Növelik kitermelésüket az OPEC-tagok
Erre a tagországok összesen körülbelül 160 milliárd dollárt költenek. A további évekre a jelenlegi tervek szerint 230-500 milliárd dollár közötti beruházások várhatók, de ez függ a tényleges nemzetközi kereslet alakulásától, mondta a főtitkár. Így 2020-ig akár napi 9 millióval nőhet az OPEC olajtermelő kapacitása, tette hozzá.
Az OPEC-tagok jelenlegi kitermelő kapacitása napi 34,7 millió hordó körül van.
A főtitkár megismételte, hogy a mostani magas olajárakat színtiszta spekuláció okozza, mióta - a tavalyi évek közepe óta - az áralakulás elszakadt a piaci valóságtól. Megértését hangoztatta az iránt, hogy a fogyasztó országok ellátási garanciákat akarnak, de úgy vélte, a termelő országoknak pedig a keresletre nézve kellenek biztosítékok, mert nem akarják kihasználatlan kapacitásokra költeni a pénzüket.
Még emlékezetes az 1979-80-as olajárrobbanást követő túltermelési válság, amely megismétlődött az 1990-es évek végén is, hordónként 10 dollár alá szorítva a szabadpiaci árakat.
Az OPEC-országokban van a világ ki nem termelt kőolajtartalékának 77 százaléka, 922 milliárd hordó (2006-os adat), és a világtermelés 35,6 százalékát adják. Az OECD-országokban termelik a világ olajának 23,8 százalékát, a volt szovjet köztársaságokban a 14,8 százalékát.
Áprilisban az OPEC-tagok teljes olajtermelése (Irakkal együtt) átlagosan napi 32,05 millió hordó volt, egy évvel korábban napi 30,52 millió hordó, a Middle East Economic Survey (MEES) összesítése szerint.
Venezuela százdolláros olajról álmodozik
Egyelőre megállíthatatlan az olajár
Az ázsiai olajéhséget nehéz lesz csillapítani
MTI