1p
Orbán Viktor szerint a miniszterelnök-csere a megoldása a forintválságnak; a forinttal csak akkor lesz baj, ha nem sikerül megoldani a kormánnyal és a kormányfővel szembeni bizalmi válságot.
Orbán Viktor szerint a miniszterelnök-csere a megoldása a forintválságnak; a forinttal csak akkor lesz baj, ha nem sikerül megoldani a kormánnyal és a kormányfővel szembeni bizalmi válságot.

A Fidesz elnökét Cselovszki Róbert, a BÉT megbízott elnöke, Mohai György, a BÉT vezérigazgatója és Tóth Attila vezérigazgató-helyettes fogadta, a pártelnököt Matolcsy György volt gazdasági miniszter, Varga Mihály Fidesz-alelnök, valamint Járai Zsigmond volt jegybankelnök és Szapáry György volt jegybanki alelnök kísérte el.

Orbán Viktor a több mint egyórás találkozó után a kormány devizahitelekkel kapcsolatos elképzeléseire vonatkozó újságírói kérdésre azt mondta: nem érti az ütemezést, mert ebben a pillanatban még kezelhetők a devizahitelek. Szerinte azzal viszont, hogy a kormány bejelenti, hogy a devizahitelek válságba fognak jutni, azt jelzi előre, hogy a forint tovább fog gyengülni.

"Ha persze a forint beszakad, akkor szükség lehet olyasmire, amin a kormány most töri a fejét, de lehet, hogy már tudnak valamit a forint jövőjével kapcsolatban, amit mi még nem" - jegyezte meg.

Szerinte az elmúlt időszakban a kormányzat a forintot mesterséges eszközökkel, mesterségesen erős állapotban tartotta, ha viszont árfolyam a reális áron mozgott volna 250 és 260 forint között, akkor jelenlegi 274 forintos euróárfolyam nem keltené az összeomlás érzését, és nem alakult volna ki egy rossz pszichózis.

"A forinttal nincsen nagyobb baj, a forinttal akkor lesz baj, hogy ha nem tudjuk a bizalmi válságot megoldani. A miniszterelnök-csere a megoldása a forintválságnak. Ezzel a bizalmi helyzettel, amiben most a miniszterelnök és kormány van, nem lehet a forint esését megakadályozni" - jelentette ki a pártelnök, aki szerint a bizalmi válságot a rossz vezetés okozza, egy jobb vezetéssel viszont megoldható a bizalmi válság, megvédhető a forint is.

A pártelnök ezért azt kérte az MSZP-től, hogy sürgősen oldja meg a vezetési válságot, és gondoskodjon arról, hogy cselekvőképes vezető álljon az ország élén, mert a mostani vezetővel nem lehet elkerülni, hogy a forint megroppanjon, hogy meginduljon a gazdaság visszaesése, hogy több mint 200 ezer ember állása veszélybe kerüljön.

Orbán Viktor kérdésre válaszolva aggasztó jelnek nevezte, hogy Gyurcsány Ferenc felhívta Putyint. A pártelnök úgy fogalmazott: maga a hír "elég rosszul hangzik", "Izlandon is így kezdődött". Hozzátette: nyilván senki sem kívánja Magyarországon, "hogy a pénzügyi válság eredményeképpen Magyarország orosz kézre jusson", ezért még azelőtt meg kell oldani Magyarország bizalmi válságát, mielőtt a helyzet odáig súlyosbodna, hogy az oroszokon kívül másra nem lehet számítani.

"Ha mi magunk gerjesztjük azt a hírt, hogy felhívjuk Putyint, hogy devizahiteleket ütemezünk át, hogy világbankhoz fordulunk, ha mi magunk gerjesztünk magunk körül válsághangulatot, akkor lesz is válság" - fogalmazott a pártelnök, aki szerint a szocialista párt vezetői nem értik a válság a lényegét, csupa olyan intézkedést jelentenek be rossz ütemben, amelyek csak súlyosbítják a helyzetet.

Hangsúlyozta: Magyarország mostani, katasztrófához közeli állapota nem következik a gazdaság helyzetéből, a magyar gazdaság sokkal jobb állapotban van annál, mint amilyen híreket készpénznek vesznek róla a világ pénzügyi központjaiban. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy "első lépésként egy 10 milliárd eurós növekedési programot kellene meghirdetni, amiből 5 milliárd euró az adócsökkentés, és 5 milliárd pedig európai uniós pénz".

Utalt arra, hogy Európában szinte minden ország valamiféle növekedésélénkítő csomagot indít el, van, ahol jelentős adókedvezményekkel, van ahol célzott tőkejuttatásokkal, eközben Magyarország megszorítást akar bevezetni.

A Fidesz elnöke úgy látja, hogy ha jó gazdaságpolitikát folytatnak, akkor fenntartható az "arany háromszög", vagyis a  szociális és pénzügyi egyensúly, valamint az adócsökkentésre épülő növekedési program.

Kérdésre válaszolva kijelentette: az azonnali adócsökkentés híve, egyszerre hajtaná végre az adó- és járulékreformot, a foglalkoztatási-, a fejlesztéspolitikai- és kormányzati-politikai reformot, mert rossz gondolatnak tartja, hogy először stabilizálni kell a helyzetet, és csak azután jöhet a növekedés, holott a növekedés maga a megoldás. Ezt ahhoz hasonlította, mint amikor azt mondták, "először le kell rakni a szocializmus alapjait, és ha sikerül, akkor jön majd a fejlett szocializmus".

A Fidesz elnöke szerint a válság megoldásában a tőzsdéknek egy nagyságrenddel nagyobb szerepet kellene játszaniuk, a tőzsde segíthet abban, hogy az emberek minél több pénzt takaríthassanak meg. Támogathatónak nevezte, hogy a hosszú távú befektetési számlákra elhelyezett összeget le lehessen írni az adóalapból, valamint azt is, hogy az állam nyújtson segítséget azoknak a cégeknek, amelyek tőzsdére szeretnének menni.

Takarékossággal megmenthetnénk a forintot

Kijelentette: ha Magyarország az euróövezet tagja lenne, akkor a pénzügyi rendszerét nem rázná meg ennyire a válság, "Lám, Szlovénia is könnyebben éli túl a válságot, sőt az előszobában tartózkodó Szlovákia is fölényes nagy hangon oktatgathat bennünket, csak azért mert az euróbevezetés árnyékában érezheti magát" - fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy a Fidesz támogathatónak tartja például az OTP esetében, hogy állami beavatkozás mentsen meg nem állami bankot, Orbán Viktor azt mondta: minden megoldást készek megfontolni, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy mindenfajta államosítást megelőzően, a tulajdonosokkal meg kell egyezni.

Olaj a tűzre a csúcs kudarca?
Nyugdíjkorrekció, családi pótlék: csak jövő ősszel
Gyurcsány győzött: sajátjai előtt
Túl a csúcson: tovább szidják egymást a pártok
Orbán: az újabb csomag ellen kell összefogni 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG