A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó térségi szakértői a minap Budapesten tettek tájékozódó látogatást. Megbeszéléseikről hétfőn Londonban kiadott ismertetésükben "jó hírnek" nevezték, hogy a meghirdetett strukturális intézkedések zöme már életbe lépett, vagy az év végéig érvénybe lép "az ígéreteknek megfelelően".
A ház citybeli elemzői szerint azonban a megfelelő költségvetés- és pénzügypolitikai irány ellenére "nincs elég muníció" a magyar gazdaság megvédésére a kedvezőtlen külső fejleményektől abban az esetben, ha az adósságválságban lévő euróövezet nem tesz azonnali stabilizáló lépéseket. A Bank of America-Merrill Lynch szakértői szerint ezért "igen kívánatos lenne" Magyarország számára egy elővigyázatossági IMF-program.
Magyarország és az IMF
2008 őszén hagyta jóvá az IMF igazgatósága Magyarország számára az EU-val és a Világbankkal közösen összeállított, 26,2 milliárd dollár értékű készenléti hitelt tartalmazó programot. A Világbank által biztosított hitelkerethez végül nem nyúlt hozzá az ország, az IMF-től és az EU-tól lehívott hitelek törlesztése 2011. negyedik negyedévében megkezdődött.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter 2011 májusában úgy fogalmazott: Magyarország gazdasági szabadságharcot folytat, amelynek első lépése az volt, hogy 2010 folyamán a kormány „kipaterolta” az IMF-et az országból. Szeptemberben pedig a bankadóval, a magánnyugdíj-pénztári rendszer reformjával és a válságadóval kapcsolatban fogalmazott úgy, hogy az IMF rúgdosott minket a víz alatt.
Fellegi Tamás májusi bejelentése szerint a kormány az IMF-hitel lehívott, de fel nem használt részéből fedezte az 1,88 milliárd összértékű Mol-részvénypakett felvásárlását.
MTI, Privátbankár