.jpg)
A Venezuelához hasonlóan baloldali elnök által irányított Ecuadorban tavaly bevezettek egy hasonló adót: a szabályozás szerint meghatározott árszint felett a küszöbértéket meghaladó olajbevételek 99 százaléka az államot illeti.
Venezuelában 2004-ben megemelték négy kőolajipari létesítményre kivetett illetéket, két évre rá bevezették az úgynevezett "kitermelési" adót, majd megemelték az ugyanezen létesítmények által fizetendő jövedelemadót.
Az újabb adó kivetésének terve arra utalhat, hogy a PVDSA venezuelai állami olajtársaság - Chávez bőkezű szociális programjának első számú finanszírozója - a rekord magas olajárak ellenére növekvő készpénzhiánnyal kénytelen szembenézni. A vállalat tartozásai tavaly megnégyszereződtek, és elérték a 16 milliárd dollárt. Nemzetközi energiaipari hivatalok szerint a cég újabb szociális juttatások kifizetésére vállalkozott, miközben olajkitermelésének volumene meredeken csökkent.
Chávez tájékoztatóján - külön megemlítve az Empresas Polart, Venezuela legnagyobb élelmiszeripari vállalatát - azzal fenyegetőzött, az állam ellenőrzése alá vonja azon magáncégeket, amelyeket rajtakapnak, hogy készleteket halmoznak fel az árak felhajtása céljából. A dél-amerikai ország néhány vidékén hiány van egyes alapvető élelmiszerekből, például cukorból, étolajból, tejből, babból, tojásból és csirkehúsból.
95 dollárig kúszott fel az olajár
Több olaj és benzin a spájzban
Irán 47 olajcéget privatizálna
OPEC: a világpiac el van látva olajjal (hanganyag)
MTI