1p
Rontotta az európai olajipari részvények súlyozására adott ajánlását az egyik vezető londoni befektetési csoport, amely szerint a jelenlegi árszintekről jövőre csaknem 40 dollárral esni fog az átlagos olajár.

A Lehman Brothers londoni befektetési részlege által befektetési alapoknak kiadott heti portfólió-összetételi ajánlatok keddi összeállítása az eddigi túlsúlyozottról semlegesre javasolja csökkenteni az európai olajszektort a portfóliókon belül.

A Lehman londoni elemzőinek megfogalmazása szerint "eljött az ideje a kitettség csökkentésének" az európai olajipari részvényekben, és az átvonulásnak olyan szektorokba, amelyek a legnagyobb valószínűséggel nyernek a majdani piaci felfutásból. A ház legfőképp a biztosítási papírok súlyozásának növelését javasolja az alapkezelőknek.

Kedden, közép-európai idő szerint késő délután erősen, közel nyolc dollárral estek a világpiaci olajárak Londonban és New Yorkban. Az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent augusztusi lejárata 7,37 dolláros csökkenéssel 137,96 dolláron állt ekkor.
A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta augusztusi jegyzése 7,88 dollárral 137,37 dollárra olcsóbbodott.
A kereskedők szerint az áresés az esetleges ellátási zavaroktól való félelem enyhülésére vezethető vissza, miután  Brazíliában az állami olajvállalat, a Petrobras legnagyobb termelőegységében helyreállt a termelés a sztrájk ellenére, és Nigériában is megszűntek a korábbi szállítási problémák. Az olajárakat a Fed elnökének helyzetértékelő beszéde is lefelé nyomta, és ezek a tényezők együttesen ellen súlyozni tudták a dollár további gyengülésének hagyományosan árfelhajtó hatását.
Az indoklás szerint a cég azzal számol, hogy a jelenlegi árszint most már közvetlenül befolyásolja a keresletet. Az amerikai olajimport mennyisége a májussal zárult három hónapban 19 százalékkal csökkent; az azóta eltelt időszakban az olajárak 33 százalékkal emelkedtek tovább, áll az elemzésben.

A Lehman Brothers szerint jóllehet a kínai kereslet továbbra is erőteljes, az Egyesült Államok azonban háromszor annyi olajat importál, mint Kína.

A magas árszint negatív keresleti hatása most már kezd hasonlatossá válni az 1980-as évek elején tapasztalthoz. Az elemzés szerint 1980-ban a világgazdaság által megtermelt GDP-érték 6,6 százalékát tette ki a globális olajszámla, ami a jelenlegi fogyasztási szinten ismét a világszintű GDP 7 százalékához közelít.

Amikor az 1979-1983 közötti időszakban erre a szintre emelkedett a GDP-arányos globális olajimport-költség, azt addig példátlan keresletcsökkenés kísérte, és jóllehet az árszint nem omlott össze, az 1980-as 36 dolláros éves átlagról 1983-ra 29 dolláros éves átlagra süllyedt.

A Lehman Brothers ezúttal arányaiban még nagyobb és gyorsabb árcsökkenésre számít: előrejelzése szerint az idei harmadik negyedévre várt 130 dolláros hordónkénti átlag után 2009 egészében 93 dolláros átlagos olajár várható.

A londoni elemzői közösségben egyre több olyan szakértői vélemény hallható, amelyek szerint az olajár - éppen az általa okozott gazdasági és keresleti gyengülés miatt - most már hamarosan lefelé indul.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) - a City egyik vezető, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző és előrejelző intézete - legújabb negyedéves világgazdasági jelentésében azt jósolta, hogy 2009-ben a kínai GDP-növekedés az eddigi, 10 százalék feletti éves ütemekről 7,4 százalékra lassul, ahogy az idei nyári olimpiai játékok után a kínai kormány visszafogja az állami költekezést, és figyelmét az infláció megfékezésére fordítja.

A CEBR szerint ehhez járul, hogy az amerikai gazdaság 2008-ban és 2009-ben "gyakorlatilag nem fog növekedni": a ház az idei évre 0,6 százalékos, jövőre 0,7 százalékos egész éves amerikai GDP-reálnövekedéssel számol, és csak 2010-től vár élénkülést.

Mindez hűteni fogja valamelyest az energiahordozó- és nyersanyagpiacokat, és megvan a lehetőség arra, hogy az olajárak  2009 végéig akár 74 dollárig is csökkenjenek a CEBR előrejelzése szerint.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, szintén nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző háza - által múlt héten Londonban közzétett éves nyersanyagár-prognózisban is az állt, hogy jóllehet a harmadik negyedévi globális olajár-átlag még 140 dollár lesz, innentől azonban a cég már lefelé induló korrekciót vár, ahogy a globális kereslet gyengülése mind egyértelműbbé válik.

Az OECD-térség keresletének csökkenése már nyilvánvaló,
és miután számos ázsiai ország a második negyedévben csökkentette a kiskereskedelmi üzemanyagárak támogatását, ennek hatása várhatóan még az idén visszafogja az ázsiai keresletet is, állt az EIU londoni előrejelzésében.

A cég által kidolgozott nyersolajár-index - amely az 1990-es 100-as bázison mérve jelenleg 538,7 százalékon jár - az új prognózis szerint 2009-ben 8,5 százalékkal csökkenni fog.

Túlvállalták magukat az arabok? 
Olajpiac: közel a fordulópont   
Ki hitte volna: az olajban fürdenek, nem a pénzben 
Sokkal olcsóbb lesz a benzin! Vagy sokkal drágább?
Dollár - olaj: egy a négyhez

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG