Olaj lehet a tűzre a koszovói szerbek autonómiája
A nemzetközi közösség részvétele a koszovói autonómia megteremtésében olyan precedenst teremthet, amely összhangban van azzal, hogy a kisebbségi jogok az emberi jogok részét, egyben a nemzetközi együttműködés tárgyát képezik - jelentette ki Izsák Balázs, miután Németh Zsolttal, az Országgyűlés Külügyi és Határon Túli Magyarok Bizottságának fideszes elnökével tárgyalt.
"Nem a független Koszovó ügye, hanem a mitrovicai és a többi szerb közösségnek biztosítandó autonómia lehet precedens értékű. A nemzetközi közösség széleskörű autonómiát kényszerít ki a Balkánon, és ez a székelyek számára, a többi határon túli magyar számára nagyon jó hír" - fogalmazott Németh Zsolt újságírók előtt.
A fideszes politikus szerint Magyarországon egyetértés van abban, hogy támogatni kell a határon túli magyarok autonómia-törekvéseit, mind a területi, mind a kulturális önrendelkezést. Kiemelte, hogy az autonómiatörekvések megvalósítása szempontjából az Európa Tanács és az Európai Parlament is fontos színtér.
A kisebbségi jogok védelmének rendszere ráépülhet a lisszaboni szerződésben foglaltakra. Valami mozog az Európai Unióban, de tagadhatatlan, hogy jelenleg a tagállamok rendelkeznek az autonómiákról - tette hozzá Németh Zsolt.
Izsák Balázs kiemelte: a Székely Nemzeti Tanács az Európa Tanácshoz és az Európai Parlamenthez fordul annak érdekében, hogy létrejöjjön a székely autonómia. Ebben számítanak a magyar kormány támogatására is.
A határon túli magyar szervezeteket tömörítő Kárpát-medencei Autonómia Tanács szerdán Budapesten tárgyalt az autonómia-törekvésekről. Az ülés után bejelentették: a testület a bukaresti NATO-csúcs alkalmából a tagországokhoz fordul, hogy tegyék biztonságpolitikai megfontolás tárgyává a békés, demokratikus autonómia-törekvések támogatását.
Közben Bulgária is elismerte Koszovót független államként. A két ország fővárosában rövidesen megnyílnak a nagykövetségek - ismertette a BTA hivatalos bolgár hírügynökség a szófiai kormány döntését.
Bulgária a Szerbiával szomszédos országok közül harmadikként ismerte el a volt dél-szerbiai tartomány önállóságát. Előző nap Magyarország és Horvátország ismerte el Koszovó február 17-én kikiáltott függetlenségét.
Március 15. békés volt - de mi lesz később a magyarokkal?
Belgrád "kiakadt" a döntésünk miatt
Horvátország is elismerte Koszovót
Állandósulhat Koszovó megosztottsága
MTI