Az Európai Központi Banknak és az MNB euróhitel-megállapodása és a szükség esetére kilátásba helyezett IMF-támogatás kapcsán The New York Times online kiadása pénteken elemezte a magyar pénzügyi helyzetet.
Magyarország a lap szerint azért van bajban, mert a múltban túlköltekezett: 2006-ban az éves államháztartási hiány elérte a GDP 9,3 százalékát, de mivel ez az idén a várakozások szerint 3,4 százalékra csökken, a közadósság a GDP mintegy 65 százaléka körül mozog majd - írja a The New York Times.
Ugyanakkor az erősen exportorientált magyar gazdaságot várhatóan a világgazdasági lassulás is erősen sújtja, miközben a lassabb növekedés csökkenti a kormányzati bevételeket is. A lap utal arra, hogy ennek következtében a kormány már lefelé módosította az idei növekedési kilátásokat: 1,8 százalékra a korábbi 2,4 százalékról.
Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>> |
A Fitch és az S&P hitelminősítők pénteki leminősítései kapcsán a The New York Times utal arra, hogy a magyar közadósság mintegy 30 százaléka, valamint a vállalkozások és magánszemélyek kölcsöneinek 60 százaléka devizaalapú, és ez az országot sebezhetővé teszi.
A cikk szerint a kör így zárul: Magyarország közadóssága magas, miközben a gazdasági növekedés vérszegény, ami egy ilyen bizonytalan helyzetben elriasztja a befektetőket, és arra készteti őket, hogy kivonják pénzüket Magyarországról. Ez pedig még nagyobb nyomás alá helyezi a forintot.
A lap ugyanakkor utal arra is, hogy PSZÁF átfogó vizsgálata szerint a pénzügyi szektor kitettsége a nemzetközi jelzálogpiaci válságnak rendkívül alacsony, a bankok stabilak, jelenleg az egész bankrendszer igen jó állapotban van.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
"Az első nagy támadást visszavertük"
Devizatartalékainkat követeli a forint
Felfoghatatlan, ami a BÉT-en zajlik
Bizalomválság: nem vagyunk Izland
MTI