.jpg)
A magas olajár miatt az euróövezeti jegybank és más, inflációkövető jegybankok vonakodnak attól, hogy kövessék a Federal Reserve enyhítési kurzusát. Ráadásul a drága olaj korlátozza az amerikai kereskedelmi hiány csökkentésének lehetőségét, azzal együtt is, hogy az amerikai gazdaság lassul, mivel a romló olajegyenleg semlegesíti az olajon kívüli kereskedelem mérlegének javulását.
Mindezen tényezők még lejjebb nyomják a dollárt, és a visszahatási mechanizmus kezdődik elölről, áll a Barclays Capital elemzésében, amely szerint a dollárgyengülés és az olajdrágulás egymást erősítő folyamattá vált.
A ház szerint az ördögi kör megtörésére alkalmas tényezők egyike lehetne például a kínai gazdasági növekedés meredek lassulása, ami olajárkorrekciót eredményezne. A kínai gazdaság lassulni látszik ugyan - az idei első negyedévi éves növekedési ütem valamelyes megtorpanással 10,6 százalékos volt -, azonban nincsenek jelei annak, hogy a lassulási ütem markánsabbá válna.
A Barclays Capital mindezek alapján egyhavi távlatban már 1,61, háromhavi távlatban 1,63 dolláros euróárfolyammal számol, és 12 havi árfolyam-előrejelzését is 1,50-re emelte az eddigi 1,45-ről.
Más nagy londoni házak is jelentősen gyengítették dollárárfolyam-prognózisaikat az utóbbi időben.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - májusra szóló, Londonban már e héten hozzáférhetővé tett havi világgazdasági előrejelzésében az eddigi 1,46 dollárról 1,54 dollárra módosította az euróval szembeni idei egész éves átlagos dollárárfolyam-előrejelzését, és 1,33 dollárról 1,48 dollárra a jövő évit.
A ház szerint továbbra sem látszik az amerikai lakóingatlanpiaci válság vége, és rövid távon valószínűtlennek tűnik a piaci helyzet normalizálódása.
A Barclays Capital, amely rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közzétesz, legutóbbi ilyen összeállításában azt írta: a nyugati féltekén irányadó amerikai nyersolajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) átlagos árfolyama minden korábbi rekordot megdöntve 97,82 dollár volt hordónként az idei első negyedben, 39,60 dollárral magasabb a 2007 első három hónapjában mért árfolyamátlagnál.
A ház saját előrejelzése az idei második negyedévre még magasabb, 103,00 dolláros WTI-átlagot valószínűsít, és a harmadik negyedévre várt valamelyes visszaesés után - 98 dollár - az idei utolsó három hónapra már 104,00 dollár szerepel a legújabb prognózisban.
Hatalmas bukta a világelsőnél
Még érdemes lehet a készpénznél maradni
Válságos idők: mikor kell félni?
MTI