Nem szóbeliztethetnek a gimnáziumok
A szóbeli vizsgákkal az a probléma, hogy szubjektív voltuk miatt lehetőséget adnak indokolatlan szelekcióra, szegregációra - közölte a kormánypárti politikus. Hozzátette: a változások célja az is, hogy szeretnék egyszerűsíteni a felvételi eljárást - az ezt szabályozó miniszteri rendelet várhatóan ősszel lép életbe.
A következő tanévtől a hat- és a nyolcosztályos gimnáziumokba jelentkező diákokat csak az általános iskolából hozott tanulmányi eredményük alapján lehet majd rangsorolni. Írásbeli vizsgát csak akkor szervezhet az iskola, ha az Oktatási Hivatal által összeállított egységes írásbeli vizsgát íratja meg a tanulókkal.
Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője azt mondta, amikor valaki el akarja terelni a fontos kérdésekről a figyelmet, akkor elővesz egy részletkérdést, ilyen a felvételi ügye is. Nem ennek kellene napirenden lennie - fűzte hozzá.
A fideszes szakértő szerint a kormány szabályozása nem jó, mert mindenhol megengedné a felvételi vizsgákat, ott is, ahol a jelentkezők száma ezt egyáltalán nem teszi indokolttá. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz-kormány idején korlátozták a középiskolai felvételiket, csak sokszoros túljelentkezés esetén tarthattak központilag előírt kompetenciaalapú vizsgát az intézmények. Sió László hozzátette: a cél az volt, hogy ne a középiskolák írják elő, milyen legyen az általános iskolai oktatás tartalma.
Kitért arra, hogy a felvételi eljárást módosító rendelet elkészült, de az Országgyűlés még nem döntött a közoktatási törvény módosításáról, amely felhatalmazást adna a rendelet módosítására. Hozzátette: a törvénymódosítást a Fidesz nem fogja megszavazni, mert nem valódi kérdésekkel foglalkozik.
Írásban beszélnek a kamaszok
Számlát is visz a postás a felvételizőknek
Érettségi: a szülők szerint sok a tantárgy
MTI