A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az államháztartás és a háztartások nettó finanszírozási képességére jelentős hatást gyakorolt a 2011 első negyedévében elszámolt, a magánnyugdíjpénztári kilépések miatti, a háztartások által az államháztartásnak nyújtott tőketranszfer, amely az éves GDP 9,7 százaléka volt.
A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a GDP 1,9 százalékát érte el a 2011 második negyedévével záruló egy évben. A külföld nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP -1,7 százalékát érte el az elmúlt egy évben.
A GDP 5,7 százaléka az államháztatás pénzügyi megtakarítása
Az államháztartás nettó finanszírozási képessége (nettó pénzügyi megtakarítása) – amely tartalmazza a központi bankkal szemben az újrabefektetett jövedelem elszámolását is – a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 5,7 százalékát tette ki (1571 milliárd forint). A magánnyugdíjpénztári kilépések miatt a háztartások által az államháztartásnak nyújtott tőketranszfer figyelembe vétele nélkül az államháztartás nettó finanszírozási képessége az elmúlt egy évben a GDP -4,0 százaléka (-1107 milliárd forint) volt.
2011 második negyedévében az államháztartás nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP -5,1 százalékát érte el (-357 milliárd forint). Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2011 második negyedévének végén a GDP 76,8 százalékát tette ki (21286 milliárd forint).
Forrás: MNB
Az idei év második negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 167 milliárd forint volt. A magánnyugdíjpénztári kilépésekhez kapcsolódó eszközátadás gyakorolt jelentős hatást a központi kormányzat mérlegének szerkezetére. Az eszközátadás következtében az államhoz visszakerült államkötvények és kincstárjegyek a központi költségvetés tartozásait csökkentették. A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási igényüket (114 milliárd forint) elsősorban betéteik csökkentésével fedezték. A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye (75 milliárd forint) alapvetően a központi kormányzattól felvett hitelek növekedését okozta.
4 százalék a háztartások nettó pénzügyi megtakarítása
A háztartások nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2011 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP -5,4 százalékát érte el (-1509 milliárd forint). A magánnyugdíjpénztári kilépések miatt az államháztartásnak fizetett tőketranszfer nélkül számolt finanszírozási képesség az elmúlt egy évben a GDP 4,2 százaléka (1169 milliárd forint) volt. A második negyedévben a háztartások nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP 4 százaléka volt (282 milliárd forint).
Forrás: MNB
2011 második negyedévében a háztartások pénzügyi eszközeinek esetében a készpénz, a betétek, a hitelintézetek által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a befektetési jegyek és az egyéb követelések növekedése volt jelentős. A kötelezettségek esetében a forinthitelek növekedése és a devizahiteleknek a forinthitelek növekedésénél nagyobb mértékű csökkenése volt jellemző, emellett jelentősen nőttek az egyéb kötelezettségek.
Stagnált a nem pénzügyi vállalatok nettó pénzügyi megtakarítása
A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2011 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 1,9 százaléka volt (535 milliárd forint). A második negyedéves finanszírozási képesség a negyedéves GDP 4,7 százalékát érte el (325 milliárd forint). A második negyedévben a nem pénzügyi vállalatok pénzügyi eszközeik közül elsősorban a betétjeiket, tulajdonosi részesedéseiket és az egyéb követeléseiket növelték, és hiteleiket csökkentették. A kötelezettségek esetében a tulajdonosi tartozások és a hitelek csökkenése volt a meghatározó.
Forrás: MNB
A külföld nettó finanszírozási képessége (lényegében a nemzetgazdaság finanszírozási képessége fordított előjellel) 2011 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP -1,7 százalékát tette ki (-480 milliárd forint). A második negyedévben a külföld finanszírozási képessége a negyedéves GDP -2,6 százaléka volt (-182 milliárd forint). A külföldiek a pénzügyi eszközeik közül elsősorban hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjaikat növelték, valamint betétjeiket, tulajdonosi részesedéseiket és egyéb követeléseiket csökkentették.
A tartozások közül tranzakcióból eredően elsősorban a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a tulajdonosi részesedések és az egyéb tartozások növekedtek, ugyanakkor a betétek és a hitelek számottevően csökkentek.
Privátbankár