Egy munkavállaló költsége több tényezőből tevődik össze. A legegyszerűbben a bruttó bér és az arra rakodó járulékteher fogható meg, ez adja meg ugyanis, hogy béroldalon a cafeteria-juttatásokkal nem számolva mennyit kell költenünk havonta egy dolgozó foglalkoztatására. A bruttó bérek tekintetében a kiindulópontot a minimálbér jelent. A teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított személyi alapbér kötelező legkisebb összege 2011. január 1-jétől - havibér alkalmazása esetén - 78 000 forint, hetibér alkalmazásánál 17 950 forint, napibér esetén 3 590 forint. Ha valaki nincs teljes munkaidőben foglalkoztatva, az irányadó órabér 449 forint. (2010-ben a minimálbér összege még havi 73 500 forint volt.)
Az előzőektől eltérően a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma teljes munkaidő esetén 2011. január 1-jétől 94 000 forint, hetibér alkalmazása esetén 21 650 forint, napibér alkalmazásakor 4 330 forint, órabér alkalmazása esetén pedig 541 forint. (Tavaly a garantált bérminimum összege 89 500 forintot tett ki.) Hogy milyen sokakat érint a két alsó bérkategória, az jól látszik abból, hogy a Privátbankár.hu megkeresésére a Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóosztályánál közölték: 2010-ben a minimálbéren foglalkoztatott munkavállalók száma 238 765 fő volt, míg a garantált bérminimumosok száma 438 610 főt tett ki.
Az általános szabályok szerint a foglalkoztató által fizetendő társadalombiztosítási járulék mértéke a tavalyi évhez hasonlóan 2011-ben is 27 százalék, ebből a nyugdíj-biztosítási járulék 24 százalék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék pedig 3 százalék. Utóbbi azonban több elemből tevődik össze: a természetbeni egészségbiztosítási járulék 1,5 százalék, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék 0,5 százalék, a munkaerő-piaci járulék 1 százalék. A társadalombiztosítási járulékon felül 1,5 szakképzési hozzájárulást is fizetni kell, így a bruttó bérre rakódó teljes járulékteher 28,5%-ot tesz ki.
Start-kártyával rendelkező alkalmazása esetén a munkaadó a megfelelő feltételek megléte mellett a 27 százalékos munkáltatói járulékteherből jogosult - kártyatípustól függő - bizonyos mértékű kedvezmény igénybevételére. A munkaadó a kedvezményt a kötelező minimálbér kétszeresének (START-kártya esetében bizonyos esetekben másfélszeresének) megfelelő járulékalap erejéig érvényesítheti. Ha a munkavállaló munkabére a kötelező legkisebb munkabér kétszeresét meghaladja, az azt meghaladó összeg tekintetében az általános járulékfizetési szabályokat kell alkalmazni. A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint 2010. december 31-én összesen 64 426 START-kártya, 42 265 START PLUSZ kártya és 34 412 START EXTRA kártya volt érvényben. További részletek a START-kártyákról itt. |
A járulékok másik részét - a személyi jövedelemadóhoz hasonlóan - a bruttó bérből kell levonni, ez tehát plusz költségként már nem jelenik meg a munkáltatói oldalon, ugyanakkor egyrészt ezen terheket is a munkáltatónak kell dolgozói fizetéséből levonnia és az adóhatóság felé befizetnie, másrészt a bértárgyalások szempontjából is jó tisztában lenni a dolgozói közterhekkel, az alkalmazottak számára ugyanis végső soron a nettó bér nagysága az irányadó.
A biztosított által fizetendő nyugdíjjárulék mértéke 10 százalék (2010-ben még csak 9,5 százalék járulékot kellett e jogcímen fizetni). A magánnyugdíjpénztári tag esetében a járulék mértéke 2 százalék lenne, a pénztártagok ezen felül további 8 százalék tagdíjat fizetnének. A feltételes mód azért indokolt, mert a nyugdíjrendszer átalakítása miatt a 2010. november 1-je és 2011. december 31-e közötti időszakban esedékes, a magánnyugdíjpénztári tag után fizetendő nyugdíjjárulék mértéke - az előzőektől eltérően - 10 százalék, míg a magánkasszákba fizetendő tagdíj mértéke 0 százalék.
Fontos tudni, hogy az egyénileg fizetendő nyugdíjjárulék vonatkozásában az idei évvel kapcsolatos járulékfizetési felső határ egy naptári napra jutó összege 21 000 forint, ez éves szinten 7 665 000 forintot tesz ki. Ezt a határt a jobban keresőknek, illetve foglalkoztatóiknak kell megjegyezniük: ennél nagyobb éves jövedelem esetén ugyanis már nem kell a 10 százalékos nyugdíjjárulékot megfizetni (a többi járulékfajtánál felső limit nélkül kell eleget tenni a kötelezettségnek).
A biztosított által fizetendő egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék mértéke változatlanul 7,5 százalék. Ezen belül a természetbeni egészségbiztosítási járulék 4 százalék, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék 2 százalék, a munkaerő-piaci járulék 1,5 százalék. A munkavállalói oldalon tehát a járulékteher összesen 17,5%-ot tesz ki.
Számolja ki, mennyi marad a közterhek után a borítékban! Számolja ki bérköltségét nálunk! |
Privátbankár - Korcsog Miklós