Aztán ahogy döbbenten visszakérdeztem, kiderült, hogy nem népszavazás volt, hanem interneten kérdezték meg az embereket. Nos így már más a leányzó fekvése, legalább a saját hülyeségemet illetően megnyugodhattam. Aztán utána is néztünk, valóban az egyik internetes hírportál megkérdezte kattintóit. Az, hogy hányan szavaztak, nem derül ki, de az igen, hogy maga a szerkesztőség is gyanúsnak minősítette a lágymányosi voksok magas arányát. Amúgy szép számmal jöttek olyan javaslatok is, hogy a kormányzati negyed legyen a Holdon, vagy sehol se legyen.
Szóval, az illető úr érzékelhetően úgy vélte, hogy ez a szavazás perdöntő kellene, hogy legyen az ügyben. Nos egy ilyen kérdés nyilván sokféle érdeket érint. Nem is merek most elmélyedni abban, vajon melyik terület kinek a tulajdona, azt sem tudom például, hogy ha tényleg a Nyugatinál lesz a kormányzati negyed, vajon azon a telken épül, ami egy nagy konzorciumé, vagy a MÁV határain belül, vagyis akkor ugye a telek legalább ingyen lenne.
De nyilván rengeteg más érdek is munkál ebben, ahol a kormányzati negyed felépül, ott megélénkül az élet, oda lehet szolgáltatást és kereskedelmet vinni, ott váratlanul felbukkan az igény és a kereslet. De még az olyan apróságok is számíthatnak, amire egy szerkesztő-társam figyelmeztetett, hogy mennyivel könnyebb lesz a Gazdasági Rádió dolga, ha a kormányzati negyed másfél metrómegállóra épül tőle, úgyhogy a kormányszóvivőiről vagy a minisztériumokból percek alatt visszaér a riporter.
Egy azonban mindemellett biztos: nem a kormányzat vagy a parlament vagy a budapesti önkormányzat kérdezte meg az interneten az embereket, és ennek most nem is lenne értelme. Egyfelől mert ez aztán tényleg olyan szakkérdés, infrastrukturális, szervezet-tudományi és építészeti probléma, amit voksok útján nem biztos, hogy szakszerűen meg lehet oldani.
Másrészt, és erre a betelefonáló urat is volt bátorságom emlékeztetni, az előbb említett testületeknek talán közvetlenebb a szerepe a döntésben, mint a lakosságnak. Felhívom a figyelmet arra is, hogy nem valamiféle környezetszennyező, lakosságot zavaró bűzgyárat akarnak a városba telepíteni, bár a finnyásabb politikai érzékűek talán ezért fintorognak a kormányzati negyed, vagy akár a kormány szó hallatán.
És még valami: a kormányt a parlament adja, a parlament és a budapesti önkormányzat ugyancsak választott testület, tehát közvetíteni köteles és képes a nép akaratát. Erről az apróságról azonban nemcsak a telefonáló feledkezett meg az elmúlt hetekben, hanem más népszavazási ötletadók is.
Márványi Péter jegyzete
Pénteken dől el, hova költözik a kormány
Rákosrendező, Kormány, Nyugati pályaudvar