1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Mol és az Oman Oil Company S.A.O.C - a magyar cég A sorozatú törzsrészvényekért részesedést és készpénzt kap az OOC-től
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Mol és az Oman Oil Company S.A.O.C - közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján hétfőn.

A 2008. március 8-án aláírt megállapodás alapján a Mol 8.774.040 darab A sorozatú törzsrészvényt (az alaptőke 8 százalékát) értékesíti 145,429 dolláros részvény árfolyamon az OOC-nek, míg a Mol részesedést szerez nemzetközi eszközökben, valamint készpénzt kap az OOC-től.  A közlemény szerint az eszközök és készpénz végső megoszlása még változhat a "harmadik felek jóváhagyásának és a releváns elővásárlási jogok gyakorlásának függvényében". A két partner megegyezett abban is, hogy a jövőben közösen is részt vesz üzletfejlesztési projektekben stratégiai partnerként.

Az eszköz tranzakciók legkésőbb 2008. december 31-ig lezárulnak, a Mol ezt követően ad tájékoztatást a további részletekről.

A közlemény szerint Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató a szerződéssel kapcsolatban kijelentette: "Üdvözöljük az új stratégiai részvényesünket, aki az eszközeivel, kiterjedt üzleti kapcsolataival valamint üzleti és technológiai know-how-jával tovább növeli a részvényesi értéket, önálló stratégiánkkal összhangban. Ez a stratégiai együttműködés a Mol számára jelentős üzleti potenciált jelent az upstream és a downstream üzletágakban a Közel-Keleten, Közép-Ázsiában és egyéb régiókban."

Maqbool Ali Sultan H.E., az OOC elnöke szerint a szerződés összhangban van cégük növekedési és befektetési portfoliónk diverzifikálására irányuló stratégiájával, ami néhány eszközükre támaszkodva meghatározó jelenlétet biztosít számukra Közép-Kelet-Európában. Az együttműködés további üzleti lehetőségeket teremt számukra a Mollal közösen Ománban, Magyarországon, valamint további régiókban és országokban.

Az Oman Oil Company S.A.O.C. (OOC) az Ománi Szultánság Kormányának 100 százalékos tulajdona. A céget 1992-ben azzal a céllal alapították, hogy előmozdítsa a kormány energetikai befektetési lehetőségeit Ománban és az országon kívül. Az OOC fontos szerepet játszik a Szultánság gazdaság diverzifikációjára irányuló törekvésének megvalósításában, valamint az ománi és külföldi magánbefektetések előmozdításában energetikai és energetikához kötődő projektekben való részvételével. Az OOC stratégiájának alappillérei: a diverzifikáció, jövedelmének növelése valamint további üzleti területek felkutatása.

Az OOC jelenleg a kutatás és kitermelés (upstream), a vezetékes és tengeri szállítás, a kőolaj finomítás és petrolkémia, az alumíniumipar és energetikai nagy- és kiskereskedelem területén rendelkezik érdekeltségekkel.

A Mol-OOC-megállapodás semmit sem változtat az OMV eddigi, Mollal kapcsolatos álláspontján - közölte az osztrák olaj- és gázipari konszern szóvivője hétfőn.
  
Thomas Huemer "érdekesnek" minősítette, hogy az ománi cég lényegesen olcsóbban jut a Mol részvényeihez, mint amilyen árat az OMV kilátásba helyezett tavaly őszi szándéknyilatkozatában. Az osztrák cég akkor jelezte, hogy kész 32 000 forintot (120,8 eurót) kínálni a Mol-részvényekért, ha bizonyos feltételei teljesülnek, egyebek között az, hogy többségi tulajdonrészt szerezzen a magyar vállalatban.

A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett adatok alapján a Mol átszámítva 94,33 eurós árfolyamon értékesíti az alaptőke 8 százalékát kitevő részvénycsomagot az OOC-nak.

A szóvivő hangoztatta: a különbözet is bizonyítja, hogy a meglebegtetett OMV-kínálat ténylegesen a Mol-részvényesek érdekeit szolgálja. Megítélése szerint ez a mostani ügylet is ugyanolyan átláthatatlan és kétes értékű, mint a Mol-menedzsment korábbi lépései. Érdekes lenne például tisztában lenni a szerződés pontos részleteivel - mondta, hozzátéve, hogy az OMV mindenesetre eleve megkérdőjelezi a nyilvánosságra hozott megállapodás hosszú távú stratégiai értelmét.

Az osztrák cégnek az MTI-hez is eljuttatott állásfoglalása szerint az ománi céggel nyélbe ütött ügylet újabb példája annak, hogy a Mol harmadik félnek juttatott részvények révén kívánja megszerezni az ellenőrzést a cég fölött. Ezért is törekszik az OMV arra, hogy a Mol áprilisi részvényesi közgyűlésén határozati javaslatot terjesszen elő a nagyobb átláthatóság megteremtésére - húzta alá az osztrák vállalat.

Visszakéri kölcsönadott részvényeit a Mol
Mol/OMV: Brüsszel elővette a nagyítót
Egy tuti olajtipp: a legjobb védekezés a támadás
Kétségei vannak Brüsszelnek a Mol/OMV-üggyel?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG