1p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ipari termelés volumene 2007-ben 8,1 százalékkal volt magasabb, mint 2006-ban, az adat megegyezik az előzetesen nyilvánosságra hozott számokkal - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Az ipari termelés volumene 2007-ben 8,1 százalékkal volt magasabb, mint 2006-ban, az adat megegyezik az előzetesen nyilvánosságra hozott számokkal - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az ipari export 16,2 százalékkal, a belföldi értékesítés 2,7 százalékkal haladta meg az előző év szintjét.

Tavaly decemberben az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 5,3 százalékkal nőtt, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan adattal. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index decemberben 0,9 százalékkal emelkedett.

A termelés 2007 novemberében 5,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezett a kiigazítatlannal.

Az ipari termelés 2006-ban 9,9 százalékkal nőtt a 2005. évihez képest, 2006 decemberében az előző év azonos időszakit 8,4 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 14 százalékkal haladta meg.

A feldolgozóipari termelés volumene 2007-ben az előző évhez képest 8,7 százalékkal nőtt, a decemberi növekedés (5,2 százalék) az éves átlag alatt alakult. A feldolgozóipari termelés közel egyötödét adó járműgyártás termelése 15,6 százalékkal bővült, ám a 2006. évi kimagasló 25,6 százalékos növekedését nem tudta megismételni.

Jelentősen, 15 százalékkal nőtt a feldolgozóipari termelés 6 százalékát képviselő gép, berendezés gyártásának volumene is, az export kedvező alakulása mellett a bővülő hazai eladásoknak köszönhetően. A 2006. évi növekedés mértékét (12,9 százalék) megismételve a feldolgozóipari termelés mintegy 30 százalékát adó villamos gép, műszer gyártása 2007-ben 13,3 százalékkal nőtt az előző évihez képest, amit elsősorban a híradástechnikai termékek, készülékek iránti exportkereslet eddigieknél is nagyobb felfutása eredményezett.

A gumi-, műanyagtermék-gyártás 13 százalékkal haladta meg a tavalyit, ehhez kapacitásnövelő beruházások is hozzájárultak. Az előző évi 11,4 százalékos növekedéssel szemben a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártása 2007-ben 3,4 százalékkal nőtt, nagyrészt a fémfeldolgozási termékek csökkenő külföldi eladásainak következményeként.

A feldolgozóiparban 2007-ben három alágban regisztrált visszaesést a KSH. Az élelmiszer-, ital- és dohánygyártás 4,4 százalékkal csökkent, ez elsősorban a mezőgazdasági termelés visszaesésével függ össze. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 13,7 százalékkal a kis súlyú textília, textiláru gyártása maradt el a 2006. évitől.

2007-ben a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás kibocsátása 3,7 százalékkal haladta meg az előző év szintjét, ennek több mint kétharmadát a villamosenergia-termelés, elosztás alágazat adta. Az ország villamosenergia-felhasználása 2,1 százalékkal emelkedett.

Az ipari export tavaly 16,2 százalékkal nőtt, a decemberi növekedés (11,3 százalék) az éves átlag alatt alakult. A teljes ipari értékesítés 54 százaléka, a feldolgozóipari értékesítés 67 százaléka került exportra. A feldolgozóipari export 15,6 százalékkal volt magasabb, mint az előző évben (2006-ban 14,1 százalékos exportnövekedés volt).

A feldolgozóipari export egynegyedét adó járműgyártás kivitelében az előző év üteméhez (27 százalékos) képest lassulás következett be, az alág 16,3 százalékkal növelte külpiaci eladásait. Az ipari átlag alatt, 13,5 százalékkal nőtt a fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek kivitele (2006-ban 17,2 százalékkal emelkedett). Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 13 százalékkal a textília, textiláru gyártásának kivitele csökkent.

A feldolgozóipar belföldi értékesítése 2007-ben 3,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól (2006-ban még 5 százalékos volumenbővülést regisztrált a KSH). Az ipar belföldi eladásai 2,7 százalékkal emelkedtek. A növekedéshez elsősorban az energiaszektor járult hozzá; mivel a villamosenergia-, gáz- gőz- és vízellátás tevékenység belföldi értékesítése az elosztásra átvett (vásárolt) és továbbértékesített villamosenergia, gáz, gőz és víz értékét is magában foglalja, a növekedés egy részét halmozódás okozta.

Az élelmiszer-, ital-, dohánygyártás belföldi eladásai 5,3 százalékkal visszaestek 2007-ben. Ellentétben az előző évi növekedéssel, a feldolgozóipar több mint egytizedét adó fémalapanyag-, fémfeldolgozási termék gyártás belföldi eladásaiban 7,2 százalékos volumencsökkenést mértek, ami elsősorban a kedvezőtlen piaci viszonyokkal függ össze.

Tavaly decemberben a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 12,2 százalékkal emelkedett 2006 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 15,2 százalékkal nőttek, a belföldi rendelések 3,1 százalékkal visszaestek. Az év végi rendelésállomány 1,1 százalékkal haladta meg az előző év szintjét.

Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2007-ben  (0,9 százalékos létszámcsökkenés mellett) 9,2 százalékkal nőtt 2006-hoz képest. A három ipari ág közül a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás termelékenységnövekedése volt a legmagasabb (117,3 százalék).

Az előző évhez képest az ipari termelés 2007-ben Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumenbővülés - csakúgy, mint 2006-ban - a Közép-Dunántúlon (14,8 százalék) volt megfigyelhető.

Reménykeltően bővült az ipari termelés
Gazdasági fordulat? Tényleg csak jobb jöhet
Borzalmasan teljesített az építőipar

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG