1p
Kína ötéves távlatban várhatóan megelőzi a vállalati befektetések világvezető befogadójának számító Egyesült Államokat, az informatika, a telekommunikáció, az ipari termelés és bányászat területen a legbefolyásosabb országgá lép elő - mondta László Csaba, a KPMG adópartnere.
Kína ötéves távlatban várhatóan megelőzi a vállalati befektetések világvezető befogadójának számító Egyesült Államokat, az informatika, a telekommunikáció, az ipari termelés és bányászat területen a legbefolyásosabb országgá lép elő - mondta László Csaba, a KPMG adópartnere pénteken a globális gazdasági hatalmi egyensúly jövőbeli eltolódásáról készült felmérés eredményeit ismertető sajtótájékoztatón.

A KPMG a vállalati befektetési tervekről készített nemzetközi felmérésében 15 országban több mint 300 legnagyobb multinacionális vállalat döntéshozóját kérdezte meg arról, hol terveznek befektetést a következő egy évben, illetve 5 éves időszakban. László Csaba elmondta, hogy a felmérés szerint befektetői szempontból Közép-Kelet-Európa fontossága csökken, a befektetőkért folyó versenyben a régión belül egyre fontosabb tényező lesz a versenyképesség, az üzleti környezet.

A felmérés szerint az európai gazdaságok a várakozások szerint vonzóak maradnak a befektetők szemében, és megtartja igen erős helyzetét az Egyesült Királyság, elsősorban a pénzügyi szolgáltatások területén.

László Csaba szerint Magyarország sem vonhatja ki magát a globális trendek hatásai alól, ezért különösen fontos, hogy a versenyképességét javítsa. Kérdésre válaszolva úgy vélekedett, hogy látványosan az adórendszer átalakításával lehet eredményt felmutatni, a más területeken végrehajtott változások hatása csak évek múlva érződik.

A KPMG felmérése szerint komoly tőkeáramlás mutatkozik Brazília, Oroszország, Kína és India irányába a következő öt évben. Kína a megkérdezett vállalatok 24 százalékától várhat jelentős befektetést 2013-14-re, ami felfelé való elmozdulást jelent az ez évi 17 százalékhoz képest. Oroszország erre az évre 12 százalékkal, majd öt év múlva 19 százalékkal, Brazília pedig idén 10 százalékkal, majd öt év múlva 14 százalékkal számolhat. Öt év alatt India befektetésekből való részesedése 8 százalékról 18 százalékra, azaz a legnagyobb arányban bővül, aminek motorja a termelési beruházások számottevő növekedése lesz.

Az USA befektetésekből való részesedése 4 százalékponttal, 23 százalékra csökken. Ez a globális befektetések továbbra is igen nagy arányát jelenti, azonban az USA így várhatón Kína mögé kerül. Várakozások szerint az USA elveszíti vezető szerepét a bányászat, az ipari termelés és az informatika-távközlés területén is, mindegyik szektorban Kínának adva át helyét.

László Csaba szerint a közép-kelet európai régió némileg visszaszorulhat a globális befektetési versenyben, aminek jórészt méretbeli és régión kívüli okai vannak. A BRIC országok - Brazília, Oroszország, India és Kína -  növekedési lehetőségeivel nehezen lehet versenyezni és még a legfejlettebb országok aránya is csökkenni fog.

Emellett a közép-kelet európai régióban az elmúlt 10-15 évben olyan egyszeri, nem megismétlődő befektetési lehetőségek voltak, amelyekkel már nem lehet számolni, mint például az EU csatlakozáshoz köthető piacnyitás, a tömeges privatizáció.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a befektetéseknél fontos szempont az újabb piacok, vevők elérése, a politikai stabilitás, a jogbiztonság, az infrastruktúra állapota, a szabályozási környezet, az adórendszer, a munkaerő minősége. A befektetési szándékot befolyásolja az adott országban szerzett tapasztalat is. László Csaba megjegyezte, hogy hamarosan a szállítási költség is a jelenleginél fontosabb tényező lesz.

 Mndenevővé váltak az orosz cégek 

Uniós pénzek: a hiba a felkészülésben van?  

Még mindig nem olcsó mulatság részvénybe fektetni   

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG