.jpg)
Varga Mihály szerint ki kell jelölni a nyugdíjreform indulásának céldátumát, hogy tudjuk a "partraszállás idejét", s erre a 2013. év alkalmasnak tűnik. A volt pénzügyminiszter többek között a magyarországi 57,3 százalékos alacsony aktivitási ráta növelését, a minimálbér adómentességének újragondolását, a munkaerőpiacon való maradást ösztönző rendszert és a 2001-ben megkezdett állami egyéni számlás nyugdíjrendszer kiépítésének folytatását javasolta.
"A nyugdíjrendszert, akárcsak az egészségügyet, ki kell venni a politikai osztály homokozójából" - figyelmeztetett ismét Bokros Lajos professzor, a Közép-Európai Egyetem vezérigazgatója.
Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter szerint a jelenlegi nyugdíjrendszeren változtatni kell, hiszen azt üzeni, hogy minél előbb, kedvező feltételek mellett lehet nyugdíjba vonulni. A nyugdíjreform középtávú célja, hogy kialakuljon a rendszer pénzügyi egyensúlya, a lényege, hogy a munkaerőpiacon való minél hosszabb maradásra ösztönözzön - hangsúlyozta Draskovics Tibor. Arra kérte a véleményformáló értelmiséget: segítsen elterjeszteni azt a nyilvánvaló követelményt, hogy a nyugdíjkorhatárt fokozatosan emelni kell, összefüggésben a várható élettartam növekedésével.
Szakmai egyetértés alakult ki a korhatár szükséges emeléséről - közölte Holtzer Péter, a miniszterelnök által létrehozott Nyugdíjkerekasztal elnöke. Az ismert nyugdíjszakértő felhívta a figyelmet arra, hogy 2008 tavaszára, nyarára elkészülnek a nyugdíjreformhoz szükséges hatás vizsgálatok amelyek egyrészt a fiskális, másrészt a társadalmi hatásokat mérik fel. A Varga Mihály által felvetett 2013-as dátum kitűzhető, de jó lenne azt is eldönteni, hogy egy politikai konszenzussal elindított nyugdíjreformot nem lehessen például a 2014. évi választás után megváltoztatni, visszacsinálni - hangsúlyozta Holtzer Péter.
Nagy felfordulást csinált a tisztasági csomag
Családi pótlék és nyugdíj: itt vannak a számok!
Adó(k)alapba kerülhet a nyugdíjszámla
MTI