Az államadósság csökkentése és a nagy állami rendszerek küszöbön álló átalakítása, a foglalkoztatás bővítése, a versenyképesség és a gazdasági növekedés elősegítése, valamint a mindezeket megalapozni kívánó sarkalatos törvények megalkotása vitára érdemes szakmai kérdések sorát veti a közgazdászok számára.
Mindemellett természetesen idén sem hiányzik majd a nemzetközi kitekintés a közgazdász-vándorgyűlés témái közül. Az eurózóna egészének jövője, a tagállamok növekvő eladósodása, a közös gazdasági kormányzás bevezetése és a 2014–2020-as időszak költségvetési sarokszámainak a meghatározása okozza napjainkban a legtöbb fejtörést az európai döntéshozóknak, és ugyancsak bőven ad témát az elemzésre a közgazdászoknak.
A szervezők bíznak benne, hogy – az idén 117 éves MKT hagyományaihoz híven – ezekhez a tartalmas szakmai vitákhoz, higgadt elemző beszélgetésekhez teremt fórumot a gazdaságpolitika és a gazdasági élet felsővezetőinek részvételével az Európa Kulturális Fővárosa program keretében épült Kodály Központban megrendezendő 49. Közgazdász-vándorgyűlés.
A közgazdász-vándorgyűlés jelentőségét mutatja, hogy a plenáris és a szekcióülések felkért előadói között Varga Mihály Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Parragh László kereskedelmi és iparkamarai elnök, Simor András jegybankelnök, Szász Károly PSZÁF-elnök, Járai Zsigmond költségvetési tanácsi elnök és Oszkó Péter volt pénzügyminiszter mellett a hivatalban lévő kormány több államtitkára és helyettes államtitkára, továbbá volt miniszterek, neves gazdaságkutatók, valamint egyetemi kutatók, akadémikusok és vállalatvezetők egyaránt megtalálhatók. Érdekessége a vándorgyűlésnek, hogy – a „reálgazdaság” felé fordulva – most először foglalkozik majd egy-egy szekció a gyógyszer-, valamint a járműiparral.
Járai Zsigmond, a Költségvetési Tanács elnöke a magyarországi költségvetéről, míg Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke és a Költségvetési Tanács tagja az ország makrogazdasági kilátásairól tart előadást. Az elmúlt héten a Költségvetési Tanács elfogadta a 2012. évre szóló költségvetési tervezetet. A KT tagjai közül egyedül Simor András nem értett egyet a tervezet elfogadásával, mert véleménye szerint az eddig ismertté vált intézkedések alapján a jövő évi költségvetés hiánycélja nem fog teljesülni, valamint a komoly kockázatok is veszélyt jelentenek a cél telejsülésére nézve. Részletek>>
Privátbankár