észlelhető.

A belső feltételek nehézségei elsősorban a lassuló hazai gazdasággal összefüggésben növekvő hitelkockázatokból adódtak, amelyet a piaci kockázatok – például a forint stabilitásának javulásából adódó – mérséklődése részben ellensúlyozott.

A nemzetközi válsággal kapcsolatban a PSZÁF kifejti: a pénzügyi szektorban és azon kívül még nagyarányú további veszteségekre kell számítani, a válság még jelentős, és bizonytalan ideig elhúzódhat. Huzamosabb ideig számolni kell olyan jelenségekkel, mint a pénzpiacot és a vállalati kötvénypiacot jellemző magas kockázati felárak, a pénzügyi piacokat – főként a részvény- és valutapiacot – jellemző nagyfokú volatilitás, illetve a fejlődő piacokat az átlagosnál nagyobb mértékben sújtó alacsony globális kockázati étvágy. Mindez tartósan drága likviditást és magas piaci kockázatokat jelent.

A magyarországi helyzetet elemezve kiemelik, hogy a magyar pénzügyi rendszer szereplőinek a közép-kelet-európai régió, vagyis a fejlődő Európa kockázataival is számolnia kell. Az elemzők részint térségi fertőzési kockázattal számolnak, részint figyelembe veszik Magyarország makrogazdasági egyensúlytalanságait és más belső eredetű kockázatait. E kétfajta kockázati profil kombinációja alkalmas lehet akár arra is, hogy a piaci elemzésekben Magyarországot sérülékeny fejlődő országként tüntessék fel.

A jelentés készítői szerint az elkövetkező egy évben változatlanul nehéz és ingadozó makrogazdasági helyzettel, illetve piaci körülményekkel kell számolni. A magyarországi gazdasági növekedés üteme csekély mértékben erősödhet. A fogyasztói infláció éves rátája várhatóan tovább mérséklődik, bár az élelmiszer- és energiaárak hatása e folyamatot jelentősen fékezheti. A magas pénz- és tőkepiaci kockázatok fennmaradnak. A valuta-, kötvény- és részvénypiacokon az elkövetkező év során is a szokásosnál jelentősebb mértékű volatilitásra lehet számítani.

Folyamatosan növekszik a hazai bankok nettó kitettsége a pénz- és tőkepiaccal szemben, egy olyan időszakban, amikor az ily módon megszerezhető források drágák, a piaci volatilitás pedig jelentős. E tendencia továbbélése várható 2008-ban is - állapítja meg a jelentés. Ugyanakkor megjegyzik: a likviditási kockázat szempontjából kedvező, hogy a bankok egyre jelentősebb mértékben "támaszkodnak" a hazai pénzpiaci alapok, az egyéb nyíltvégű alapok készpénzhányadának lendületesen gyarapodó állományára és a nagykereskedelmi jellegű finanszírozás nagyobb részét külföldi anyabankok bocsátják rendelkezésére.

A hitelkockázatot elemezve megállapítják, 2007-ben a fiskális megszorítások következtében megnövekedett ügyfélkockázat ellenére sem volt tapasztalható a banki portfólió-minőség jelentősebb arányú romlása. Ugyanakkor kiemelik, hogy a rendelkezésre álló jövedelemhez viszonyított adósságráta 2007 végén 51 százalékos volt, miközben az adósságszolgálati ráta 2007 végére 13 százalékot ért el. Ez utóbbi érdemben meghaladja az eurótérség 10,5 százalék körüli átlagát. Nyilvánvalónak tűnik, hogy a lakosság átlagos hitelterhelése már ma is magasnak tekinthető, illetve, hogy 6-8 százalékos nominális nemzetgazdasági jövedelemnövekedés mellett 25-30 százalékos lakossági hitelexpanzió csak gyorsan növekvő adósságráták mellett tartható fenn - állapítja meg a PSZÁF jelentése.

Megjegyzik azt is, hogy folyamatosan lazulnak a hitelezési feltételek, egyre kockázatosabb termékek jelennek meg. E tendencia egyik vonulata a hitel/fedezet arány növekedése, a kezdetben kedvező, később szigorodó feltételekkel kínált, türelmi idős konstrukciók kínálata, illetve a kizárólagosan eszközfedezet (ingatlan, gépjármű) alapján nyújtott hitelek állományának növekedése. A forinthitelekhez képest jelentős kamatelőny miatt folyamatosan nő a devizahitelek aránya, emelkedik a banki ügyfelek fedezetlen árfolyamkockázatából adódó közvetett hitelkockázat is. E tendencia legújabb fejleménye a PSZÁF szerint különösen kockázatos japán jen alapú, illetve a valutakonverziós opcióval kínált lakossági hitelek terjedése.

A magyar pénzügyi szektor számára a 2007. év egyik legfontosabb eseménye a bankok tőkejövedelmezőségének jelentős csökkenése volt, amit a biztosítói szektor kisebb mértékű, de már a második egymást követő évben jelentkező hasonló elmozdulással követett - áll a jelentésben.

A bankszektor, a pénzügyi szolgáltatók jövedelmezősége ennek ellenére változatlanul magas, a változás mértéke és gyorsasága azonban mindenképpen figyelemre méltó.

A PSZÁF megállapítása szerint a pénzügyi szektor tőkehelyzete a kockázattal arányos tőkekövetelménnyel rendelkező szektorokat tekintve mind rövid távú (statikus), mind pedig hosszú távú (dinamikus) mutatók alapján megfelelően biztonságosnak tűnik. Statikus szemléletben 2007 végén az egyes szektorok átlagos tőkemegfelelési szintjei a kockázat alapján meghatározott tőkekövetelmény 130–228 százalékát érték el, amelyek közül az alacsonyabb érték a bankszektorra, a magasabb pedig a biztosítási szektorra vonatkozik.

"Még robbanhat egyet a globális pénzpiac"
Elkapták a mentőövet: mégsem lesz összeomlás?
Rá sem ismerünk majd a pénzügyi szektorra 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG