1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Példátlan hatósági hajsza indult Londonban azoknak a kereskedőknek a felkutatására, akik kis híján összedöntötték a legnagyobb brit jelzálogkölcsönző anyabankját
Példátlan hatósági hajsza indult csütörtökön Londonban azoknak a feltételezhető csalárd kereskedőknek a felkutatására, akik előző nap árfolyamzuhanásra játszó rövid eladási tranzakció-láncolatok és alaptalan piaci pletykák kombinációjával kis híján összedöntötték a legnagyobb brit jelzálogkölcsönző anyabankját.

Az eset az HBOS-t, az Öt Nagy, vagyis öt vezető brit nagybank egyikét - a Halifax jelzáloghitel-intézet tulajdonosát - érintette, miután a Londoni Értéktőzsdét (LSE) elöntötték azok a pletykák, hogy az HBOS-nek finanszírozási problémái vannak, és a Bank of Englandhez - a brit jegybankhoz - fordult azonnali rövid távú likviditásért. A bank részvénye alig egy óra alatt 17 százalékot zuhant, több mint 3 milliárd dollárt lefaragva az HBOS piaci tőkeértékéből.

A bank csütörtökön már kezdett magához térni: a délelőtti kereskedés végén papírja 17,75 pennys, 3,98 százalékos nyereséggel 4,64 font volt az LSE-n. Előzőleg a Bank of England - példátlan lépéssel - körbetelefonálta a nagy brit médiaszervezeteket, cáfolva, hogy az HBOS vagy bármelyik másik brit nagybank vészfinanszírozást kért volna. A brit pénzügyi felügyelet (FSA) már szerdán éles hangú nyilatkozatot adott ki, amelyben figyelmeztette a kereskedőket: nem fogja eltűrni, hogy bárki alaptalan híresztelések terjesztésével tegyen szert profitra a piacon.

Az FSA közleménye szerint már az elmúlt néhány nap során "teljességgel megalapozatlan pletykák keringtek a londoni piacon brit pénzintézetekről ... egyes esetekben rövid eladásokkal kísérve".

A bulinak vége, lehet hazamenni!
Csütörtöki londoni lapértesülések szerint a bankpapírok szinte mindegyikére kiterjedő tőzsdei eladási pánikot egy email-üzenet indította el. Ennek névtelen feladója alaptalanul azt terjesztette, hogy csütörtökön meg fog jelenni valamelyik londoni lapban egy újságcikk az HBOS "problémáiról", és "ez betétesi rohamot indíthat el a bank ellen".  Ez az email tartalmazta azt a hamisnak bizonyult információt is, hogy az HBOS "vésztanácskozást" kért a Bank of Englandtől a húsvéti hétvégén.

A The Daily Telegraph csütörtökön közölt értesülése szerint az FSA bűnügyi vizsgálatot kezdett, és különösen egy csalárd kereskedőt igyekszik felkutatni, aki a hatóság gyanúja szerint 100 millió font (csaknem 36 milliárd forint) hasznot zsebelt be az HBOS-részvény megingásán, napon belüli eladásokkal és visszavásárlásokkal. Az FSA közleménye szerint már az elmúlt néhány nap során "teljességgel megalapozatlan pletykák keringtek a londoni piacon brit pénzintézetekről ... egyes esetekben rövid eladásokkal kísérve".

A rövid eladás fedezetlen határidős ügylet; lényege, hogy a valójában birtokon kívül lévő eladó az eladási tranzakció megkötésének pillanatában, illetve a későbbi visszavásárlás időpontjában érvényes, reményei szerint akkor már alacsonyabb árfolyam különbségéből húz hasznot. Ha elszámítja magát, és az árfolyamok emelkednek, veszít az ügyleten. Ez a tranzakcióféle önmagában nem törvénybe ütköző, az azonban már súlyos gazdasági bűncselekmény, ha a spekuláns rémhírterjesztéssel próbálja a maga javára manipulálni a piacot - ahogy az a brit pénzügyi felügyelet gyanúja szerint ezúttal is történt, kihasználva az amerikai Bear Stearns nagybank múlt heti bukása miatt egyébként is igen ideges piaci hangulatot.

A csütörtöki Financial Times értesülése szerint az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) szintén vizsgálni kezdte, hogy a Bear Stearns - az ötödik legnagyobb amerikai bank - összeomlásához nem piacbefolyásoló célú, félrevezető információk terjesztése és bennfentes kereskedés vezetett-e.  A Bear Stearns piaci tőkeértéke kevesebb mint egy év alatt 18 milliárd dollárról 240 millió dollárra olvadt, és a céget végül a rivális JP Morgan vette meg megalázó, részvényenként 2 dolláros áron, a Federal Reserve likviditáspótlási garanciájával.
 
Az autópiacot is berántja a válság?
A kamatvágás önmagában édeskevés
Bush szerint nem szabad túlreagálni a dolgokat
"Az elmúlt 60 év legszorítóbb válságát éljük"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG