.jpg)
A bank csütörtökön már kezdett magához térni: a délelőtti kereskedés végén papírja 17,75 pennys, 3,98 százalékos nyereséggel 4,64 font volt az LSE-n. Előzőleg a Bank of England - példátlan lépéssel - körbetelefonálta a nagy brit médiaszervezeteket, cáfolva, hogy az HBOS vagy bármelyik másik brit nagybank vészfinanszírozást kért volna. A brit pénzügyi felügyelet (FSA) már szerdán éles hangú nyilatkozatot adott ki, amelyben figyelmeztette a kereskedőket: nem fogja eltűrni, hogy bárki alaptalan híresztelések terjesztésével tegyen szert profitra a piacon.
Az FSA közleménye szerint már az elmúlt néhány nap során "teljességgel megalapozatlan pletykák keringtek a londoni piacon brit pénzintézetekről ... egyes esetekben rövid eladásokkal kísérve".
A bulinak vége, lehet hazamenni! |
A The Daily Telegraph csütörtökön közölt értesülése szerint az FSA bűnügyi vizsgálatot kezdett, és különösen egy csalárd kereskedőt igyekszik felkutatni, aki a hatóság gyanúja szerint 100 millió font (csaknem 36 milliárd forint) hasznot zsebelt be az HBOS-részvény megingásán, napon belüli eladásokkal és visszavásárlásokkal. Az FSA közleménye szerint már az elmúlt néhány nap során "teljességgel megalapozatlan pletykák keringtek a londoni piacon brit pénzintézetekről ... egyes esetekben rövid eladásokkal kísérve".
A rövid eladás fedezetlen határidős ügylet; lényege, hogy a valójában birtokon kívül lévő eladó az eladási tranzakció megkötésének pillanatában, illetve a későbbi visszavásárlás időpontjában érvényes, reményei szerint akkor már alacsonyabb árfolyam különbségéből húz hasznot. Ha elszámítja magát, és az árfolyamok emelkednek, veszít az ügyleten. Ez a tranzakcióféle önmagában nem törvénybe ütköző, az azonban már súlyos gazdasági bűncselekmény, ha a spekuláns rémhírterjesztéssel próbálja a maga javára manipulálni a piacot - ahogy az a brit pénzügyi felügyelet gyanúja szerint ezúttal is történt, kihasználva az amerikai Bear Stearns nagybank múlt heti bukása miatt egyébként is igen ideges piaci hangulatot.
A csütörtöki Financial Times értesülése szerint az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) szintén vizsgálni kezdte, hogy a Bear Stearns - az ötödik legnagyobb amerikai bank - összeomlásához nem piacbefolyásoló célú, félrevezető információk terjesztése és bennfentes kereskedés vezetett-e. A Bear Stearns piaci tőkeértéke kevesebb mint egy év alatt 18 milliárd dollárról 240 millió dollárra olvadt, és a céget végül a rivális JP Morgan vette meg megalázó, részvényenként 2 dolláros áron, a Federal Reserve likviditáspótlási garanciájával.
Az autópiacot is berántja a válság?
A kamatvágás önmagában édeskevés
Bush szerint nem szabad túlreagálni a dolgokat
"Az elmúlt 60 év legszorítóbb válságát éljük"
MTI