A KPMG a vállalati befektetési tervekről készített nemzetközi felmérésében 15 országban több mint 300 legnagyobb multinacionális vállalat döntéshozóját kérdezte meg arról, hol terveznek befektetést a következő egy évben, illetve 5 éves időszakban. László Csaba elmondta, hogy a felmérés szerint befektetői szempontból Közép-Kelet-Európa fontossága csökken, a befektetőkért folyó versenyben a régión belül egyre fontosabb tényező lesz a versenyképesség, az üzleti környezet.
A felmérés szerint az európai gazdaságok a várakozások szerint vonzóak maradnak a befektetők szemében, és megtartja igen erős helyzetét az Egyesült Királyság, elsősorban a pénzügyi szolgáltatások területén.
László Csaba szerint Magyarország sem vonhatja ki magát a globális trendek hatásai alól, ezért különösen fontos, hogy a versenyképességét javítsa. Kérdésre válaszolva úgy vélekedett, hogy látványosan az adórendszer átalakításával lehet eredményt felmutatni, a más területeken végrehajtott változások hatása csak évek múlva érződik.
A KPMG felmérése szerint komoly tőkeáramlás mutatkozik Brazília, Oroszország, Kína és India irányába a következő öt évben. Kína a megkérdezett vállalatok 24 százalékától várhat jelentős befektetést 2013-14-re, ami felfelé való elmozdulást jelent az ez évi 17 százalékhoz képest. Oroszország erre az évre 12 százalékkal, majd öt év múlva 19 százalékkal, Brazília pedig idén 10 százalékkal, majd öt év múlva 14 százalékkal számolhat. Öt év alatt India befektetésekből való részesedése 8 százalékról 18 százalékra, azaz a legnagyobb arányban bővül, aminek motorja a termelési beruházások számottevő növekedése lesz.
Az USA befektetésekből való részesedése 4 százalékponttal, 23 százalékra csökken. Ez a globális befektetések továbbra is igen nagy arányát jelenti, azonban az USA így várhatón Kína mögé kerül. Várakozások szerint az USA elveszíti vezető szerepét a bányászat, az ipari termelés és az informatika-távközlés területén is, mindegyik szektorban Kínának adva át helyét.
László Csaba szerint a közép-kelet európai régió némileg visszaszorulhat a globális befektetési versenyben, aminek jórészt méretbeli és régión kívüli okai vannak. A BRIC országok - Brazília, Oroszország, India és Kína - növekedési lehetőségeivel nehezen lehet versenyezni és még a legfejlettebb országok aránya is csökkenni fog.
Emellett a közép-kelet európai régióban az elmúlt 10-15 évben olyan egyszeri, nem megismétlődő befektetési lehetőségek voltak, amelyekkel már nem lehet számolni, mint például az EU csatlakozáshoz köthető piacnyitás, a tömeges privatizáció.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a befektetéseknél fontos szempont az újabb piacok, vevők elérése, a politikai stabilitás, a jogbiztonság, az infrastruktúra állapota, a szabályozási környezet, az adórendszer, a munkaerő minősége. A befektetési szándékot befolyásolja az adott országban szerzett tapasztalat is. László Csaba megjegyezte, hogy hamarosan a szállítási költség is a jelenleginél fontosabb tényező lesz.
Mndenevővé váltak az orosz cégek
Uniós pénzek: a hiba a felkészülésben van?
Még mindig nem olcsó mulatság részvénybe fektetni
MTI