1p
EU-bíróságok előtt fogják megtámadni a bankok a magyar kormány terveit, mivel a kezdeményezés a meglévő szerződések egyoldalú felmondásának felel meg
A devizaalapú hitelek egyösszegű végtörlesztésének makrohatásait akkor lehet majd megítélni, ha ismert, hogy az érintettek mekkora hányada él a lehetőséggel, ám ha sokan élnek vele, akkor a külföldi tulajdonos bankok "hajlamossá válhatnak" az ország mellett a pénzügyi válság idején vállalt elkötelezettségük felülvizsgálatára - vélekedtek a kormányfő hétfői parlamenti beszéde után londoni pénzügyi elemzők.

Aki forinthitelt ad, boríthatja a piacot

A 4cast - az egyik vezető londoni befektetési-pénzügyi elemzőcég - felzárkózó piaci közgazdászai szerint kedvező elem, hogy a bankoknak nem lesz kötelező forint-refinanszírozást nyújtaniuk a devizahitelek végtörlesztéséhez.
A ház szerint azt könnyű belátni, hogy a magyar bankszektor egészének rendszerszinten nem érdeke forinthitelekkel támogatni a devizaalapú hitelek visszafizetését, mivel - különösen akkor, ha a részvétel 100 százalékos - ez nagyon nagy veszteségeket okozna a bankrendszernek.

A bankoknak megvan a lehetőségük "különböző formális vagy informális társulások" révén a koordinációra, és arra, hogy e társulások tagjait a közös stratégia - vagyis a forinthitelek nyújtásától való tartózkodás - betartására késztessék. A 4cast londoni elemzői szerint azonban elég csak egyetlen olyan piaci szereplő, amelyik hajlandó forintalapú finanszírozásra, és máris bukna az ilyen egyezség.

A ház szakértőinek fejtegetése szerint Nash játékelmélete azt mutatja, hogy a rendszerszintű érdek nem jelent stabil egyensúlyi állapotot, és erős pénzügyi ösztönzők fűződnének ahhoz, hogy valamely bankpiaci szereplő egyetlenként - és idejekorán - felajánlja a forintalapú refinanszírozási hiteleket a devizahiteleseknek.

A 4cast londoni elemzői szerint vannak olyan bankok Magyarországon, amelyeknek csekély a devizaalapú hitel-kinnlevőségük, és ezek természetszerűleg erőteljesen hajlanának e refinanszírozás felkínálására.

Mindemellett az állami tulajdonú bankoknak "más céljaik és motivációik" lehetnek, mint magántulajdonú versenytársaiknak, és a kormánynak is több lehetősége van olyan "új entitás" létrehozására - vagy egy ilyen létrehozásának "informális segítésére" -, amelyik forintfinanszírozást ajánl a végtörlesztésekhez - vélekedtek a 4cast londoni elemzői.

Veszélyes üzelmek

A ház szerint mindezek alapján közgazdasági szempontból nagyon nehéz lenne fenntartani egy olyan helyzetet, amelyben egyetlen bank sem kínál forintalapú finanszírozást. Ezért a 4cast elemzői a kormányzati terveket "igen veszélyesnek" tartják a forintra és a magyar bankrendszer mérleghelyzetére.
A cég szerint vannak ugyan jogi akadályai a hitelszerződések átírásának, de a tekintettel a kormány alkotmányos többségére, "ez nem lehet probléma", és a nemzetközi bíróságok csak nagyon lassan hoznak döntéseket.

"A szerződések szentsége" hova lesz?

Orbán megvédi az országot: előtörlesztés fix árfolyamon, THM-plafon

Orbán Viktor szerint a magyarokkal ma már nem érdemes tengelyt akasztani. Hozzátette, komolyan kiállnak a magyar emberekért, ezért meghirdette az Országvédelmi Tervet. Részletek>>

A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői hétfő esti helyzetértékelésükben ugyanakkor annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a valószínűsíthető parlamenti jóváhagyás után a tervet EU-bíróságok előtt fogják megtámadni, mivel a kezdeményezés meglévő szerződések egyoldalú felmondásának felel meg.
A cég szerint az ügy növekedési szempontból is negatív, mivel "egyes befektetőkben kétség ébredhet a magyarországi szerződések szentsége iránt".

A JP Morgan elemzői szerint ha valóban nem lesz kötelező a devizaalapú hiteleket kibocsátó bankoknak forinthitelekkel segíteni a devizahitelek egyösszegű visszafizetését, akkor valószínűleg korlátozott lesz a lehetőséggel élők köre, mivel különösen a kis- és közepes jövedelmű devizahitelesek egyszerűen nem tudják majd finanszírozni a teljes összegű törlesztést még a csökkentett árfolyamokon sem.

A JP Morgan londoni elemzői ugyanakkor úgy vélekedtek, hogy a terv nyomán "eszkalálódott a feszültség" Magyarország és Ausztria között, miután az osztrák alkancellár hírek szerint kijelentette, hogy a magyar kezdeményezés a Magyarországon jelenlévő osztrák bankok "puszta létét fenyegeti".
A cég szakértői hétfő esti kommentárjukban azt jósolták, hogy a terv miatt valószínűleg emelkedni fognak a magyarországi befektetésekre rakódó kockázati felárak.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG