1p
Olaszországot adósságdinamikája a törlesztésképtelenség felé sodorja, Spanyolország "épphogy megúszhatja" kényszerű törlesztési leállás nélkül
Olaszországot adósságdinamikája a törlesztésképtelenség felé sodorja, a kötvénypiaci figyelem középpontjában álló másik nagy déli euróövezeti tagállam, Spanyolország azonban kedvezőbb adósságmutatói miatt "épphogy megúszhatja" kényszerű törlesztési leállás nélkül - jósolták csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

Az egyik vezető londoni gazdasági-üzleti kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) szakértői "jó" és "rossz" kimenetelű adósságfolyamatokat modelleztek a két országra. Spanyolország GDP-arányos államadósság-rátája a ház szerint még a rossz forgatókönyv alapján sem emelkedne 75 százalék fölé, bár ehhez az szükséges, hogy a spanyol bankok ne szenvedjenek el jelentős tőkeveszteséget beragadt ingatlan-portfolióikon, és ne szoruljanak további állami finanszírozásra.

Spanyolország számára kulcsfontosságú, hogy az export az euró ereje ellenére is erőteljes, és az üresen álló, eladatlan ingatlanok tulajdonosai zömmel középosztálybeli családok, amelyek egyelőre "nem zúdították rá a piacra" ingatlanaikat. Kis szerencsével Spanyolországnak valós esélye van a törlesztésképtelenné válás és az adósságátrendezés elkerülésére - áll a CEBR csütörtöki londoni elemzésében.
   
Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök tegnapi beszédében, amelyet nagyon várt már a piac, lényegében semmi konkrétumot nem mondott, egyedül azt, hogy ma egy "nemzeti tervet" fog tárgyalni a kormány, a nyári szünetet pedig lerövidíti a parlament. Az olasz állampapírok egy hét után erősödtek újra tegnap.
A ház szerint Olaszország esetében "mást mutatnak a számítások". A kiinduló adóssághelyzet itt sokkal rosszabb: az olasz adósságráta a hazai össztermék 128 százaléka. Jóllehet a Berlusconi-kormány költségvetési politikája feszes, ám nem eléggé az. Ha pedig a piac továbbra is 6 százalék körüli hitelköltséget kényszerít Olaszországra, és a gazdasági növekedés üteme zéró közelében marad, a CEBR számításai szerint a GDP-arányos olasz államadósság-ráta 2017-re 150 százalékig emelkedik.

A cég előrejelzési modellje szerint az olasz gazdaság növekedése "olyan vérszegény", hogy ha az olasz hitelköltségek vissza is süllyednének 4 százalékra, az adósságráta akkor is 123 százalék lenne 2018-ban. A CEBR szakértői azt mondták, a kötvénypiac túl derűlátóan ítéli meg a térség növekedési kilátásait, és ennek alapján azt feltételezi, hogy 7 százalék körüli az a kritikus kötvényhozam, amely felett a régiós országok adósságpozíciója fenntarthatatlanná válik. A dél-európai növekedési ütemek azonban nagyon lanyhák, mivel ezeknek az országoknak a versenyképessége megszenvedte euróövezeti tagságukat, és ennek alapján a fenntartható legmagasabb kötvényhozam inkább 4-5 százalék - áll az elemzésben.


Az olasz és a spanyol GDP-arányos államadósság alakulása
Forrás: Eurostat / Privátbankár

A CEBR londoni szakértői szerint ha egyetlen euróövezeti tagállam is leállna adósságai törlesztésével, a piac valószínűleg a többi gyenge tagországra is nyomást gyakorolna, felhajtva kötvényhozamaikat. Ez "egyre vonzóbbá tenné" a távozást az euróövezetből, és emiatt a cég a csütörtöki elemzés szerint borúlátó módon ítéli meg annak esélyeit, hogy egyben tartható-e a valutaunió.
   
Az euróövezet szétesése
   

A Capital Economics, az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-befektetési elemző központ szakértői a görögországi finanszírozási csomag jelentős kibővítéséről döntő múlt havi brüsszeli euróövezeti válságcsúcs után úgy vélekedtek: korántsem egyértelmű, hogy a csomag megállítja az adósságválság már megindult járványszerű átterjedését a nagyobb eurógazdaságokra. A ház akkori kommentárja szerint például a piac egyre inkább felismeri, hogy Olaszország problémái "meglehetősen hasonlítanak" Görögországéihoz, különösen ami a "fenntarthatatlanul magas" olasz adósságrátát illeti. A Capital Economics londoni elemzői mindezek alapján megerősítették azt az előrejelzésüket, hogy "felesnél kisebb" az esélye a jelenlegi összetételű euróövezet fennmaradásának a következő négy évben.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG