A csoport féléves adózott eredménye 129,6 milliárd forint, 28,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A kapott osztalék és a nyitott devizapozíciókon elért eredmény nélkül a félévi profit 120,2 milliárd forint volt, ami 23,1 százalékos bővülés.
A bankcsoport konszolidált IFRS szerinti átlagos mérlegfőösszege 2008 második negyedévében 8.853 milliárd forint volt, az előző negyedévinél 2,2 százalékkal kevesebb, a 2007 második negyedévinél 16,6 százalékkal több.
Az OTP magyarországi tevékenységét reprezentáló OTP Core - az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, az OTP Lakástakarékpénztár és az OTP Faktoring - mérlegfőösszege június végén 6.133 milliárd forint volt, az előző negyedévinél 2 százalékkal kevesebb, az egy évvel korábbinál 15,7 százalékkal több.
Urbán László, az OTP vezérigazgató-helyettese sajtótájékoztatón reagált a csoport eredményeire: OTP: A válság meglovaglása |
A külföldi leánycégeknek a csoport eredményéhez való hozzájárulása az előző negyedévi 30,4 százalékról 21,3 százalékra csökkent; részesedésük a hitelportfólión belül 46,2 százalék, a betéteknél 37,8 százalék volt a második negyedévben, ami a gyorsjelentés szerint tükrözi a hitelezés dinamikus növekedését a leánybankoknál.
A konszolidált csoporteredmények alapján az egy törzsrészvényre jutó adózott eredmény (alap EPS) az első félévben 506 forintot ért el, egy évvel korábban 385 forint volt, a hígított EPS 364-ről 504 forintra emelkedett. A konszolidált eszközarányos megtérülés (ROA) a tavalyi első félévi 2,68-ról 2,79 százalékra, a saját tőke arányos megtérülés (ROE) 24,17-ről 26,27 százalékra emelkedett.
A konszolidált nettó hitelállomány éves szinten 35,2 százalékkal, 4.834,8 milliárd forintra nőtt (a hitelek minősége enyhén romlott), az ügyfélbetétek állománya egy év alatt 17,5 százalékkal, 4.364,8 milliárd forintra gyarapodott. Az OTP első félévi konszolidált adózás előtti nyeresége 139,9 milliárd forint lett, ami a bázishoz képest 17,8 százalékos növekedés. A konszolidált nettó kamatbevétel 14,1 százalékkal, 241,8 milliárd forintra, a nettó díjak és jutalékok 12,8 százalékkal, 68,7 milliárd forintra nőttek.
A konszolidált kiadás/bevétel mutató 1,36 százalékkal, 51,39 százalékra csökkent. A magyarországi alaptevékenység, az OTP Core együttes első félévi adózott profitja 16,2 százalékkal 77,2 milliárd forintra nőtt. A leánybankok közül a legnagyobb profitot most is a bulgáriai DSK Bankcsoport termelte, amelynek 15,1 milliárd forintos adózott nyeresége 22,7 százalékkal haladja meg a tavalyi első félévit.
Az OTP Garancia Biztosító, amelynek értékesítése a várakozások szerint a harmadik negyedévre tolódik, 4,8 milliárd forint adózott eredményt ért el, , 52 százalékkal növelte teljesítményét. Az OTP Alapkezelő adózott nyeresége 12 százalékkal, 3,1 milliárd forintra nőtt.
A számok mögött: mi a valóság?
Ugyan az OTP profitja jelentősen meghaladta a várakozásokat, a gyorsjelentés boncolása után azért árnyaltabb a kép - olvasható a Cashline elemzésében. A deviza hatásokkal kiigazított profit 63.9 milliárd lett a várt 56.4 milliárddal szemben, ugyanakkor az anyabanknak egy 3.4 milliárd forintos adómegtakarítása keletkezett a negyedév során (a magyar számviteli szabályok szerint egy 17 milliárdos devizaveszteség tétel csökkenti az adóalapot), valamint csoportszinten jelentkezett egy 2.9 milliárdos árfolyamnyereség értékpapírokon.
Ha szigorúak vagyunk, és ezekkel a tényezőkkel is tisztítunk, akkor a felülteljesítés 1-2 milliárdra apad. Másrészt a riportban elég vegyes tendenciákra lehet bukkanni: ugyan a második negyedév sem az orosz, sem az ukrán leánynál nem a legerősebb szezonálisan, de a negyedéves profitcsökkenés így sem mutat jól, pláne, hogy a prudenciális okokra történő hivatkozás kezd zavaró lenni. Ráadásul az ukrán és az orosz bank működését nagyrészt az anyabank finanszírozza, lévén, hogy a betétgyűjtés továbbra is akadozik (az orosz bank korábbi tulajdonosa jelentős betétet vont ki). A román banknál szintén céltartalék-képzés miatt lett rosszabb eredmény, míg a bolgár DSK hozta a megszokott stabil profitnövekedést.
Ugyanakkor negatívumként kell megemlíteni a 116.1%-ról 121.5%-ra emelkedő hitel/betét arányt, valamint a romló tőkemegfelelést, még akkor is, ha ennek nagy része a forint erősödése miatt technikai tétel. Kedvező viszont, hogy a magyar egység meg tudta tartani piaci pozícióit a hazai piacon. A menedzsment megerősítette az éves terveket (10%-os profitnövekedés).
A tendenciák viszont nem a legjobbak: a külföldi leányok finanszírozási igénye nő, amiben viszont nagy segítség lehet a Garancia eladásából származó összeg megérkezése (közel 700 millió euró) a harmadik negyedévben. Másrészt a külföldi leányok tartós profitrobbanása még várat magára.
Bár az OTP árazási szintje továbbra is igen nyomott, de a szisztematikus pénzügyi szektor kockázat és a Cashline szerint még véget nem érő pénzügyi válság miatt fenntartják rövid távú semleges ajánlásukat.
Harmatgyenge eredmény a TVK-tól
Brutális Mol-profit: még a vártnál is nagyobb lett
Egis háromnegyedév: nem elírás
Horror: sokkoló Richter-számok
Bolgár biztosítóiból is kiszáll az OTP
Egyoldalúan módosítgatja szerződéseit az OTP?
MTI