Gyurcsány: megőrizzük a 13. havi nyugdíjat
A magánnyugdíjpénztári ág vagyonnal súlyozott, féléves átlaghozama -9,83 százalék volt, az önkéntes nyugdíjpénztáraké pedig -6,91 százalék körül alakult. A két nyugdíjpénztári terület hozamteljesítményének jelentős, a korábbi időszakokban tapasztaltnál nagyobb különbsége túlnyomórészt a magán ág magasabb részvényhányadából fakad - állapítja meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének jelentése.
Ennek megfelelően a választható portfóliós rendszert bevezető pénztárak különféle kockázatú portfóliói is eltérően teljesítettek: a klasszikus átlagos hozama -1,23 százalék volt, a kiegyensúlyozott portfóliók pedig -5,86 százalék, míg a növekedési portfóliók -10,55 százalék hozamot értek el. Az egyedi intézmények hozamrátáinak szóródása mind a magán-, mind az önkéntes nyugdíjpénztári ág esetében számottevően megnövekedett - állapítja meg a PSZÁF.
A pénzügyi válság miatt újra kellett gondolni a jövő évi költségvetést. Ön elsősorban hol spórolna? Szavazzon!
A magánnyugdíjpénztáraknak a vagyon arányában számított átlagos vagyonkezelési díja 0,35 százalék volt, az önkéntes ágnál 0,27 százalék körül alakult. A díjak mértékét tekintve az egyes pénztárak esetében továbbra is jelentős szóródás tapasztalható. A jelentés szerint a biztosítói és banki háttérrel rendelkező pénztárak jelentősen magasabb vagyonarányos díjjal dolgoznak.
A magánnyugdíjpénztárak eddigi teljesítményéért kattintson IDE
Az önkéntes nyugdíjpénztárak eddigi teljesítményéért kattintson IDE
A magánnyugdíjpénztári szférában a Pénztárak Garancia Alapja jelenti a biztonsági háló egyik fő elemét. Részletek>> |
A magánnyugdíjpénztárak tagdíjbevétele az első félévben meghaladta a 176 milliárd forintot. A magánnyugdíjpénztári járulékok egyéni számlákon történő jóváírására azonban továbbra is jelentős késéssel kerül sor - állapítja meg a PSZÁF. Június végén a pénztárak függő számláin kezelt azonosítatlan, bevallási adatokhoz nem rendelhető tagdíjak összege már közel 168 milliárd forintot tett ki, ennek közel 10 százaléka egy évnél régebbi átutalásokból származik.
PSZÁF: romló likviditás, növekvő kockázat
Az önkéntes nyugdíjpénztári bevételek 2008 első felében a korábbi évek dinamikájával megegyező ütemben bővültek, a szektort - szemben a többi alapszerűen kezelt befektetési termékkel - kevésbé érintette a befektetési környezetben bekövetkezett kedvezőtlen fordulat. Erre a terméknek a béren kívüli juttatások között betöltött szerepe szolgál a felügyelet szerint magyarázatul.
A BUX értéke az idei első félévben több mint ötödével csökkent, a második félévben eddig eltelt időben pedig további 35 százakékos értékvesztés volt tapasztalható. Friss tőzsdei árfolyamok |
A többi magánnyugdíjpénztár esetében a portfoliós rendszerre való áttérés az év második felében várható, azonban ez utóbbi kapcsán továbbra is számottevő kockázatként jelentkeznek a tagdíjnevesítés folyamatában tapasztalt nehézségek, illetve a kedvezőtlen tőkepiaci kilátások. A félév során az önkéntes nyugdíjpénztárak választható portfoliós rendszerben kezelt állománya is jelentősen nőtt.
Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>
A választható portfoliós rendszer kialakítása következtében a magánnyugdíjpénztárak állampapír-állománya közel 140 milliárd forinttal csökkent, ami a PSZÁF véleménye szerint vélhetően hozzájárult az év elején bekövetkezett állampapírpiaci turbulenciához. A kötvényhányad csökkenésével párhuzamosan jelentősen megemelkedett a részvények, illetve a különféle befektetési jegyek állománya.
A Befektető-védelmi Alap befektetőnként 6 millió forintig nyújt kártalanítást. Az 1 millió forintot meghaladó követelésnek azonban csak a 90 %-át fizetik meg és kibocsátói garanciát a Beva sem nyújt. Részletek>> |
A magánnyugdíjpénztári területen 2008. első felében 20 pénztár gyűjtötte a tagok megtakarításait, a szám júliusban beolvadás miatt aeggyel csökkent. Június végén az öt legnagyobb szolgáltató a teljes pénztári vagyon 80%-át kezelte. A piac meghatározó szereplői továbbra is a különféle pénzügyi csoportokhoz tartozó, azaz banki, illetve biztosítói háttérrel rendelkező nyugdíjpénztárak. A félév végén 67 önkéntes nyugdíjpénztár működött. Az öt legnagyobb piaci szereplő a félév végén a tagság 60%-ának kezelte a megtakarításait, amelyek a teljes vagyon 51%-át tették ki.
Átszabják a nyugdíjpénztári befektetéseket
Nyugdíjpénztári bukta: csak nyugi!
Elüdülik nyugdíjukat a fiatalok
Novemberben újabb nyugdíjemelés
Húzzon bele: évek hiányozhatnak a nyugdíjhoz!
Nagyot buktak a nyugdíjpénztárak
Nyugdíj miatt is bukható volt az adójóváírás
Türelem pénztári befizetést terem?
Így juthat nyugdíj előtt kölcsönhöz
Privátbankár