1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világpiacon végigsöprő bankközi hitelválság állítólag nem fenyeget azzal, hogy megismétlődik a múlt század 30-as éveinek mély depressziója
A világpiacon végigsöprő bankközi hitelválság nem fenyeget azzal, hogy megismétlődik a múlt század 30-as éveinek mély depressziója, mert annak alapvetően más okai voltak - áll az egyik vezető londoni gazdaságkutató központ friss jelentésében.

A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző cége, az Economist Intelligence Unit (EIU) áprilisra szóló - Londonban már részleteiben ismertetett - havi globális jelentésében azt írta: a cég számos ügyfele azon aggodalmának adott hangot, hogy az amerikai lakóingatlan- és pénzpiaci zűrzavarok az 1930-as évtized nagy depressziójához hasonló helyzetet okozhatnak.

Az EIU szerint az amerikai gazdaság az idén csak 0,8 százalékkal növekszik, és erre az előrejelzésre is még lefelé ható kockázatok nehezednek, a második nagy depresszióval kapcsolatos aggodalmak azonban messze eltúlzottak.

Az 1929-ben kezdődött, és a 30-as évek jelentős részében kitartó visszaesés fő oka nem a meredek tőzsdei korrekció volt - az 1987-es értékpiaci összeomláskor például nagyobbat zuhantak az árfolyamok -, hanem az akkori pénzügypolitika "látványos kudarca".

Az 1929-33 között legsúlyosabb visszaesés mögött általános gazdaságszerkezeti, túltermelési, fogyasztási válság volt, de a Federal Reserve, amely mereven ragaszkodott az aranystandard fenntartásához, egészen 1931-ig folytatta a monetáris szigorítást.

Ma azonban rendkívül valószínűtlen, hogy a Fed ugyanezt a hibát megismételné - áll az EIU következő havi világgazdasági prognózisában. Ben Bernanke személyében a 30-as évek nagy depressziójának egyik legjobb szakértője áll jelenleg az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed élén, és a bank - agresszív kamatcsökkentéseivel és aktívabb pénzpiaci intervencióival - már eddig is sokat tett annak demonstrálására, hogy bármely szükséges lépést kész megtenni a depresszió elkerülésére.

Az EIU szerint az agresszív pénzügypolitikai enyhítés sem lesz elégséges a potenciálisan meredek visszaesés kivédésére, de az 1930-as évek megismétlődésének elkerülésére mégis ez a helyes módszer.

Más nagy londoni házak is úgy tartják, hogy a Fed egyedül nem tudja kivédeni az amerikai recessziót.

A Moody´s Investors Service nemzetközi hitelminősítő amerikai hitelfolyamat-elemzéseinek legutóbbi összegzése szerint a piaci stresszhelyzet bármilyen érdemi enyhítéséhez, és a cégadósi kör adóskockázati felárainak szűkítéséhez részvénypiaci felfutásra is szükség van. Ahhoz, hogy a Fed sikerrel enyhíthesse a piaci stresszt, az amerikai tőzsdéken forgó teljes törzsrészvény-állománynak legalább 10 százalékkal kellene drágulnia az év végéig - áll a Moody´s elemzésében.

A hitelminősítő szerint, hacsak nem érkeznek be "meglepően jó" adatsorok az amerikai gazdaság teljesítményéről, a Federal Reserve áprilisban várhatóan 1,75 százalékra csökkenti tovább a jelenleg 2,25 százalékos, irányadó szövetségi napikamatcélját.

Kellemes meglepetésekre az EIU sem számít. A cég az áprilisra szóló havi globális jelentésében fenntartotta azt az előrejelzését, hogy az amerikai gazdaság a tavalyi 2,2 százalék, és a 2006-ban mért 2,9 százalék után az idén alig 0,8 százalékkal fog növekedni, és jövőre is csak 1,9 százalékig gyorsul vissza. Az idei egész évi 0,8 százalékos növekedési előrejelzésben benne van, hogy az Egyesült Államok valamikor az év során recesszióba süllyed.

Az EIU szerint az amerikai megtorpanás hatására az idén - vásárlóerő-paritáson számolva - a világgazdaság egészének növekedési üteme is jelentősen lelassul, a tavalyi 4,7 százalékról 3,7 százalékra.

További ezreket rúgnak ki a Citigrouptól?
Megállóhoz érkezett az amerikai gazdaság
A kamatvágás önmagában édeskevés
200 milliárd dolláros segítség a jelzálogpiacnak
Bush szerint nem szabad túlreagálni a dolgokat

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG