.jpg)
Az elemzők szerint a kamatcsökkentés csúszásának valószínűségét erősíti az is, hogy az élelmiszerárak a várakozások szerint jelentősen emelkednek a közeli hetekben. Ez ugyan egyszeri esemény, de emelheti az inflációs várakozásokat, ami a jegybank döntéshozóit is meggondolásra késztetheti.
Természetesen a nemzetközi pénzpiacok legutóbbi hetekben bekövetkezett lázas állapota, pontosabban az amerikai másodlagos jelzálogpiac megroggyanása is óvatossá teheti a monetáris tanácsot, amelynek gondosan kell figyelnie a befektetési eszközök kockázati átértékelését. Erre utalt Simor András is, kifejtve, hogy a "... kockázati felárak emelkedését komolyan figyelembe kell vennünk a kamatdöntéseinknél".
"... Az átrendezés eredményeként a magyar államnak és a vállalatoknak egyaránt magasabb kamatot kell fizetniük a devizahitelekért, s a forintbefektetésektől elvárt hozamok is nőnek. Ez pedig gyengíti a forintárfolyamot és ezen keresztül rontja az inflációs kilátásokat".
Ugyanakkor a kamatcsökkentés mellett is vannak érvek, hiszen az infláció a kockázatok mellett is várhatóan jelentősen csökken, az év végére átlagosan 5,55 százalékos fogyasztó áremelkedést várnak az elemzők, a jövő év végére pedig véleményük szerint az inflációs ütem 3,5 százalékra esik.
Az infláció középtávú alakulásáról a monetáris tanács is véleményt formál, hiszen a mai kamatdöntéssel együtt az MNB stábja által készített új inflációs jelentést is tárgyalja, s az abban rögzített, 2008 végére illetve 2009 elejére várt fogyasztói áremelkedési prognózis már ma is perdöntő lehet.
A májusban készített inflációs jelentés 2008 utolsó negyedévére 3,4 százalékos, 2009 első negyedévére 3 százalékos ütemet prognosztizált, 66 dolláros hordónként olajár és 247,60 forintos euróárfolyam mellett. Az új prognózis feltehetően 70 dollár körüli olajárral készült, miközben a prognózisban kötelezően kalkulálandó júliusi átlagos forint/euró árfolyam még jóval erősebb (246-249 euró/forint) volt, mint az utóbbi napokban rögzített 258-260 forintos kurzus.
Egy követ fújnak az elemzők és a kereskedők
Egyesztendős reformok, évtizedes problémák
Államadósság: maradt a GDP 65,6%-a
Kamatcsökkentés csak felhőtlen időben
A jegybankok megint ráléptek a pumpára
MTI