Nem látszik át az önkormányzatok üvegzsebe
A jelentés szerint a helyi önkormányzatok könyvviteli mérlegben kimutatott vagyona 2002-2006 között 6.423 milliárd forintról 10.300 milliárd forintra nőtt, és a növekedés mintegy kétharmadát a korábban érték nélkül nyilvántartott ingatlanok 2003. évben elvégzett értékmegállapítása okozta.
A helyi önkormányzatok 2002-ben 2.570 milliárd forintból, míg tavaly 45 százalékkal több pénzből, 3.719 milliárd forint konszolidált költségvetési bevétellel gazdálkodtak.
Az ÁSZ megállapítása szerint az elmúlt négy évben a gazdasági programmal rendelkező önkormányzatok aránya pozitív irányban változott, a költségvetések évről-évre nagyobb arányban feleltek meg a jogszabályi előírásoknak, míg a munkafolyamatba épített ellenőrzés rendszere, színvonala kevésbé javult.
Az önkormányzatok mintegy fele - az "üvegzsebről" szóló törvény előírása ellenére - évek óta nem, vagy csak részben tett eleget a támogatások, és az 5 millió forint értékhatár feletti szerződések közzétételi kötelezettségének.
Az önkormányzatok tavaly 277 milliárd forintot adtak át nem szociális ellátásként különböző szervezeteknek és a háztartásoknak, viszont a számadások ellenőrzését közel tizedük nem végezte el, a rendeltetésszerű felhasználást pedig közel nyolctizednél nem ellenőrizték.
Az ÁSZ megállapította, hogy a költségvetési és a pénzügyi egyensúly javítására tett önkormányzati intézkedések hatására az év végére az ellenőrzöttek mintegy harmadánál a működési célú, közel kétharmadánál a felhalmozási célú költségvetési kiadásoknál volt hiány, és a hiányzó bevételt részben hitelfelvétellel pótolták, különösen a folyószámlahitel összege, tartóssága növekedett az elmúlt négy év alatt, így növelve eladósodásukat.
A kisebbségi önkormányzatok kiadásaikat évek óta jellemzően az önkormányzati testületi működés feltételeinek biztosítására, valamint a településen élő kisebbségek érdekeinek képviseletére, a nemzetiségi hagyományok ápolására fordítják - olvasható az összegzésben.
Az önkormányzatok a korábbi számvevőszéki ellenőrzések során tett javaslatok háromnegyedét hasznosították, így a kormánynak és az egyes minisztereknek tett javaslatok hatására érezhető javulás figyelhető meg az önkormányzatok gazdálkodásának kereteit meghatározó szabályozásoknál.
MTI
Az ingatlanok és az autók után fizetjük a legtöbb illetéket
Ingatlanadó: több bajt okozna, ha lenne
Szigorítanák az önkormányzatok hitelfelvételi lehetőségeit (hanganyag)