Dalmáciában enyhe optimizmust kelt, hogy a német, a szlovén, a brit és a skandináv országok vásárlók az utóbbi időben nagyobb érdeklődést tanusítnak a tengerparit ingatlanok iránt. Vis szigetén leginkább a nyugat-európai, Rogoznica térségében a közép-európai, a Peljesac-félszigeten a horvát és a nyugat-európai vásárlók voltak többségben, Hvar-szigeten ugyanakkor - a kevésbé mérséklődő árak miatt - erősen visszaesett az értékesítés.
Horvátország mellett Görögországban érdemes keresgélnie, aki nyaralóra vágyik, ugyanis rohamosan csökken a görög szigeteken a nyaralók ára, vásárló azonban alig akad. A potenciális érdeklődők a privatizáció hatására bővülő kínálat miatt várnak ki, az eladóknak viszont a várható további adóemelések miatt lett sürgős az eladás. Itt találja korábbi cikkünket. |
Horvátország tengerparti városai közül továbbra is Dubrovnikban kell a legtöbbet fizetni egy lakásért, mert - bár tavaly óta 9,5 százalékkal csökkentek az átlagárak - most is 3277 euróba kerülnek négyzetméterenként a lakóingatlanok. Splitben négyzetméterenként 2478, Zárában (Zadar) 1890, Fiuméban (Rijeka) 1604, míg Pulában 1567 euró az ára a lakásoknak.
A magyarok sem maradnak le
A Privátbankár korábban beszámolt róla: ingatlanszakértők szerint újra élénkül az adriai apartmanok iránti magyar érdeklődés. A saját használatra vásárlók mellett a befektetni szándékozók is megjelentek, a legtöbben 70-200 ezer euró (19-54 millió forint) között vásárolnának, főleg vízparti ingatlant. A használt apartmanokat többnyire teljesen felszerelve kínálják, áruk 50 ezer eurótól (13,5 millió forinttól) indul, de az újaké is ennél a szintnél kezdődik.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság évente kiadott közös tanulmánya szerint az éllovas Ciprus után a második helyen a magyarok kedvelt utazási célpontja, Horvátország áll a fürdővízek minősége alapján.
A helyzet a magyar tengernél
A z OTP Jelzálogbank elemzése szerint míg a marcali kistérségben a négyzetméterenkénti 100 ezer forintot sem éri el a lakások, nyaralók négyzetméterenkénti átlagára, addig Balatonföldváron és környékén meghaladja a fajlagos ár a 300 ezer forintot is, a tó menti új lakásokért pedig 400-500 ezer forintot is elkérnek, és megadnak.
A válság miatt 2008 és 2010 között az átlagárak a legjobban a fonyódi és a marcali kistérségben estek, és elérték a 25 százalékot. Ennél kevésbé, 1-7 százalékkal csökkentek az árak a balatonalmádi, a tapolcai és a keszthelyi kistérségben. Ugyanakkor - a válság ellenére - 7-12 százalékkal emelkedtek a fajlagos árak Siófok és Balatonfüred térségében, míg Balatonföldváron 15 százalékos volt az árnövekedés.
A tavalyi négyzetméterenkénti átlagár Siófokon 275 ezer, Balatonfüreden 250 ezer, Balatonbogláron pedig 215 ezer forint volt. Ugyanakkor Keszthelyen 155 ezer forint volt az átlagos fajlagos ár. A legnagyobb forgalmat Siófokon mérték tavaly 300 tranzakcióval. Ezt követte Keszthely ennek a felével. A füredi adásvételek száma kicsivel meghaladta a százat.
A közös pont?
Eljárás indult egy magyar férfi ellen, akit azután fogtak el a horvát rendőrök, hogy Krk szigetén betört egy utazási irodába - közölte honlapján hétfőn a horvátországi tengermellék-hegyvidék (Primorsko-goranska) megyei rendőrkapitányság. A rendőrség beszámolója szerint a 36 éves magyar állampolgárt még csütörtökön fogták el, miután betört Krk szigetén a Malinska cég egyik utazási irodájába. A város önkormányzatának alkalmazottai vették észre a behatolást, az elkövetőt a rendőrök kiérkezéséig megpróbáltak visszatartani, de a férfi elmenekült.
A rendőrök hamar elfogták a betörőt, aki szökése közben elhagyta a hátizsákját, benne számos kézi- és elektromos szerszámmal. Később megtalálták a férfi által használt magyar rendszámú Audi A4-es személygépkocsit is, amelyben - a rendőrség honlapján is látható fényképfelvételek szerint - nagyobb mennyiségben találtak betöréshez használatos elektronikai eszközöket és kéziszerszámokat.
MTI, Privátbankár