A gazdasági napilap a Reuters értesülésére hivatkozva írja, hogy a négy új tagról március 7-én dönt az Országgyűlés. Átmenetileg Simor András elnök és a két alelnök alkotja majd a tanácsot.
A lap szerint rendkívüli esetekben össze kell ülnie a Monetáris Tanácsnak, hogy a pénzügyi rendszer működőképességét fenntarthassák. Ilyenre legutóbb 2008. október 22-én volt szükség - jegyzi meg a Világgazdaság. Főként a forint árfolyamának jelentős megingása esetén válhat szükségessé a tanácsa beavatkozása.
A Világgazdaság emlékeztet arra, hogy a Monetáris Tanács új tagjait meg kell hallgatnia a parlament gazdasági bizottságának, amely ugyan hétfőn ülésezik, de nem szerepel a napirendjén ez a feladat.
Jelölés és szavazás: rapid parti lesz
Az Országgyűlés jövő hétfőn választhatja meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjait. Rogán Antal (Fidesz), a parlament gazdasági és informatikai bizottságának elnöke hétfőn a Parlamentben újságíróknak elmondta: tervei szerint a bizottság jövő hétfői ülésén jelölné a monetáris tanács külsős tagjait, akiket a testület az ülésén meg is hallgatna. Hozzátette: még aznap, március 7-én a parlament meg is választhatja a tagokat. Jelezte: erről a forgatókönyvről kedden egyeztet a bizottsági alelnökkel.
Rogán Antal: butaság, hogy ez rossz üzenet
Kérdésre elmondta: nincs jelentősége annak, hogy egy hétig nem lesz monetáris tanács, hiszen a testület nem ülésezik minden héten. A testület hiánya akkor jelentene problémát, ha gazdasági vészhelyzet alakulna ki a pénzügyekben, erre nem volt példa az elmúlt években - fogalmazott. Ezek szerint a Világgazdaság által is emlegetett soron kívüli 2008-as kamatemelésről Rogán megfeledkezett, akkora a hirtelen szigorítással az MNB a spekulánsokkal szemben védte meg a hazai fizetőeszközt - mint utólag kiderült, sikerrel. Butaságnak nevezte, hogy a tanács hiánya rossz üzenetet közvetítene a piacnak.
MTI, Világgazdaság